Kezdőoldal » Otthon » Albérlet » Bérbeadók! Ha a bérlő szeretne...

Bérbeadók! Ha a bérlő szeretne fejlesztést a lakáson, ennek az anyagi fedezete hogy lenne korrekt?

Figyelt kérdés

Kb. 5 éve lakunk itt, tehát nem friss lakók vagyunk. Nagyrészt bútorozatlan lakásról van szó.

A fenti kérdésben nagyobb beruházásra gondolok (nyilván egy polc vagy ilyesmi az olyan, hogy én akarom, megveszem magamnak, engedélyt kérek a fallyuggatásra, és ennyi).


A konkrét példám a légkondi lenne: alapból nem volt a lakásban, de az elmúlt évek elmebeteg időjárása után egyre inkább szükségét látnánk. Viszont nyilván ha falfúrás kivezetés tökömtudja... az nem olyan, mint egy új szekrény, hogy visszük magunkkal, ha elköltözünk, logikusan marad itt, hiszen nem hagyunk utána lyukat a falban.

Így ez így két ellentétes érdek egyszerre. Én akarom, nem a tulaj - úgy logikus, hogy én fizessem. Viszont a lakásban marad, értéket növel - ilyen szempontból a tulaj "reszortja".

Hogy lenne korrekt szerintetek?

(A kérdés általánosságban is érdekel, tehát lehetne szó konyhabútorról, beépített szekrényről, mosogatógépről stb., a lényeg az elv, hogy a lakás értékét növeli, de a bérlő akarja, és nem létszükséglet.)



2023. máj. 22. 18:23
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
32%
Ez évente extra kiadást jelent, amortizálódik és javítani, cserélni kell. Növeli a lakhatási költségeket is, ami egy későbbi kiadás esetén hátrány lehet.
2023. máj. 22. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
51%

Inkabb mind2 fél érdeke, én felesbe vállalnám ha legalabb x idejig fix szerződéssel maradhatnék.


Vagy csak simán lelépnék egy olyan helyre ahol nem kell felújítani, de ez attól is függ mennyiért találnék és mennyiért bérlek.

2023. máj. 22. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
20%

Mi az akadálya hogy mobil klímát vásárolj?

Azt viszed magaddal. Nincs falvésés, csepegés alsó lakóhoz stb...


Nem kell a tulaj engedélye!

2023. máj. 22. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 Ékezetes billetyűzet ***** válasza:
55%

Ez érdekes kérdés, de alapvetően szerintem a tulaj feladata lenne felmérni és a (hosszútávú) albérlő számára kialakítani egy ideális otthont. A klímát valóban nem tudod magaddal vinni, de a tulaj magasabb bérleti díjat tud elkérni egy estleges későbbi albérlőtől (vagy akár tőled is), így szerintem mindenképpen az ő hasznát növeli egy ilyen fejlesztés.

Függ a tulaj anyagi helyzetétől is egyébként. Ha a saját otthonában is van klíma, akkor szerintem nagyobb eséllyel szereltet fel hozzátok is, ugyanakkor ha neki nincs klímája, először inkább oda fog tetetni a saját pénzéből...

Finoman ki lehet puhatolni. Megmondanátok, hogy ilyenben gondolkoztok, aztán meglátjátok, hogy ő hogyan vélekedik erről. Én, mint albérlő, először biztos nem hoznám szóba, hogy fizetem x részét a fejlesztésnek.

2023. máj. 22. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 nemaRendőrség ***** válasza:
76%

Anyagi helyzetemtől függően beszélném le a bérlővel.


De alapvetően én fizetném az egészet, viszont plusz egy havi kauciót kérnék.

