Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Ateisták! Ha meg akartok...

Ateisták! Ha meg akartok valósítani valamit akkor hisztek benne?

Figyelt kérdés

Akkor nem vagytok ateisták, mert van hitetek!

Ateista világnézet nem is létezik önmagában csak max. egy pillanatig, utána átmegy panteizmusba, jól látom?



2015. dec. 30. 20:08
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
96%

Most gondolom azt hiszed jól mattot adtál az összes ateistának két lépéssel. Háááát.... nem.

A hit csak a dolgok valószínűségével való foglalkozás. Semmi több. Ha én valószínűnek tartom, hogy elérhetek X dolgot, akkor belevágok, ha nem, akkor pedig nem fogok szélmalomharcot vívni. Ha te valószínűnek tartod, hogy egy magát szárnyas, meztelen kisgyerekekkel körülvevő öregember teremtette a világot 6 nap alatt, akkor azt azért teszed, mert a jelen tudásod szerint ez az általad érzékelt valóságba jól beleilleszthető dolog. Ha én azt mondom, hogy elmegyek a boltba, akkor közben arra gondolok, hogy a jelen történéseit, a saját képességeimet és az események valószínű lefolyását figyelembe véve képesek leszek elmenni a boltba. Mellesleg ne keverjük a szezont a fazonnal, vegyük figyelembe a kontextust, amiben a "hiszek" szó szerepel. A hiszek és a gondolom két különböző szó jelentésüket tekintve, viszont bizonyos szövegkörnyezetben használva egymás szinonímiái, pl. az, hogy "azt hiszem le tudom futni a maratont" jelentését tekintve nem változik, ha a hiszem szót kicseréljük a gondolom szóval, viszont ha ugyanezt megcsináljuk a "hiszem, hogy létezik Jézus" kijelentéssel, akkor a jelentés megváltozik. Ha valaki azt mondja, hogy "azt hiszem menni fog a maraton", akkor abban semmi vallásos töltet nincs, csupán a saját képességeit figyelembe véve tesz egy kijelentést, amiben kimondja, hogy a maraton teljesítése egy valószínű kimenetele lehet az eseményeknek.

Na bumm. Ennyi vagy.

2015. dec. 30. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Nem hisztek Istenben.

Akkor miben hisztek, kétlem hogy semmiben!

A tudomány? Akkor a tudomány az istenetek.

A földi örömök élvezete? Akkor az az istenetek...

Az evolúció? Csak van valami!

Ember nem képes hit nélkül élni, mert valamibe kapaszkodik Isten helyett!

2015. dec. 30. 20:41
 3/13 anonim ***** válasza:
94%

A hit szó kapcsán erős a fogalomzavar nálad. Én nem vagyok ateista, de az ateizmus nem azt jelenti, amiről te beszélsz. Nem hitetlenséget jelent, hanem az Istenben, istenekben való hit hiányát. A görög theosz(isten) szóból ered, egy fosztóképzővel(a). A hit görögül pisztisz. Az ateizmus szűk értelemben a teista istenkép filozófiai elutasítását, tág értelemben mindenfajta természetfeletti létező elutasítását jelenti. Az evolúció nem természetfeletti létező.


Az, hogy az ateistáknak van istene, csupán egy metonímia. A kozmoszról, és benne a saját helyéről kialakított képe, az van mindenkinek.

2015. dec. 30. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

# 3.


Olvasd el az 1-est neki szólt a komment!

