Kezdőoldal » Otthon » Albérlet » Albérletet szeretnék kiadni a...

Albérletet szeretnék kiadni a közeljövőben, életemben először. Mire kell figyelnem?

Figyelt kérdés

Gondolok itt a szerződéskötésre, miket kell belefoglalnom az alap dolgokon kívül? (határozott/határozatlan idejű, bérleti díj, felmondási idő)


Határozatlan időre szeretném kiadni, minél hosszabb távra. A lakást nem akarom eladni, sem beleköltözni, így ez részemről menni fog.


Ahogy utánanéztem, a rezsit ahány tulaj annyi fajtán csinálják, szerintem a bediktálós rendszer a legjobb külső szemmel. A bérlő mondja a mérőóra állásokat, én bediktálom, nekem jön a csekk, befizetem, majd viszem a vényt mikor kérem a bérleti díjat is, majd ezzel egyidejűleg én magam is leolvasom a mérőórákat, ezzel biztosítva, hogy helyes adatokat adott meg a bérlő.

Viszont a gáz-víz óra a lakáson belül található, így ebbe beletartozik, hogy havi egyszer kénytelen vagyok bemenni erre a pár percre a lakásba. Itt inkább a már albérletben élőktől kérdezném, tudom, hogy jogom van hozzá (ha erre a szerződés kitér, s a bérlő is jelen van) de a gyakorlatban mennyire lehet zavaró ez a havi előre megbeszélt pár perces mérőóra-szemle a lakásban?


Válaszotok előre is köszönöm! :)


2017. máj. 31. 02:30
 1/10 A kérdező kommentje:
Illetve a tartózkodási helynek bejelentés, ideiglenes lakcím stb dolgok mennyire kötelezőek? Rám nézve csak hátrányait látom, ezért ha nem muszáj, nem írnám alá.
2017. máj. 31. 02:34
 2/10 anonim ***** válasza:
32%

Szia!


Van pár fontos dolog, ami mindenképpen legyen benne a szerződésben:


1. Nem cserélhet, módosíthat a bérlő zárat, nem rakhat fel másikat!


Ha ez nem kerül bele a szerződésbe, akkor megtehetné. Kerüljön bele az is, hogy ha ezt megteszi, akkor lakatost hívhatsz és ennek a költségét ráterheled.


2. Indokolt esetben (például szomszédok panasza esetén, vagy hosszabb ideig nem elérhető a bérlő, nem veszi fel a telefont, sms-re, email-re nem reagál, megbeszélt időpontban nincs otthon, stb...), akkor tanú jelenlétében bemehetsz a lakásba.


Jó, ha tudod, hogy magánlaksértésnek minősül, ha a bérlő engedélye nélkül bemész a lakásba.


3. Ha kiköltözik a lakásból, akkor azonnali hatályú felmondás legyen.


4. A kiköltözés után a bérlő legyen köteles kiüríteni és kitakarítani a lakást. Ennek hiányában a lomok elszállítását és takarítást te elvégzed és a költségét a bérlőre terheled. És itt adj meg egy elrettentő minimális összeget is (mondjuk 30 ezer forint), hogy ennyit mindenképpen fizetnie kell ilyen esetben.


Mi jártunk úgy, hogy vacak bútorokat otthagytak...

2017. máj. 31. 06:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
57%

Engem ez így nem zavarna.

Akkor nem tetszene, ha nem tudnék róla hogy bejárkál meg akkor mikor nem vagyok otthon.

Egy ideig csinálta a főbérlônk, hogy bejárkált. Igazából nem is tudom miért...de egyszer lebukott. Utána mindig szólt, hogy mikor akar jönni. Az sem volt baj, ha nem voltam otthon.

Csak tudjak róla. Azért csak ott vannak az értékeim...

2017. máj. 31. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

A bérlő törvényes joga zárat cserélni. Ezt magánjogi szerződéssel nem lehet kizárni.


A magánlaksértés attól még magánlaksértés marad, hogy beleírják a szerződésbe.


Ugyanúgy a birtokvédelmi jogról sem lehet senkit "lemondatni", bár néha ezt is javasolják.


Ilyesmit felesleges beleírni a szerződésbe, semmire nem megy vele a tulajdonos.

2017. máj. 31. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
82%

Írjátok a szerződésbe, hogy mondjuk minden hónap 10-éig kell fizetnie, készpénzben, és a fizetéssel egyidőben biztosítja a mérőórákhoz való hozzáférést.

