Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A középkori reformáció miben...

A középkori reformáció miben érte el a célját, és miben nem?

Figyelt kérdés
Az érzelmeket nem lehet kizárni a válaszokból, de kérek mindenkit, türelemmel tegyük.
2008. aug. 16. 12:52
 1/5 anonim ***** válasza:
Nem nevezném éppen reformációnak a katolikus egyház szakadozásait több ezer részre. 1054-ben volt a legnagyobb és legfájóbb szakadás, de lőtte és utána is ez egy természetes folyamat volt. Aki hatalmat akart és az a fő szektában nem kaphatta meg, az alapított egy másik szektát. Fura, de még a sztálinizmust egy ilyen keresztény alszektának tekinthetjük, amely a kereszténység kommunista alapelvei mentén szerveződött. Sztálin köztudottan papnak tanult 21 éves koráig.
2008. aug. 17. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

A kommunizmus eszméje nincs benne a bibliában, úgy tudom.

Egyetlen helyen ír a "javak megosztásáról", de ott sem rendszerként, hanem szükség kényszerítette testvéri megosztásról beszél.

Mivel ők még valóban testvérekként bántak egymással.


Persze az alapokban maradt ugyanaz, ami volt a reformáció előtti időkben a katolicizmus, de sok mindent megváltoztatott azon, ami nagyon visszás volt, nem?

2008. aug. 18. 22:59
 3/5 anonim ***** válasza:

Minden esetre azzal elérte a célját, hogy megtisztult az egyház bizonyos hamis tanításoktól (pl. lásd bűnbocsánati cédulák, melyek miatt Luther Márton felemelte a hangját, és kitette 95 pontból álló tézisét a wittenbergi nagytemplom kapujára). Az egyház puritánabb lett.

Később a reformáció során /Kálvinisták -mai reformátorok -/ tovább egyszerűsítették az egyházat (nem használnak keresztet az imádatban, szentképeket, stb.).

Tehát sok mindent tettek, amely eltért az eredeti nézettől, és inkább hasonlít az imádatuk az eredeti, bibliai gondolatokhoz.

Inkább a belső, szeretetre épülő gondolatokat hangsúlyozzák, mint a külsőséget.


De:

pl. a Biblia nem tanítja a lélek halhatatlanságát, és a vallások tanítják.

A Biblia bár megemlíti , de nem tanítja a szentháromságot, a vallások tanítják.

Sok egyház tagjai megengedik a fegyverviselést, a háborúkban való részvételt.

Pl. temetéseken pénzt fogadnak el a búcsúztatásért.

Lehetne nagyon sok mindent felsorolni, de mivel nagyon sok igaz szívű hívő ember tagja a reformáció által létrejött egyházaknak, így nem lenne tisztességes, ha én most, itt a fórumon keresztül a hitüket bírálnám. Próbálta a tényekre hagyatkozni, és nem a saját véleményemet hangoztatni.

2008. szept. 18. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Szerintem nem tisztességtelenség, ha tárgyilagosan írunk az igazságról, és amiket írtál, úgy igaz. Bár, úgy tudom, a háromság szó sem szerepel a bibliában, tehát nem is említi.


Gondolom, sokkal tisztességtelenebb lenne hallgatni ezekről, csak az emberek kedvéért, hogy meg ne sértődjenek! Mert akkor nyomban felmerül a kérdés, kinek akarunk tetszeni embernek, vagy Istennek?


Bár tudom, ezt felhozni manapság, szinte eretnek gondolat! Ez viszont nagy baj, szerintem.

2008. szept. 18. 23:10
 5/5 anonim ***** válasza:

A középkorban nem volt a szó szoros értelmében vett reformáció. Ha Luther wittenbergi esetétől számítjuk az eseményeket, az 19 évvel 1498 után volt.

A középkorban a reformációnak előzményei voltak. Nagyjából ugyanarra a sémára épültek fel: anyanyelvű Biblia, nősülés a papoknak, kehely a híveknek, az egyházi vagyont meg osszák szét. Ilyen volt. pl. a huszitizmus.

2009. márc. 13. 01:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!