Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Miért olyan fontos az apostoli...

Miért olyan fontos az apostoli jogfolytonosság?

Figyelt kérdés

Az apostoli jogfolytonosságot meg úgy is lehet értelmezni,hogy miután a Vatikán és a katolikus egyház valamelyest eltért ezért a protestánsok viszik tovább amit kell. És a jogfolytonosság is fenn áll hiszen a Római Egyházból vált ki.Van hova visszavezetni.


Nem lehet,hogy így akarnak valamiféle előny a kezükben tartani,valamire kizárólagos jogot formálni?



2016. máj. 18. 11:02
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
58%

Tertullianus a következőt írta az ókorban:


"Egyébként, ha egyes eretnekségek az apostoli korra merészelik visszavezetni magukat, hogy azt a látszatot keltsék, hogy az apostolok hagyományozták át őket, mivel már az apostolok korában léteztek, ezt válaszolhatjuk: mutassák ki egyházaik eredetét, sorolják fel kezdettől fogva egymást követő püspökeiket, bizonyítsák be, hogy első püspökük elődje és jótállója valamelyik apostol vagy olyan apostoli férfiú volt, aki az apostolok mellett kitartott. Mert az apostoli egyházak ilyen módon mutatják ki eredetüket"


Tertullianus: Pergátló kifogás az eretnekekkel szemben, 32. (Kr. u. 200)


Ehhez nincs mit hozzátenni.


A protestánsok hivatalosan kereszténynek minősülnek, de apostoli jogfolytonosságuk nincs, ellenben protestáns hagyományuk az van.


Dante.

2016. máj. 18. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
58%

Szia!


Egyáltalán nem fontos. Mint ahogyan az sem, hogy melyik egyházhoz tartozol, mennyit olvasod a Bibliát, vagy tudsz-e nyelveken szólni, esetleg hatalmas dolgokat cselekedni az Úr Jézus Krisztus nevében.


Egy dolog számít: milyenek a gyümölcsök (Mt. 7:13-27)

Amikor majd odaállunk Krisztus ítélőszéke elé, nem fogja kérdezni az apostoli jogfolytonosságot. Ezt fogja mondani:

"Jertek, én Atyámnak áldottai, örököljétek ez országot, amely számotokra készíttetett a világ megalapítása óta. Mert éheztem, és ennem adtatok; szomjúhoztam, és innom adtatok; jövevény voltam, és befogadtatok engem; mezítelen voltam, és felruháztatok; beteg voltam, és meglátogattatok; fogoly voltam, és eljöttetek hozzám. Akkor felelnek majd néki az igazak, mondván: Uram, mikor láttuk, hogy éheztél, és tápláltunk volna? vagy szomjúhoztál, és innod adtunk volna? És mikor láttuk, hogy jövevény voltál, és befogadtunk volna? vagy mezítelen voltál, és felruháztunk volna? Mikor láttuk, hogy beteg vagy fogoly voltál, és hozzád mentünk volna? És felelvén a király, azt mondja majd nékik: Bizony mondom néktek, a mennyiben megcselekedtétek eggyel az én legkisebb atyámfiai közül, én velem cselekedtétek meg. Akkor szól majd az ő bal keze felől állókhoz is: Távozzatok tőlem, ti átkozottak, az örök tűzre, amely az ördögöknek és az ő angyalainak készíttetett. Mert éheztem, és nem adtatok ennem; szomjúhoztam, és nem adtatok innom; jövevény voltam, és nem fogadtatok be engem; mezítelen voltam, és nem ruháztatok fel engem; beteg és fogoly voltam, és nem látogattatok meg engem. Akkor ezek is felelnek majd néki, mondván: Uram, mikor láttuk, hogy éheztél, vagy szomjúhoztál, vagy hogy jövevény, vagy mezítelen, vagy beteg, vagy fogoly voltál, és nem szolgáltunk volna néked Akkor felel majd nékik, mondván: Bizony mondom néktek, a mennyiben nem cselekedtétek meg eggyel eme legkisebbek közül, én velem sem cselekedtétek meg. És ezek elmennek majd az örök gyötrelemre; az igazak pedig az örök életre."


Üdv. Péter

2016. máj. 18. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 A kérdező kommentje:

Nem azt mondom,hogy az apostolok tévedtek,hanem azt,hogy az évszázadok alatt a Vatikán kicsit megcsúszott.


Az eredet kimutatása egyszerű.Rá kell bökni Rómára.

Ott a püspökök is fel vannak sorolva.


Ahogy Jézus is mást hozott a zsidóknak és elvileg felváltotta a régi hitüket úgy lehet,hogy a reformációnak kellett volna felváltani a Római Katolikus Egyházat.


Jött Jézus,mert megcsúsztak az emberek.

Jött a reformáció,mert a Vatikán megcsúszott.


Itt a jogfolytonosság. Pétertől Lutherig és Kálvinig.

2016. máj. 18. 12:54
 4/17 anonim ***** válasza:
64%

Tisztelt Péter,


Az üdvösség szempontjából valóban nincs jelentősége az apostoli jogfolytonosságnak, ennek inkább egyháztörténelmi jelentősége van.