2023. máj. 22. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
75%
Én bérbeadó vagyok. Sztem a klíma lassan alap a lakásokban úgy, mint télen a fűtés.Én saját költségre beszereltettem. Sztem ez a bérbeadó költsége és érdeke: ha versenyben akar naradni a normális bérlőkért, akkor beszerelteti. A klíma már nem extra igény a bérlő részéről.
2023. máj. 22. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 mindentudó99 ***** válasza:
48%
Úgy egyeznék vele hogy minimum a felét lelakhassam azonnal.
2023. máj. 22. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
100%

Mi több lakást is kiadunk, és a szerződésben általában benne van, hogy lelakható-e az ilyen-olyan fejlesztés vagy sem. Az egyik lakás, amit kiadunk, hát, hogy is mondjam, kisebb felújítást igényel, így ott benne van, hogy ha a lakó valamit szeretne újítani, változtatni, akkor hajrá, nyugodtan, egyeztetést követően szabad kezet kap és a költségeket lelakhatja. Volt, hogy fél évig nem fizetett valamelyik lakó albérleti díjat, mert felújította a fürdőszobát pl. De a jobb állapotú lakásoknál nem igazán van olyan jellegű költség, amire azt mondanám, hogy érdemes lelakni. Ha mondjuk ablakot akarna cserélni a lakó az egyikben, akkor inkább azt mondom, hogy jelezze, hogy szelel, és kifizetjük mi. Ugyanez a légkondival. Szerintem alap dolog ma már egy lakásban, és ha magamtól nem jutna eszembe, akkor ha a lakó igényli, nyilván kifizetném a költségét, nem tartom ezt az ő felelősségének. Már csak azért sem, mert ki tudja, a bérlőmnek milyen anyagi helyzete van, én ugye csak azzal foglalkozom, hogy a megbeszélt bérleti díjat és rezsit utalja rendesen, az, hogy neki ezen felül mennyi marad, marad-e, az nyilván az ő dolga. Ugyanakkor simán lehet, hogy megvenné az első, leggagyibb, legócskább légkondit használtan, amit talál, merthogy arra futja neki, aztán meg nézhetek, hogy a beszerelésnél is valamit hákoltak és háromszor annyiba kerül helyrehozni a károkat, mintha egyből veszek egy jó minőségű gépet megbízható helyről, ahol szakszerűen, hozzáértők szerelik fel. Szóval érted. Az az én érdekem első sorban, hogy ha már valami van, akkor az ne a legótvarabb gány cucc legyen, és nyilván ezt akkor tudom csak biztosítani, ha az anyagi részét is én kezelem.

De szerintem beszéld meg a te bérbeadóddal, hogy esetleg ő mit lát reálisnak, neki erről mi a véleménye. Ha nagyon seggarc, akkor simán megtilthatja, hogy ilyen szintű átalakítást végezz a lakáson, és akkor maradsz a mobil klíma megoldásánál így is-úgy is, aztán azt viszed magaddal költözésnél és probléma megoldva.

2023. máj. 22. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
34%
Tulaj költsége, de lakóként felajánlhatod, hogy te fizeted az éves takarítást
2023. máj. 22. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:

Az éves takarítás mindenképp a mi költségünk lenne. A cirkó kapcsán is ugyanebben állapodtunk meg, hiszen mi használjuk. :)


Én is valami olyasmiben gondolkodom, hogy fizetjük szívesen, csak utána hadd lakjuk le (vagy legalább egy részét?). Viszont akkor az meg sokhavi kiesést is jelenthet a tulajnak, a lelakott összegtől is függően, az se biztos, hogy örömmel töltené el.


Egyébként viszonylag olcsón lakunk itt, meg nem is emelt sokat az évek alatt. Pici lakás, a legtöbb cucc benne a miénk (konyhabútor, tűzhely, beépített polcok vannak csak, az egyetlen luxus egy régebbi típusú mosogatógép), de azért nyilván más az, hogyha egy 180ezres lakásban van óhaja a bérlőnek, mint egy 120ezresben, ezért vagyok bizonytalan.

2023. máj. 23. 07:18
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!