Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Lehet-e hazánkban ateista...

Lehet-e hazánkban ateista egyházat alapítani?

Figyelt kérdés
2007. jan. 16. 21:33
 1/9 anonim ***** válasza:
91%
Természetesen igen, hiszen európában már számos atista egyház működik. Főként a skandináv országokban. Másrészt a már jelenleg bejegyzett hazai egyházak közül is számos ataistának tekinthető.
2007. jan. 20. 05:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim válasza:
36%
A kérdés azért furcsa talán mások számára (is) mert, belénk ívódott sztereotípiákban gondolkodunk.Egyházat, csak mint valamilyen misztifikált "felsőbbrendűt" és az abban hívők közösségét képzeljük el.Mivel általában is nyitrott vagyok azokra gondolatokra melyek nem a szokványos keretek közötti mozgásokat próbálják értelmezni, így elfogadhatónak tartom, egy olyan közösség alapítását, mely úgymond egyházi tanokkal ellentétes téziseket hirdet.Ettől függetlenül nem nevezném egyháznak!Véleményem szerint, bár sok pozitív értéket is közvetített(közvetít) az egyház, még is összességében elavultnak tartom dogmáit.Történelme során szinte minden megjelenésében az erőszak, az arogancia, a kizsákmányolás,az önzés,a megkülönböztetés,stb. jellemzték működését.Még a művészet terén is, tetten érhető hatalmának és befolyásának bizonyossága.
2007. febr. 1. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
27%

Ha létrejöhet ilyen, annak csak a tudatlanság lehet az oka. Az egyház Isten "találmánya", arra szolgál, hogy az anyagi világba leszületett egyéni lelkek vissza tudjanak formálódni a lelki világban való éléshez, harmónikus lelki lénnyé váljanak a vallásgyakorlatok követése által.


Egészen pontosan az a tudatlanság része a dolognak, hogy az egyház alapításához olyan követési rendszert kell megjelölni, amely megfelel annak az elvárásnak, hogy a hívő Isten birodalmába, a lelki világba fog jutni. Ezt nem képzelgés, vagy hit szinten kell érteni, hanem ténylegesen. A lelki világ megnyilvánulásának vannak sajátos jellemzői, amelyet be kell tudni mutatnia annak a papnak, aki az egyházat létrehozza.


A keleti vallásokban van egy kitétel : ne hozz létre új vallást! Ennek az az oka, hogy van eredeti vallás, azt kell követni, aki nem tudja a gyakorlatban bemutatni, hogyan kell Istennel kapcsolatba kerülni, az nemhogy új vallást nem alapíthat, de pap sem lehet. A legtöbb mai vallás képtelen ennek a feltételnek megfelelni, s csak látszólag van kapcsolatuk Istennel, a valóság az, hogy semmilyen bizonyítékot nem tudnak adni a hívőnek csak elvárják, hogy elhigyje amit kérnek tőle szentírás formájában.


A lelki világba visszavezető út egy lelki önmegvalósítási folyamat, lépcsői vannak, amelyeket végigjárva gyakorlati tapasztaláshoz jut a hívő.


Egy ateista "egyház" tulajdonképpen azt takarja, hogy emberek, akik nem tudják az önmegvalósítás elérni, szövetkeznek. Igazán nincs előttük cél, mert olyasmire vállalkoznak, amely nem része a lelki felemelkedésnek, saját maguk ellen hoznak létre szervezetet. Olyan, mint amikor valaki maga alatt vágja a fát. Csak ezt csoportosan csinálják.....

2008. szept. 14. 05:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 Xmes ***** válasza:
82%
Az ateizmus nem vallás! Annak felesleges egyházat alapítani. A gondolkodást és az értelmet ne alacsonyítsuk már le a vallások szintjére...
2009. febr. 24. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
az ateizmus nem vallás!!!egy gondolkodásmód...egyházat...ekkora hülyeséget
2009. jún. 1. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
91%

Hát... mikor megláttam ezt a kérdést.. XD


Én ateista vagyok és úgy vélem, hogy gyakorlati lehetetlenség egyházat alapítani nekünk, mert ez NEM VALLÁS! Egyháza pedig a vallásos embereknek van!


Emellett szerintem egyáltalán nem igaz, hogy "magunk alatt vágjuk a fát".

Egyszerűen annyi, hogy nem hiszünk - legalább is én - nem hiszek egy olyan felsőbbrendű lényben, amire nincs semmi bizonyíték, semmi tudományos alátámasztás. Nagy valószínűséggel az egészet az emberek találtak ki, és ha jobban megvizsgáljuk, gyakran Isten hírnökei verték át az embereket, anyagi javakért, PÉNZÉRT. Miért kéne ebben hinni, és bízni mindenkinek? Szerintem ettől még nem leszünk rosszabbak , és ugyanúgy lehet célunk és megvalósíthatjuk önmagunkat, és minden álmunkat!

2009. júl. 13. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
90%

Technikailag lehet (vagy nem - egyedileg mérlegelnek minden esetet), de az nem lesz "igazi" egyház.


Az egyházalapítás nem úgy megy mint pl. egy cégé. Mivel ez adómentességgel és egy csomó extrával jár, ezért jól megnézik, ki nevezhető tényleges egyháznak.


A külföldi példa pedig nem mérvadó, lásd Szcientológia kontra Németország (per).

2010. szept. 2. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
84%

A hagyományos egyházak a halál utáni élet valamilyen formájában hisznek, elvileg e célból ügyködnek itt a földi életben. Egy ateista számára azonban csak az itteni ügyködésük látszik. Ez az ügyködés nálunk pl. keresztény iskolákkal, keresztény szellemű politikával, nem utolsó sorban sok-sok közpénz eltapsolásával jár együtt.

Ha valaki ateistaként felelősséget érez a gyermekei lelki fejlődéséért, ha olyan környezetben akar élni, ami a saját világnézetéhez a legjobban passzol, akkor érthető, hogy ő is szeretné, ha az adója egy része (egyházi támogatás címen)az ő világnézetének terjedését segítené elő. Óriásplakátokon lehetne ezen felül kunyerálni az adók 1%-áért, ahogy azt a már megszokott egyházak is teszik.

2011. jún. 4. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:
80%

Nem lehet. Magyarországon nincs olyan érdekvédelmi formula, amivel egy agnosztikus vagy ateista ember megvédheti magát vagy gyermekét pénzért-kampánytámogatás jellegű kétoldalú szerződésekben előnyben részesített vallási (=gazdasági) szerveződések befolyásától.

Erre csak az egyik példa, amikor a kormány egy nagyközség 20 km-es körzetében meglévő egyetlen állami általános iskolájának vezetését - továbbra is 100%-os állami támogatással - egy egyháznak adja át, amely elküldi a nem vallásos vagy más vallású tanárokat, ezzel megszüntetve addig fennálló közszolgálati viszonyukat, a diákoknak kötelező templomba járást és hittant írnak elő, a szülőkkel pedig aláíratnak egy nyilatkozatot, hogy saját gyermekük nevelésében nem nyilváníthatják ki az egyház elleni véleményüket).

Ez azért is érdekes, mert bármilyen kutatás eredményét is nézzük, Magyarországon a tökéletesen nem hívő emberek aránya igen széles, legalább 19-31%. További 31-50%, aki bár valamilyen felsőbb hatalomban hisz, de az se nem isten se nem valamely egyház tanítása. Az igazi hívők aránya valahol 13 és 19% közt van. ( [link]

Ebből levezethető, hogy Magyarországon nincs még egy olyan méretű törvényalkotásban képviseletlen réteg, mint a vallástalanoké.

2012. jan. 25. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!