Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Hitgyülisek (és egyéb diszpenz...

Hitgyülisek (és egyéb diszpenzacionalisták)! Mit gondoltok erről az írásról, mely teológiailag cáfolja az állításaitokat?

Figyelt kérdés

A kereszténységnek két fajta irányzata van:

- Az egyik (szuperszesszionizmus) szerint Jézus új törvényt hozott a régiek helyett, mivel Ő a Megváltó, az ő szava ér a legtöbbet, Ő volt aki kimondta az áment. Jézus Újszövetsége felülírja az Ószövetséget, ami a régi törvényből hatályos ma is (pl a 10-parancsolat) az is csak azért hatályos, mert Jézus megerősítette azt. Azaz ma a judaizmus nem Isten vallása.

Szuperszesszionista az összes apostoli egyház (katolicizmus, ortodoxia, régi keleti egyházak) és a hagyományos protestantizmus.


- Viszont a másik oldal szerint (ők a diszpenzacionalisták), az Ószövetség ugyanúgy érvényben van mint az Új, szerintük a kettő között nincs semmilyen különbség. Ők nem hisznek Jézusnak, amikor új törvényt akart hozni, szerintük a régi ugyanúgy érvényben van. Véleményük szerint a judaizmus és a kereszténység Isten szemében ugyanolyan vallások.

Diszpenzacionalista az USA-ban jelenlevő protestáns felekezetek többsége, legtöbb újprotestáns szekta, illetve Magyarországon a Hit Gyülekezete.


Ezt az utóbbi álláspontot szeretném cáfolni.


KÉREM CSAK AZ VÁLASZOLJON, AKI LEGALÁBB VALAMENNYIRE BELEOLVASOTT A LINKBE!


Itt a link

[link]



2016. okt. 5. 02:19
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
69%

(megfelelek a kritériumnak, azért írok, beleolvastam :))


Kedves kérdező, szerintem nem ennyire szélsőséges a hitgyüli, bár én sosem voltam ott, de van néhány ismerősöm onnan.

Ha ők megtartanák a régi szövetséget, akkor szombatot tartanának.

Hisznek (ismerik) a Szentlélek keresztséget, ez sem jellemző az Ószövetségre.

Hisznek a megváltásban, jól tudják, hogy nem lehet kiérdemelni, ahogy tanítva van némely helyen.

A 4-es pontot sem vallják, erről sokat beszélgettem már velük.

Ha nem baj, akkor nem cáfolom tételesen és nem védem őket, csak gondoltam ezeket a tényeket leírom. Nekem úgy tűnik, hogy a könyv írója nem nagyon ismeri azt, amit kritizál...

2016. okt. 5. 05:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
69%

"Ők nem hisznek Jézusnak, amikor új törvényt akart hozni, szerintük a régi ugyanúgy érvényben van." - nem igaz. Nem tartják a mózesi törvényeket, fel sem merül.

"Véleményük szerint a judaizmus és a kereszténység Isten szemében ugyanolyan vallások." - külső szemlélőnek ez valóban így tűnhet, mert aránytalanul sok szó esik a zsidókról, de ez sem igaz. Minden alkalommal ki van hangsúlyozva, hogy csak Jézuson át visz út az Atyához, tehát akkor a judaizmus értelemszerűen nem lehet ugyanolyan, mint a kereszténység.


Nem vagyok hites, csak van hozzájuk közöm.

2016. okt. 5. 06:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
61%

Kedves első és második válaszoló, ebben a kérdésben tévedésben vagytok.


Ahogy azt a kérdező írja, a hitgyüli és az összes többi karizmatikus gyülekezet határozottan "diszpenzacionalista" nézetet képvisel. Olyannyira, hogy ha előjön ez a téma ezen a fórumon, akkor mindig határozottan kritizálják "szupresszionista" álláspontot. Néha még saját kérdéseket is írtak ki ebben a témakörben, kellő türelemmel vissza lehet ezeket keresni.


A Mózesi törvényeket, mármint a 613 micvát nem tartják be, de a diszpenzaciolista álláspont ezt nem is várja el.

E szerint a tanítás szerint a megtért keresztényeknek (akik alatt kizárólag saját magukat értik) nem kell a mózesi törvényeket megtartaniuk, mert a Kriszutsban való hit ez alól felmenti őket. A zsidó nép viszont továbbra is kiválasztott nép, emiatt nekik még Krisztusban sem kell hinniük, hogy üdvözüljenek.


