Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » A panenteizmusban mi van a...

A panenteizmusban mi van a világon kívül?

Figyelt kérdés
Most olvasgattam teista izmusokról, és itt van ez a panenteizmus, ami szerint a világ Isten része, tehát nem azonos vele, mint a panteizmusban. De ha része, vagyis halmaza neki, akkor mi az a tartomány, ami már nem a világ, de már Isten? Mi ez a szubsztancia, miből áll és hogy működik? Illetve mi van Istenen kívül?

2018. ápr. 27. 22:15
 1/3 anonim ***** válasza:

Ilyenkor a szó etimológiája segít. A kifejezés a görög szavakból összetett szó:


1. A panteizmus:

a πᾶν - pan = "minden"

és θεός - theos (= "isten") szavakból.


2. A panenteizmus

πᾶν Pân = minden

+ ἐν en = -ban, -ben

+ Θεός Theós = Isten.

( a legnagyszerűbb gondolkodók vannak itt! Plótinosz, Meister Eckhart!:)

2018. ápr. 27. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Nincs semmi a világon és Istenen kívül egyikben sem. Most elgondolkoztam, hogy mi is a különbség - a képviselők gondolatai fényében:

1.A panteizmus: statikus egyensúly - azonosság

2. A panenteizmus: dinamikus egyensúly - formaképző erőkkel. Ezen még gondolkodom. ááá de jó kis kérdés.

2018. ápr. 27. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Leegyszerűsítve tehát:ha panteizmus, akkor a körmöm is isten, ha panenteizmus, akkor pedig a körmöm istenhez tartozik, de nem Isten...igaz???


---ebből kiindulva akkor én mint ember panenteista vagyok, mert része vagyok ugyan Istennek, de tudom, hogy nem vagyok Isten...(köszönöm hogy fogalomkészletem bővíthettem)...továbbgondolva pedig:hogy mi van Istenen kívül??...gondolom hasonló, mint a testünket alkotó sejtek, lények millárdjainak a mi testünkön kívül...halál, külső sötétség...vagyis ha nem akarunk Isten részei lenni, akkor lehullunk a (TESTÉRŐL), mint a mi testünkről is lehullanak azon anyagi részek, amelyek nem épülnek be...hmmm...:)

2018. ápr. 29. 06:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!