Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A mennyben szabad akaratuktól...

A mennyben szabad akaratuktól megfosztott emberek vannak?

Figyelt kérdés

Alapvetőn a Biblia felvázol egy jóságos, mindenható, mindentudó istenképet. Isten megteremtette a világot, teremtett embereket.

Az embereknek saját akaratot adott. Egy olyan fa közelében, ami a tudást, és ezzel együtt a bűnt termi Oké. Az emberek dönthettek, esznek a fáról és megismerik a tudást, vagy élnek úgy, ahogyan addig. Döntöttek. Megint csak oké.


Valaki segítene megérteni, hogy kevésbé legyen ez az egész illogikus?

Mindig azt szoktam kérdezni, hogy miért teremtette Isten a fát? Miért létezik egyáltalán bűn(oké, mondjuk bugosan adta ki a programot ezért az egyik angyala egy vírus lett, értem..) de akkor is.. mégis minek rakta oda a fát?

Miután ettek a fáról, miért nem törölte el a gonoszságot? Miért nem mutatja meg magát, hogy mindenki tudja, h létezik, és akkor a Biblia szerint élnének az emberek?

A válasz rendszerint a "szabad akarat". Ez mindeddig világos.

De most akkor hogyan is van ez? A mennyben is van egy ilyen fa, ami lehetőséget ad a döntésre? Vagy ott már nem kell, mert ott már tudják, hogy létezik Isten és úgysem gonoszkodnának az emberek és nem akarnának tudni? De hát akkor visszajutottunk a "szabad akarat" meg a "félelemből cselekednének" kifogásokhoz.

Ha pedig fent nincs gonosz, akkor szabad akarat sincs, nem?

Egy egész életében bűnöző ember, aki ölt, lopott, stb. is felkerülhet a mennybe ha elfogadja Jézust és megbánja bűneit. De ezek az emberek miért nem gonoszak fent?

A) Nincs fent gonosz, és lehetőség a gonoszságra. ergo szabad akarat sincs, akkor meg az egész élet csak játék. Isten játéka, amin remekül szórakozik.

B) Van fent is gonoszság, csak az emberek már tudják, hogy jól döntöttek, és félnek rosszat tenni. Akkor meg csak félelemből vannak ott?


Vagy aki már megtapasztalja Istent, az nem lesz többé gonosz/ nem akar gonosz lenni?

De hát, akkor miért nincs a földi világban is lent az Isten, hogy senki se legyen gonosz?



Tényleg meg akarom érteni, és valószínűleg elég zavarosan fogalmaztam, és ismételtem is magam. Ezért elnézést.

Egyébként mindig ez volt a gondom az egésszel. Először hittem, aztán ahogy olvastam a Bibliát, egyre inkább az az érzés kapott el, hogy isten "mindenható" és "mindentudó", de semmiképp sem jóságos. Inkább valami szociopata aki teremtett egy állatkertet, amivel szórakozik.



2018. ápr. 25. 22:12
1 2 3
 1/23 anonim válasza:
17%
A mennyben lehet az Úr teremtő temploma amelynek oszlopaivá lesznek kik erkölcsös életet élnek. A mennyben van az Úr városa, Új-Yerusalayim és aki a templomba kerül, többé ki nem megy onnan. Az Úr angyalai is a mennyben vannak. Aki erkölcsös és az Úr színe előtt méltónak találtatik, az kap egy fehér követ és kap fehér ruhát és ingyen ihat az örök élet vizéből.
2018. ápr. 25. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
76%

Nem,a mennyben azok vannak, akik a szabad akaratukból döntöttek Isten mellett. A pokolban meg azok, akik szabad akaratukból fordultak el Istentől.


(Látom, elég sokat írtál, már hullafáradt vagyok, szóval a holnapi nap folyamán kifejtem neked, bár valószínű, addigra már fogsz kapni részletes válaszokat. )

2018. ápr. 25. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 A kérdező kommentje:

#1 Kaotikus amit írtál. Nem hallottam még a kőről, és nem válaszoltál a kérdésemre.


#2 Én is eléggé fáradt vagyok, szóval eléggé összeszedetlen a leírás, valószínűleg ezért jött ki egy egyszerű kérdés ilyen hosszúra. Várom a válaszod holnap. :)

2018. ápr. 25. 22:25
 4/23 anonim ***** válasza:
53%

"Miért létezik egyáltalán bűn"


A bűn onnan ered hogy te akarsz Isten helyébe lépni. Lásd Lucifert, vagy lásd amikor a kígyó úgy csábította el Évát, hogy azt mondta neki hogy a megszerzett tudással olyan lesz mint Isten.


