Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Valláskritika » Miért tartanak karácsonyt a...

Balucska kérdése:

Miért tartanak karácsonyt a pogányok?

Figyelt kérdés
Esküszöm nem értem miért ha az nem a vallásuk sztem bűn . Ráadásul ma már elvesztette a lényegét is :(
2018. dec. 19. 21:11
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
25%

"Khm....a Bibliában sincs benne a "Kisjézus" ünneplése."

"Bementek a házba (mármint a napkeleti bölcsek), és meglátták a gyermeket anyjával, Máriával. Leborultak és hódoltak neki, majd elővették kincseiket s ajándékot adtak neki: aranyat, tömjént és mirhát." (Mt 2,11)

Igazából minden karácsonykor ez történik. A karácsony ünnepe a kereszténységben arról szól, hogy az Ige megtestesülését ünnepeljük és a bölcsekhez, pásztorokhoz hasonlóan mi is hódolunk a Messiás előtt.

Akik meg a pogány, római ünnepekkel jönnek: a napforduló jóformán mindenhol ünnep volt. Az ókorban, mikor a csillagászatnak nagy jelentősége volt és ehhez mérték az időt, igazából minden nép figyelte a csillagászati jelenségeket és ehhez mérték az ünnepeket. Ilyen erővel Róma meg a sumerektől vette át ezt... Gondoljátok, hogy a keresztények nem vették észre, hogy dec. 25-én már rövidülnek az éjszakák és lassan hosszabbodnak a nappalok? És mivel a nap egy nagyon régi Krisztus-szimbólum volt (Krisztus a "világ világossága", Krisztus második eljövetelét is kelet felől, a napfelkeltekor várták), így logikus, hogy a Megváltó születésére akkor emlékezzenek, mikor a nap legyőzi a sötétséget. Egyébként a Megváltó születésének ünnepléséről már a 200-as évek elején ír arról, hogy Krisztus születését ünnepelték még január hónap előtt. Nyilván, nem volt egységes ekkor még a keresztény ünnepek időpontja, ezt majd csak a niceai zsinat határozza meg egységesen, de ez nem jelenti azt, hogy korábban nem is létezett volna karácsony.

Tájékoztatásul: A Sol Invictus (a legyőzhetetlen nap) ünnepét csak 270 körül vezette be Aurelianus (egyébként keresztényüldöző) császár, tehát később, mint amilyen forrásaink vannak a karácsony ünnepléséről.

2018. dec. 20. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
60%
Ha karácsonykor nem Jézust ünneplik, akkor nem bűn nekik karácsonyozni.
2018. dec. 20. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
Mert ha Jézust ünneplik, az miért lenne bűn?
2018. dec. 20. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 A kérdező kommentje:
Mindenki nyugodjon le viccnek szántam a kérdést
2018. dec. 20. 16:08
 15/18 anonim ***** válasza:
54%
Ki nem szarja le a meselényeket? Hisz mindenki tudja, hogy karácsonykor Brian születését ünnepeljük. (És persze: Nincs karácsony Kevin nélkül!)
2018. dec. 20. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:

Feltételezem, hogy karácsonykor a pogányok és ateisták azért tartanak ünnepet, mert nem Krisztus megtestesülését ünneplik, hanem valami mást. Pogányok nem nagyon vannak, legfeljebb "díszpogányok", de gondolom, hogy egy ateista számára is lehet fontos családi ünnep a karácsony.

Igazából ez egyike annak a néhány keresztény ünnepnek, ami a lényeget (Krisztust) kivéve is értelmezhető valamilyen szinten. Pünkösd ünnepét nyilván nem tartják, se Áldozócsütörtököt.

2018. dec. 21. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:
100%

Jól írod utolsó, én pl. csak nemrég tudtam meg, hogy van ilyen, hogy áldozócsütörtök. Közel 40 évet leéltem anélkül, hogy egyáltalán tudtam volna, hogy létezik ilyen.

Karácsonyt és húsvétot viszont mindig is tartottunk, bár igazából kb. 15 éves koromig arról sem tudtam, hogy ezek vallási, keresztény ünnepek, nemhogy még mit is ünnepelnek ilyenkor a vallás szerint. Nekem a karácsony családi ünnepet meg ajándékozást, a húsvét meg locsolkodást jelentett, meg egy kis zsebpénzt - no meg hogy két-két hétig nem kell suliba járni.

2018. dec. 21. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:
Én pogányként olyankor az eredeti ünnepet, a téli napfordulót ünneplem, miközben a családom Jézus születését, ennyi.
2019. aug. 14. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!