Abból a szempontból jogos az észrevételetek, hogy a karizmatikus teológiát nehéz kiismerni, hiszen ezek tételesen sehol nincsenek közölve. Mindig az aktuálisan elhangzott prédikáció az irányadó, de ennek egyes elemei időről-időre változnak.


Azt írtátok mindketten, hogy van némi rálátásotok a hitgyülire, nos akkor ti is pontosan emlékezhettek azokra az időkre, amikor a hitgyüliben Krisztus csak a "názáreti Jézus próféta" volt, a Krisztus szót ki sem ejtették. Majd egy hirtelen váltással elkezdtek a "megváltó Jézus Krisztusról, a messiásról" beszélni.


A hitgyüli, és más karizmmatikus gyülekezetek teológiája meglehetősen képlékeny, a pillanatnyi előadótól és annak a pillanatnyi hangulatától függően is változhat. Egyedüli biztos eleme a politikai cionizmus, és ennek következményeként pontosan a fentebb tárgyalt diszpenzacionalizmus.

2016. okt. 5. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
89%

Kedves Kérdező!


Eleve sántít ez a kétfajta irányzatra bontásod, mert a kereszténységnek ennél sokkal többfajta irányzata van, és a keresztény felekezetek többsége egyáltalán nem sorolható bele ebbe a 2 kategóriába!


Én beleolvastam a linkbe, és meggyőződésem, hogy ennek írója egy nagyon szélsőséges gondolkodású ember. Döbbenetes kijelentéseket tesz, amelyek nem csak keresztényként, de általános emberi normák szerint sem állnak meg!


Már a konklúziója is döbbenetes: "Az Újszövetség és a valódi katolikus egyház kinyilatkoztatott tanítása a keresztényellenes zsidóságról éppúgy változatlan marad, mint minden igazság. Hogy ezt a II. Vatikáni Zsinat egyháza könnyelműen eltorzította a felismerhetetlenségig, csak azt bizonyítja ismét, hogy ez az egyház nem lehet a katolikus egyház" - vagyis egy katolikus egyházon belüli radikális szárnnyal állunk szemben, aki még a saját egyháza ellen is fellép, hogy a radikalizmusát igazolja.


Emellett még antiszemita is: "Mindenki, aki Jézus keresztre feszítése után vallási-világnézeti értelemben tudatosan zsidó marad, vagy netán azzá lesz, jóváhagyja, mégha csak implicit módon is a golgotai istengyilkosságot, úgy akkor, mint ma. Tehát helytálló: A zsidók feszítették keresztre Jézust."


Ennél még döbbenetesebb ez a kijelentése: "A kereszténység utáni zsidóság sohasem volt az európai identitás alkotó eleme. Isten határozott akaratára vált Európa keresztény kontinenssé, amelyben a zsidók kimondottan antikrisztusként viselkedtek, asszimilálásra képtelen idegen testet alkotva."


Tudod hogy hova vezetett ez a gondolkodásmód? Olvass egy kis történelmet...ez nem "józan katolikus" gondolkodásmód, hanem kifejezetten gyűlölködő, és mindenben ellentétes az Úr Jézus Krisztus által tanítottakkal...


Üdv. Péter

2016. okt. 5. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

"A zsidó nép viszont továbbra is kiválasztott nép, emiatt nekik még Krisztusban sem kell hinniük, hogy üdvözüljenek. "

Jézus ezt nem tanította. Sőt, voltak akiket ördögtől valónak nevezett. Jó lenne, ha írna ide karizmatikus is, mert nekem kicsit sem akkora a rálátásom, hogy ennyire mélyen belelássak. Remélem fog írni ide pl. Hitgyülis, mert kíváncsi vagyok a válaszára.

2016. okt. 5. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

"Jézus ezt nem tanította."


Valóban nem, ezt csak a karizmatikus hitújítók találták ki.


"Jó lenne, ha írna ide karizmatikus is, mert nekem kicsit sem akkora a rálátásom, hogy ennyire mélyen belelássak."


Ha van rá időd, akkor visszakeresgélhetsz, mert volt már ez téma itt, elég gyakran.


Viszont azt én számtalanszor tapasztalom, hogy állítanak valamit nagyon határozottan négyszemközt a hitgyülis ismerőseim, de ha ugyanezt szélesebb nyilvánosság előtt (például itt) konkrétan megkérdezem, akkor jön a válasz alól kibújás, meg a mellébeszélés.


A hitgyüli kommunikációs stratégiája olyan, hogy másképp beszélnek saját belső köreikben, és másképp kommunikálnak kifelé. Ha voltál már hitgyülis "alkalmon", akkor azt is tudod, hogy ott egészen más dolgok is történnek, mint amit a Vidám Vasárnapban be mernek mutatni.