"mégis minek rakta oda a fát?"


Megadta nekik a lehetőséget hogy kövessék őt vagy nem.


"Miután ettek a fáról, miért nem törölte el a gonoszságot? "


Ez a fa a "jó és rossz tudásának a fája". Tehát épp ez a lényege a történetnek, hogy onnantól kezdve tudod hogy mi a jó és mi a rossz, ezért felelősséggel is tartozol érte! (Azelőtt csak annyi volt a dolguk hogy ne egyenek a fáról.) A történetben ki is rajzolódik hogy addig meztelenek voltak, de miután ettek a fáról rájöttek hogy ez illetlenség, és felöltöztek.


"Miért nem mutatja meg magát, hogy mindenki tudja, h létezik, és akkor a Biblia szerint élnének az emberek?"


Az egész Ószövetség arról szól hogy amikor jól megy a zsidók sora akkor nagyon követik Istent, ha rosszul megy, akkor egyből elfelejtik. Lásd amikor Egyiptomból kiszabadultak az tetszett nekik, amikor Mózes felment a hegyre, akkor meg egyből bálványt készítettek maguknak.

Vagy Jézus története is ugyanez: Isten kijelentette magát emberként, az emberek meg kivégezték.


"A mennyben is van egy ilyen fa, ami lehetőséget ad a döntésre?"


Nincs. Gondolj a mennyre inkább mint egy állapora, nem mint egy konkrét helyre. A bűn elválasztott Istentől, Krisztus (az egyetlen aki tökéletesen élt) elszenvedte helyetted azt a büntetést amit nem érdemelt volna, és lemosta bűneidet. A mennyben pedig újra Istennel vagy.


"Egy egész életében bűnöző ember, aki ölt, lopott, stb. is felkerülhet a mennybe ha elfogadja Jézust és megbánja bűneit. De ezek az emberek miért nem gonoszak fent?

A) Nincs fent gonosz, és lehetőség a gonoszságra. ergo szabad akarat sincs, akkor meg az egész élet csak játék. Isten játéka, amin remekül szórakozik.

B) Van fent is gonoszság, csak az emberek már tudják, hogy jól döntöttek, és félnek rosszat tenni. Akkor meg csak félelemből vannak ott? "


C) Mindenki "gonosz"! Mármint attól függ mi a mérce... Isten mércéjével gonosz az aki nem mond igazat, aki elveszi azt ami nem az övé, aki nem szeret mindenkit feltétel nélkül, stb, stb...

Ez olyan mint amikor valaki a Balatonban fuldoklik. Egy pszichopata erőszakolós tömeggyilkos lehet hogy a tó fenekén van, te meg csak a víz felszíne alatt fél méterrel, de akkor is a víz alatt vagy és nem kapsz levegőt!


"Vagy aki már megtapasztalja Istent, az nem lesz többé gonosz/ nem akar gonosz lenni? "


Én az utóbbi vagyok. Nem AKAROK. De sajnos az vagyok.


"De hát, akkor miért nincs a földi világban is lent az Isten, hogy senki se legyen gonosz?"


Ezt korábban leírtam, hogy volt itt a földi világban, kijelentte magát emberként Jézus képében. És a történet vége pedig kereszrefeszítés lett.

2018. ápr. 25. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 anonim ***** válasza:
43%

Nem tudom, miért vársz logikát egy vallástól.

Régen az volt, hogy "így van, és kész". Akinek nem tetszett, az lett az eretnek.

Ma már persze próbálják magyarázni, de nem nagyon megy.

2018. ápr. 25. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 anonim ***** válasza:
0%

Isten lakhelyén, nem élhetnek emberek.

Az emberek rendeltetése, a Földön van. Az angyalok azok akik az égi kormányzatban lehetnek, azonban Ők sincsenek megfosztva a szabad akaratuktól.

Lásd, hogy Sátán és az angyalok jó néhány tagja fellázadt Isten ellen.

2018. ápr. 25. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:

Az ujszovetseg nem kivulrol kikenyszeritett parancsok megtartasa, hanem belulrol vezerelt. Isten irja fel a torvenyeit a hivok szivebe. Mivel meg halandp bunos testben el mindenki, ezert a hovok is korul vannak veve kisertessel, de a mennyben nem kesz ilyen. Ott nincs gonosz, sot e vilag gonoszsaga is el fog mulni amikor Istennel lejar a fegyverszunet es megiteli a vilagot.