2015. dec. 30. 21:01
 5/13 anonim ***** válasza:
93%

szerintem eleve félreérted az ateizmust, olyan értelemben mint te mondod nyilván van mindenkinek hite, egy politikai idológiában, egy jó ügyben és egyebekben


a tudományban/tudományos elméletekben nem lehet hinni ebben az értelemben (nem összetévesztendő a "hinni valamiben" és az "elhinni")


eleve, olyan ,hogy "A Tudomány" nem létezik aki azt mondja "én a tudományban hiszek" magáról állít ki szegénységi bizonyítványt


az ateizmus lényege, hogy nem hiszi el istenségek vagy az egyetlen Isten létét, és az ateizmus is rengeteg ágazatra osztható, a humanista ateizmus, vagy pl a liberalizmus pl egy Isten nélküli rugalmas kereszténység


de van olyan ateizmus ami nem tartja meg a kerszténység értékrendjét, vagy csak részben, felrúghatja teljesen mint nietzsche evola és végül a gyakorlatban megvalósítva hitler, de felmondhja részben, mint pl a kommunizmus ami az embert és az emberéletet és emberi méltóságot nem tartja "szent dolognak" mert elveti a kereszténység személy-fogalmait, és az emberre materialista alapokon mint "anyagra" tekint


és szociológiai értelemben is tovább bontható, pl meg kell különböztetni az ateistát és a szekulárist, a szekuláris ténylegesen "vallástalan" (ez lenne za ateista szó tükörfordítása) tehát egyszerűen nem híve egy vallásnak sem, nem tartja ésszerűen vagy helyesnek vagy bármi egyéb okból nem híve, de ennyi, az ateistáknak ellenben szociológiai értelemben az ateizmus mondhatni a vallásuk, teljesen ugyan olyan zárt rendszerekben gondolkodnak mint a többi vallás hívei, "térítenek", és ugyan azokkal a tulajdonságokkal rendelkeznek amivel ők a többi vallás híveit vádolják, persze ők ez ellen tiltakoznak, ezen az oldalon amúgy úgy figyeltem meg, az utóbbi a gyakoribb.



tehát az ateizmus bőven nem nem azt jelenti hogy nem hisz semmiben a már kifejtett értelemben, persze ilyen ateisták is vannak, de a kettő nem függ össze

2015. dec. 30. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
Igen, ezért írtam, hogy nem létezik önmagában, hogy nem létezik "tiszta" ateizmus!
2015. dec. 30. 21:13
 7/13 Ozmium42 ***** válasza:
72%
Én úgy fogalmazom meg a hitemet, mint a legmélyebb meggyőződésemet, és mivel idővel tanulok, okosodok és hülyülök is, az aktuális meggyőződésem változhat. Nem jelentek ki semmit abszolút igazságként. Nem hiszek a tudományban, bálványokban, babonákban vagy bármilyen istenekben. Csak megszoktam a bizonytalanságot, hogy rugalmasan kell kezelni minden szituációt. Semelyik vallás nem sajátíthatja ki a hit fogalmát, nem csak vallással összefüggő hit van, és nem csak derogáló értelemben használjuk, mint amikor egy vallásos mondja az ateistának, hogy az ateizmusa "csak hit" (miközben az ő "csak hite" hegyeket mozgat meg...)
2015. dec. 30. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

# 7.


Köszi, tetszett a válaszod!

2015. dec. 30. 21:16
 9/13 anonim ***** válasza:
85%
Per definitionem van tiszta ateizmus. Olyan nincs, hogy semmilyen meggyőződésünk nincsen. De azt, hogy nincs meggyőződésed, nem ateizmusnak hívják.
2015. dec. 30. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%

Összekevered a vallásos hitet azzal, hogy elhiszünk dolgokat. Angolul külön szó is van rá, faith illetve belief. Teljesen mást jelent a két dolog, csak magyarul azonos szó van rá.

Általános hit (belief): ~azt gondolni, hogy valami igaz/helyes/működik

[link]

Vallásos hit (faith): ~általános hitet igazolni az érzéseiddel, általában vallásos indíttatásból

[link]


A 2. kommentedre: nem az az isten definíciója, hogy miben hiszel. Ha azt hiszed, hogy a Fradi fog nyerni, akkor ez az istened? Nyilvánvalóan teljesen hülyeség, ami a fentebb elmagyarázott fogalomzavarból származik. Úgyhogy ez az egész "mi a te istened" dolog egy nyelvtani hiba, semmi értelme.

2015. dec. 30. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!