2016. okt. 5. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

Szia


A kérdésedre választ ad Jézus az Evangéliumokból elolvashato, valamint Pál apostol ír erről leveleiben.

Ha csak odáig jutottál el cáfolat akkor szerinted nem kell törvény és Izrael valamint a zsidóság sem.

Ilyen hozzáállással cáfolható a Tízparancsolat valamint az új teológiai eszmefuttatással meg lehet csinálni azt amire Isten nemet mondott, mert a testnek is van kívánsága.

Sajnálatos,hogy a tiltás okát nem látod miért nem engedi meg az Isten és azt sem ismered fel az Újszövetségbe, a keresztények hogyan tudnak igaz emberekként a törvényt megtartva Istennek tetsző életet élni.

2016. okt. 5. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
6os: sose voltam még hitgyülis alkalmon. Nem tudom mi hangzik el ott.
2016. okt. 5. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 szp72 ***** válasza:
25%

Ez egy nagyon érdekes cikk, de nincs teljesen igaza.

Van egy irányzat, amely eltúlozza a zsidók jelentőségét, s van amely teljesen lebecsüli. Én valahol a kettő között vagyok.


Pál ezt mondja:


"Hiszen ha te a természeted szerinti vadolajfáról levágattál, és természeted ellenére beoltattál a szelíd olajfába, akkor mennyivel inkább be fognak oltatni a saját olajfájukba azok, akik természetük szerint odatartoznak!" (Róm 11,24)


Egyrészt Pál nem tagadja, hogy bizonyos ágak le lettek vágva, vagyis nem tartoznak az olajfához. Vannak irányzatok, szerintem a hitgyüli is valóban eléggé ilyen, akik úgy tekintenek a nem keresztény zsidókra is, mint Isten jelenlegi népére, mintha mi sem történt volna, mint ha nem is lett volna lemetszés.


Másrészt Pál azt is mondja: "be fognak oltatni a SAJÁT olajfájukba", és "természetük szerint ODATARTOZNAK". Tehát a lemetszett ágak is bizonyos értelemben az olajfához tartoznak, oda valók, vagyis ott volna a helyük, és ott is lesz a helyük, de per pillanat valóban nincsenek ott. Vagyis Isten csak átmenetileg metszette le őket, Isten szemében a lemetszett olajág valójában visszaoltásra váró olajág, a zsidóság hitetlensége ellenére is üdvözülő zsidóság, mert egyszer megtérnek. Tehát a zsidóság Isten szemében még hitetlenségükben is kiemelt nép, hiszen ha bármely ág beoltható, akkor "MENNYIVEL INKÁBB" a lemetszett. A lemetszett nemes ág tehát egyfajta előnyt élvez a vad ágakkal szemben.


A katolikus Egyház a történelme során elkövette azt az értelmezési hibát, hogy a Krisztusban nem hívőket legyen az zsidó vagy nem zsidó szigorúan elküldte a pokolba. A nem keresztény zsidóságot egy átkozott kárhozatra szánt tömegnek tekintette, akik szerinte igazából nagyon gonoszak és megátalkodottak, akik legszívesebben megint keresztre feszítenék Krisztust. A Bibliából azt is kiolvasták, hogy Isten addig veri a zsidókat még végre meg nem térnek, sokan ezért úgy gondolták, hogy Isten eme munkájába tevékenyen be kell kapcsolódni, s azért bántalmazták oly lelkesen a zsidóságot, hátha végre észhez térnek bolond hitetlenségükből.


A II.Vatikáni zsinaton az Egyház hivatalosan is elhatárolódott ezektől a korábbi megnyilvánulásuktól. Isten hitetlenségükben is szereti a zsidóságot s a megtérésükön dolgozik. Istennek a zsidósággal terve van, megtérésük egy hatalmas áldás lesz az egész Egyház számára.


A mostani pápák és teológusok barátkoznak a zsidókkal. Úgy érzik, hogy a hitüket komolyan gyakorló zsidóknak most nem a térj meg különben elkárhozol szövegre van szüksége, hanem sokkal inkább az őszinte vallásosságuk méltatására, amely azonban általuk sem titkoltan Krisztusban nyeri el igazi értelmét.


Én személy szerint egyet értek ezzel az iránnyal. A nem hívő ateista zsidóság szerintem többé-kevésbé megérdemli a térj meg különben elkárhozol szöveget is.

2016. okt. 5. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
2016. okt. 8. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!