A jo es gonosz tudasanak a faja is jo volt hiszen azt is orizni es kuvelninkellett az emebrenek. Lehet, hogy idovel ehetette volna rola az 3mber, csak meg nem volt ra eleg erett.

2018. ápr. 26. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:
73%

"A bűn onnan ered hogy te akarsz Isten helyébe lépni. Lásd Lucifert, vagy lásd amikor a kígyó úgy csábította el Évát, hogy azt mondta neki hogy a megszerzett tudással olyan lesz mint Isten. "


Ezzel nem válaszoltál a kérdésre, miért létezik a bűn? Isten teremtett mindent, nem? Akkor ő kellett megalkossa a bűnt is, miért tette? Nem tökéletes világot akart teremteni?


"Megadta nekik a lehetőséget hogy kövessék őt vagy nem."


A paradicsom, egy tökéletes bűntől mentes világ volt, vagyis nem volt olyan lehetőség, hogy ne kövessék Istent hiszen az bűn lenne.


"Ez a fa a "jó és rossz tudásának a fája". Tehát épp ez a lényege a történetnek, hogy onnantól kezdve tudod hogy mi a jó és mi a rossz, ezért felelősséggel is tartozol érte! (Azelőtt csak annyi volt a dolguk hogy ne egyenek a fáról.) A történetben ki is rajzolódik hogy addig meztelenek voltak, de miután ettek a fáról rájöttek hogy ez illetlenség, és felöltöztek."


Igen, utána tudták mit jelent jó és rossz, de azelőtt nem tudták mi az a rossz, nem tudták, hogy rosszat tesznek azzal ha esznek a fáról. Nem tudták, hogy Isten szavának nem eleget tenni nem szabad hisz az rossz, az bűn.


"Az egész Ószövetség arról szól hogy amikor jól megy a zsidók sora akkor nagyon követik Istent, ha rosszul megy, akkor egyből elfelejtik. Lásd amikor Egyiptomból kiszabadultak az tetszett nekik, amikor Mózes felment a hegyre, akkor meg egyből bálványt készítettek maguknak.

Vagy Jézus története is ugyanez: Isten kijelentette magát emberként, az emberek meg kivégezték. "


Oké és akkor a kérdésre is válaszolj, hogy miért nem jelenik meg? Régebb egész jól ment neki lángoló bokorként is megmutatta magát. Egy mindenható Istenről van szó, csak képes rá, hogy tudtára adja minden embernek, hogy ő bizony létezik, nem ehelyett itt egy 2000 éves könyv amit semmi sem támaszt alá.


"Nincs. Gondolj a mennyre inkább mint egy állapora, nem mint egy konkrét helyre. A bűn elválasztott Istentől, Krisztus (az egyetlen aki tökéletesen élt) elszenvedte helyetted azt a büntetést amit nem érdemelt volna, és lemosta bűneidet. A mennyben pedig újra Istennel vagy. "


Hát mivel semmit se tudunk olyan dologról, hogy mennyország csak hisznek benne ezért inkább az a jó válasz nem tudjuk.


Akkor jöhet az, hogy ez a történet csak metafora, de az egész lényege a bűnbeesés nem lehet csak metaforaként értelmezni.

2018. ápr. 26. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 A kérdező kommentje:

Valószínûleg nem sikerült megértetnem magam rendesen, mert a kérdésemre korrekt választ nem kaptam.

A tudásvágy, a kivancsisag bizonyos esetekben lehet rossz is, Éva evett a fáról, mert érdekelte a tudás. A kígyó bûnbe tudta vinni. Nem értem, hogy a mindenható, mindentudó és jóságos isten miért nem akadályozta meg.

2018. ápr. 26. 01:00
 10/23 A kérdező kommentje:

Itt a földön egy kígyó és Éva miatt minden ember bûnös. Isten azért nem mutassa meg magát és törli a bûnt, mert szabadakarat van.

A mennyben nincs fa, kígyó, sem pedig bûn. Ergo nincs szabadakarat sem.


Azt már meg sem kérdezem miért nem a mennyel kezdtünk? Ott nincs gonosz vagyis a Sátán ott nem tud kísérteni, akkor míért nem rögtön az Ördög/gonosz protected mennybe teremtett minket, fával, de kígyó nélkül?

2018. ápr. 26. 01:05
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!