Ugyanakkor nem értek egyet azzal, hogy mindegy, ki milyen egyházhoz tartozik. Az rendben van, hogy Istenről mondjuk egy normális keresztény egyházban tanítanak, de ha valaki egy olyan szektába kerül, ami tagadja a katolikus az ortodox és a protestáns egyházak közös hitvallását, akkor az ilyen ember az egyik legrosszabb helyre kerül, aminél még az ateizmus is jobb.


Dante

2016. máj. 18. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
60%

Kedves Dante!


Az egyháztörténelem valóban érdekes, de a világon semmi jelentősége nincs. A katolikus az ortodox és a protestáns egyházak közös hitvallása nagyon szép dolog, de te magad ismerted el az egyik kommentedben, hogy a valóságban ez is értelmezés kérdése.


Egy dolog számít: megváltoztatta-e a szívedet, és a gondolkodásmódodat az Isten szeretete, késztet-e arra naponként a Szentlélek, hogy önzetlen, másokért élő, szeretettel munkálkodó életet élj. Ha igen, akkor igaz ember vagy és igaz úton jársz. Ha nem akkor elmondhatod 1000x is a hiszekegyet, lehetsz a világ legbuzgóbb katolikusa, ortodoxa, vagy éppen protestánsa, semmit nem fog számítani!


Üdv. Péter

2016. máj. 18. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
74%

@Kérdező


A megcsúszásnak jelentősége nincs, hiszen Isten emberei is megcsúsztak, sőt Izrael még nagyobbat csúszott a Kr.e. 7-6. században, Isten mégsem mondta azt a prófétájának, hogy menjen és alapítson új vallást. Épp ellenkezőleg, elküldte Jeremiás prófétát a megváltozásra szóló üzenettel (Jer 3,11-13). Nem is azzal volt baj, hogy Luther fellépett, és rámutatott az Egyház hibáira, hanem azzal volt a baj, hogy kiváltak onnan. Egyébként meg a protestánsokat sem kell félteni, ők is elkövettek hibákat, ugyanúgy nyomást gyakoroltak azokra, akik nem értettek velük egyet, nem is beszélve Luther Márton antiszemita megnyilvánulásairól. Katolikusok és protestánsok egyaránt követtek el hibát, tehát egyik felet sem kell félteni, erről ennyit. Az apostoli jogfolytonosságot pedig meglehetősen sajátosan értelmezed, ami hiba. Az ugyanis egzakt értelemben meg van határozva a fent idézett ókori dokumentumban, hogy mit jelent. Annyit jelent, ami oda van írva, se többet, se kevesebbet. Ráadásul azokat a sorokat Kr.u. 200-ban írták le, ami meglehetősen közel van még az apostoli korszakhoz, tehát csak jobban tudták, hogy is van ez.


@Péter


Valóban azt mondtam, hogy a hitvallás kérdése értelmezés dolga, bár ezzel már nem értek egyet. De a kérdés szempontjából jelentősége nincs. Az viszont tény, hogy sem az egyháztörténelmi tények, sem pedig a hitvallások nem fognak üdvözíteni. Viszont azt is érdemes figyelembe venni, hogy ha valaki egy szélsőséges, veszélyes szektába kerül, akkor annak súlyos következményei lehetnek, hiszen ott valóságos agymosást hajtanak végre az embereken.


Dante

2016. máj. 18. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
68%

"Jött a reformáció,mert a Vatikán megcsúszott."

Igen, és Luther kiadott 95 pontjának nagy részét nem sokkal később el is ismerte a Katolikus Egyház. Csak volt néhány kicsit erőszakosabb hitvitázó, aki már olyan mélyen elmélyítette a szakadékot, hogy Lutheréknek már csak azért is kiváltak végleg.

2016. máj. 18. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:

Nekem ezzel az apostoli jogfolytonossággal az a bajom,hogy úgy tűnik nekem kissé,hogy ezzel is magának akarja fenntartani a keresztény vallás elsőbbségét.

Hogy csak mi tudhatjuk a helyes utat.

Nekem ez nem vonzó.

Még pökhendinek is tűnik,nekünk van nektek nincs bibibí !

Miénk a vár tietek a lekvár!

Ha valaki tévedhet akkor azok a többiek,mert a Vatikán az tökéletes.

És ez nem tetszik.

2016. máj. 19. 09:34
 9/17 szp72 ***** válasza:
70%

A jogfolytonosság azt jelenti, hogy a Krisztus által kinevezett vezetők is továbbadják a vezetési megbízatásukat, majd azok is továbbadják és így tovább.


Minden egyházban van jogfolytonosság csak nem megy vissza egészen az apostolokig, hanem csak egy szakadár alapítóig.

2016. máj. 19. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
28%

# Péter


"Egy dolog számít: megváltoztatta-e a szívedet, és a gondolkodásmódodat az Isten szeretete, késztet-e arra naponként a Szentlélek, hogy önzetlen, másokért élő, szeretettel munkálkodó életet élj."


Ez még édeskevés. Az hogy valakinek, megváltozik az élete, attól még nem keresztény. Krisnások ugyanezt teszik.

2016. máj. 20. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!