Én mondjuk lehet inkább feltöltőkártyás órát rakatnék fel, még ha drága is.

2017. máj. 31. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 Amarok Tonrar ***** válasza:
62%

"Viszont a gáz-víz óra a lakáson belül található, így ebbe beletartozik, hogy havi egyszer kénytelen vagyok bemenni erre a pár percre a lakásba. Itt inkább a már albérletben élőktől kérdezném, tudom, hogy jogom van hozzá (ha erre a szerződés kitér, s a bérlő is jelen van) de a gyakorlatban mennyire lehet zavaró ez a havi előre megbeszélt pár perces mérőóra-szemle a lakásban?"


Bár már nem vagyok bérlő, laktam három albérletben is. Havi egy, előre megbeszélt alkalomhoz abszolút jogod van, legalább látod a lakás állapotát is. Csak legyél rugalmas az időpont kiválasztásánál és tartsd be az alapvető illemet, mintha vendégségbe mennél.


"Van pár fontos dolog, ami mindenképpen legyen benne a szerződésben:


1. Nem cserélhet, módosíthat a bérlő zárat, nem rakhat fel másikat!


Ha ez nem kerül bele a szerződésbe, akkor megtehetné. Kerüljön bele az is, hogy ha ezt megteszi, akkor lakatost hívhatsz és ennek a költségét ráterheled.


2. Indokolt esetben (például szomszédok panasza esetén, vagy hosszabb ideig nem elérhető a bérlő, nem veszi fel a telefont, sms-re, email-re nem reagál, megbeszélt időpontban nincs otthon, stb...), akkor tanú jelenlétében bemehetsz a lakásba. "


A szerződés hiába tartalmaz törvénytelen dolgokat, attól még érvénytelen marad. Ahogy írták, a bérlő kedvére cserélhet zárat és nem köteles a bérbeadónak kulcsot adni.

Az illetéktelen behatolás, csak mert nem írt vissza, még ugyanúgy bűncselekmény.


"Írjátok a szerződésbe, hogy mondjuk minden hónap 10-éig kell fizetnie, készpénzben, és a fizetéssel egyidőben biztosítja a mérőórákhoz való hozzáférést.

Én mondjuk lehet inkább feltöltőkártyás órát rakatnék fel, még ha drága is."


Így van, véletlenül se próbálj bízni abban az emberben, akinek kiadod az ingatlant. Inkább legyen drágább és körülményesebb.

Értem én, hogy a tiéd és pénzről van szó, meg üzlet az egész, de ha félsz attól, hogy megkárosítanak, ne köss üzletet.

2017. máj. 31. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2017. máj. 31. 23:58
 8/10 anonim ***** válasza:
Ha a szerződésben hozzájárul a bérlő, hogy a bérbeadó bemehet a lakásba, akkor miért lenne magánlaksértés? Ez milyen jogszabállyal ellentétes, ami miatt semmis a szerződésnek ez a része?
2017. jún. 1. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

@Amarok Tonrar:

Az üzletet az különbözteti meg a barátságtól, hogy nem puszira engedünk valakit beköltözni a lakásunkba.

Épp elég extra bizalom kell így is, de amit lehet azért bele kell foglalni a szerződésbe. Pl azt, hogy havi 1 alkalommal köteles előre egyeztetett időpontban beengedni a tulajdonost.

Én laktam albérletben sokat, ez is benne volt a szerződésben.

Egy évig járt is szorgosan a tulaj, aztán mikor rájött, hogy vigyázunk a lakásra, és tisztességesek vagyunk, hirtelen lustább lett, és már elg volt ha melóból hazafelé bedobtam neki a lóvét :)

A bizalmat ki kell értemelni, az nem jár alanyi jogon!

2017. jún. 1. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 kovpet ***** válasza:

Még annyi, hogy rád nézve semmi hátránya nincs, ha bejelentkezik a bérlőd. A lakcím önmagában nem keletkeztet plusz jogot.

Amúgy elvileg nem is kell az aláírásod, hiszen az már ott lesz a szerződésen, csak néha mégis kérik. Szerintem kár megtagadni, mert csak rontja a kapcsolatot és számodra nem hátrány, számára meg akár nagyon is lehet az.

2017. jún. 1. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!