Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Szerintetek megéri tovább...

Szerintetek megéri tovább olvasni Homérosztól az Íliászt? Nagyon nehéz a nyelvezete.

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Nagyon szeretek olvasni, különböző témákban is. Az Íliászról nagyon sok pozitívumot hallottam, ezért nagy örömmel fogtam az olvasásába, és itt kezdődnek a gondok...A nyelvezete rendkívül nehéz nekem, mondhatni érthetetlen. Néhány dolgot megértek belőle, na de azért nem olyan, mint amikor például a Harry Pottert olvastam... Az Íliászban egy adott szakaszt többször is el kell olvasnom, de még úgy sem igazán világos. Az olvasás így teljesen élvezhetetlen, mert másból sem telik, minthogy gőzerővel koncentrálok, és megerőltetem magam. Már lassan a betűre jobban figyelek, mint a történetre - igen, talán így lehetne összefoglalni azt, amit érzek. Mit tanácsoltok? Hagyjam abba szerintetek és olvassak más antik művet, vagy folytassam, de hogy?


Köszi a választ.


2014. okt. 16. 18:37
 1/6 anonim ***** válasza:
olvass utána a történelmi háttérnek, és keress rá az ismeretlen szavakra, kifejezésekre. Lehet, a könyv hátuljában is akad egy kis eligazító. Így nem csak a műveltségedet de a szókincsedet is jelentősen bővítheted. Amúgy az Íliász alapműveltség, könyvet pedig nem hagyunk abba!
2014. okt. 16. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
76%
Hozzá vagy szokva a könnyű, súlytalan, divatos ponyvákhoz, ezért az igazi klasszikusok már értelmezési problémát okoznak. Itt már gondolkodni kell. De a klasszikusok nem véletlenül azok amik. Mondanivaló, stílus, eszmeiség.. ezek halhatatlan dolgok, a klasszikus nem divatos, nem könnyen olvasható. De megéri, hiszen elgondolkodtatja, létében bizonytalanná teszi az olvasót.. Általában az élet értelmével való szembesülés. Tehát aki komoly dolgokkal akar szembesülni, annak a klasszikusok, akit a léte értelme nem érinti meg , annak ponyva irodalom, könnyed szórakozás pl. Harry Potter, vagy szerelmes regények...
2014. okt. 16. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

@filoszmen


Olvasás tekintetében nemcsak a ponyvaregényekhez vagyok hozzászokva. Olvastam komolyabb olvasmányt is (Stephen Hawking: A mindenség elmélette, Hérodotosz: A görög-perzsa háború), de most először találtam szembe magam ilyen nehéz szöveggel, mint az Íliász.


Te első olvasásra megértetted?

2014. okt. 16. 22:36
 4/6 Salx Narval ***** válasza:
Próbáld meg ezt használni, talán könnyebb lesz első nekifutásra. Ne aggódj, sokunknak nehéz volt első olvasásra. [link]
2014. okt. 17. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Értem.. Szép dolog görög drámákkal bíbelődni, de nagyon megalapozó... Ajánlott hozzá görög regék és mondák, amelyek szinte magyarâzzák a mítikus részeket, hivatkozásokat... Jó olvasást..
2014. okt. 17. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Az Íliász eposz, nem dráma.


Egyébként sokat ne várj tőle. Nehéz olvasni, mert először is zenére íródott, másrészt nem a mai embernek írták. Emiatt például modern gondolkodással sok rész elég nehezen érthető. Olyan rettentő mélységeket sem érdemes benne keresni, mert nincsenek. Még jóval a görög filozófusok munkássága előtt született.


Amiért érdemes elolvasni, az az, hogy képet ad a korabeli emberek gondolkozásáról. No nem a szereplőkön keresztül, hanem ahogyan az olvasóhoz szól. Hogy mit értettek az akkoriak hős alatt (nem azt, mint most), milyen szerepe van a nem látható dolgoknak (isteneknek) az ember életének és a világ alakulásának szempontjából, mit jelent a sors, a végzet. Választ nem fogsz kapni ezekre a kérdésekre, csak azt, hogy az akkoriak hogyan közelítették meg ezeket a dolgokat.

2014. okt. 18. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!