Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Lehetséges ÍVES teherhordó...

Lehetséges ÍVES teherhordó falakat felhúzni betonból (vagy összeállítani előre formázott (például ytong) elemekből) bonyolult, időigényes zsaluzás felállítása nélkül? Mint a bilbaói Guggenheim múzeum külső falazata.

Figyelt kérdés
Értelemszerűen közel sem kell olyan hatalmasnak lennie az épületnek, de lennének a háznak ívelt falai.

2020. márc. 1. 16:10
 1/8 anonim ***** válasza:
Miért ne lehetne? betonból "bármit" lehet, de a zsaluzás, főleg egyedi (nem sorozatgyártás) esetén drága. HA meg falazod akkor vagy sikerül vagy nem (ha meg sablont csinálsz az megint nem olcsó egyedi esetén.
2020. márc. 1. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

De éppen ezt kérdeztem, hogy betonból, vagy másból, de bonyolult és időigényes zsaluzás nélkül.


Nincs valami kevésbé túlbonyolített technológia az idegesító zsaluzás helyett?


Nem tudom meddig zsaluzták - és hogyan - a bilbaói Guggenheim múzeumot, de én ezt messze el akarom kerülni. Fél élet fából kizsaluzni ívelt formákat...

2020. márc. 1. 18:49
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Ez így elég bonyolult, még elmagyarázni is. Konyítani kéne nem is kicsit a statikához, tartószerkezetekhez, és anyag ismeretekhez. A tanács, hogy ha van konkrét elképzelésed, akkor keress meg vele egy építő-építész mérnököt, statikust, de legalább egy tapasztalt kőműves mestert. Azért hogy értsd nagyjából miről van szó. A hagyományos építőanyagok a nyomóerők felvételére képesek, anyagtól függően tág határok közt. Egyedül a vasbeton képes egyszerre felvenni a nyomó, húzó, és nyíróerőket, persze megfelelő méretezés esetén. Tégla és társaiból is tudsz íves felületet kialakítani, de csak akkor, ha függőleges (nyomó) marad a terhelés. Ilyen mondjuk egy hullámos fal, vagy kör, ív metszetek. Vízszintes terhelést téglából, csak boltozatokkal, boltívvel lehet átvinni, de itt is az anyagban trükkösen csak nyomóerő ébred. Viszont itt olyan nagyok lesznek az erők, hogy ha az önsúlyán kívül még terhet is kell tartania, akkor az ytong már kevés, csak tégla vagy kő jöhet szóba. A vasbeton tervezésnél az az alap, hogy a beton jól bírja a nyomást, a vasalás pedig ezen felül felveszi a húzóerőket, meg a nyírást. Jelen pillanatban tehát ha valami nyakatekert építészeti formát akarsz, ami teherhordó, és tartós, akkor marad a zsalu+vasbeton. Még lehetséges hogy ragasztott-hajlított fa tartószerkezet burkolva, de ha már egy zsalukészítésen fennakadsz, akkor ez felejtős. Íves acéltartók pedig árban szintén a horror kategória.
2020. márc. 1. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

"De éppen ezt kérdeztem, hogy betonból"

Komolyan, szerinted a képlékeny beton zsalu nélkül milyen formát vesz fel?


Konkrétan mit szeretnél?

2020. márc. 1. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Utolsó kettő: konkrétan? Már leírtam! Mindenki tudja, hogy a beton képlékeny. Azt is, hogy valamiféle zsalu (öntőforma) kell, hgy a megfelelő módon száradjon, DE!


Fából íves öntőformákat kialakítani fél élet!


Ezt mindenképpen kerülném, magyarán: olyan formákra van szükségem, melyeket nem ezer egy év kialakítani a megfelelő formájúra! Átkozottul remélem, hogy vannak egyszerűbben alakítható öntőforák is... Ahogy a kérdésben látható, ezeket keresem (nem az önszívatást).

2020. márc. 1. 22:10
 6/8 anonim ***** válasza:

Szerintem ébredj fel, és először válaszolj normálisan azoknak akik segíteni szeretnének.

Egyedi íves zsalut semmiből nem egyszerű és nem is olcsó.

Fém zsaluhéjat még talán egyszerűbb (meg a felület is "jobb" lehet), de hogy egyedi felületekre tuti nem olcsó.

2020. márc. 1. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Jó, sorry, szavaid úgy tűntek, mintha nekem akartál volna rontani. Ezennel visszavonok mindent.


"Egyedi íves zsalut semmiből nem egyszerű és nem is olcsó."


Magyarra fordítva a szót: megszívtam. Ha az egyik drága, másik (továbbra is) körülményes, akkor ezt nem fogom tudni gyorsan (vagy lehet, sehogy sem) megoldani. :)

2020. márc. 2. 01:38
 8/8 anonim ***** válasza:
Az a baj, hogy "épület" méretben már komoly zsalu kell, mert a betonnak kb. 2,5x a sűrűsége a vízhez képest.
2020. márc. 2. 07:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!