Kezdőoldal » Otthon » Albérlet » Van egy házikóm, és ki szeretn...

Van egy házikóm, és ki szeretném adni albérletbe. Mit és hogyan érdemes csinálnom, hogy a lehető legkisebbre minimalizáljam az esetlegesen fizetni nem tudó albérlő esetéből származó "káromat"?

Figyelt kérdés

Nem feltételezem, hogy sor kerülne a leendő albérlőmmel kapcsolatban olyan dolog, hogy nem tud vagy nem akar fizetni (albérleti díjat, közüzemi számlákat, stb.). De ugye az ember próbál a legrosszabbra felkészülni, hogy ha mégis valami ok folytán így történne, akkor bebiztosítsa magát az ilyen esetekre, ne akkor kezdjen el vakarózni, mikor már akár többszázezres tartozásban van a bérlő.


Szóval mit és hogyan érdemes csinálnom, kivel hogyan és milyen szerződést írjak/írjunk, hogy lehetőleg el tudjam kerülni az ilyen helyzetet?


Úgy hallottam, ha közjegyző és ügyvéd jelenlétében megírt, általuk is hitelesített szerződést írunk, akkor probléma nélkül ki tudom "lakoltatni" a nemfizető bérlőt. Igaz ez? Van ehhez valamilyen "formanyomtatvány", előre megírt sablon a neten? Ha igen, hol találom meg, ha nincs, akkor hogy érdemes nekifognom a szerződés megírásának?


Köszi előre is a válaszokat!


2015. febr. 17. 10:32
 1/10 anonim ***** válasza:
2015. febr. 17. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Közjegyzőnél szerződjetek, az okiratnak számít!


[link]


Egyébként ott az irodában szokták szövegezni a szerződést, közjegyző segítségével. Nálunk legalábbis úgy volt...

2015. febr. 17. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
... vagyis KÖZokiratnak számít, bocs :)
2015. febr. 17. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Ha a szerződést közjegyzővel íratod, a felmondási idő után azonnal kiteheted a bérlőt, nem kell eljárás és végrehajtó. Legalább 2 havi kauciót kérj, akkor nagyon nagy kár elvileg nem érhet. Minden számlát kérj a saját nevedre, fizesd ki, és a bérleti díj átadásakor a bérlő ezeket is kifizeti.

Mindent írass bele a szerződésbe, az esetleges javításokat ki állja, és ne felejts el leltárt írni.

2015. febr. 17. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim válasza:
Én bérlő vagyok. A tulaj, kifejezetten azért, hogy a közüzemi számla esetleges elmaradását ne őrajta akarják behajtani, azt kérte, írjuk át a gázt, vizet, villanyt, szemétszállítást a saját nevünkre. Ez így is történt, nekünk is így a tiszta. Ha nem akarsz közjegyzővel bíbelődni, ez lehet jó megoldás. A számlák így a bérlő nevére jönnek. Ha meg nem fizetnek, a szolgáltató meg úgyis kikapcsolja a szolgáltatást 2 hónap múlva, így nem halmozódhat fel nagy(obb) tartozás.
2015. febr. 17. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Mindenképp ügyvéddel írasd meg a szerződést és vidd el a bérlőket közjegyzőhöz is, az a biztos!

Igaz, hogy az órák bérlőkre iratása nagyobb biztonságot ad, de hátralék esetén attól azért még elővehetik az ingatlan tulajdonosát is!

A te esetedben nem valószínű, hogy külföldi bérlőjelölted lenne, de magyar állampolgárral szerződj!

2015. febr. 17. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. A bérlő magyar lesz, én viszont külföldön fogok tartózkodni. Az jó, ha megbeszélem a bérlővel, hogy havonta egyszer adja át a közüzemiket a rokonomnak, és ő befizeti azokat? Érdemes ezt is rögzíteni a bérleti szerződésben?
2015. febr. 17. 20:20
 8/10 anonim ***** válasza:
Vagy változtasd meg a postázási címet az összes szolgáltatónál, hogy egyből a rokonod kapja őket, ő fizesse be és a szelvényeket mutassa be a bérlőnek, hogy egyenlítse ki vagy a bérlő írassa a nevére az órákat. Én az utóbbit választanám, de úgy érzem, neked az előbbi megoldás a szimpatikusabb.
2015. febr. 17. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Ja, a legjobb lenne ha a számlák eleve a rokonhoz érkeznének, ő befizetné miután elkérte a pénzt a bérlőktől, és a következő hónapban - ha igénylik - bemutatná a feladott csekkeket.

A szerződésben pedig beleírhatod pl. "A bérlő(k) vállalják minden hó X napjáig rendezik a bérleti díjat és a közüzemi számlákat a bérbeadó (vagy megbízottja) részére".

2015. febr. 17. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Rendben, köszi a válaszokat!
2015. febr. 19. 00:10

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!