Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Szilikát valóban sugárzó lehet?

Szilikát valóban sugárzó lehet?

Figyelt kérdés

Ukrajnaban elő magyarok vagyunk, vásároltam egy félkész házat, több mint 10 évvel ezelőtt. '96 körül épülhetett, szilikátból épült. Egy élet munkája, 40 millió ment rá, mire beköltöztünk. Itt mindenki el van halva, hogy milyen jó építőanyag a szilikát, az itt dolgozó mesterek is agyon dicsérték, s semmi olyat nem lehet még csak olvasni se, hogy radioaktiv lenne. Ma, magyar fórumokon olvastam ilyet. Ez valóban igaz lehet? Veszelyes lehet? Nagyon felidegelt a dolog, mivel tudom megmérni? Ez az eszköz alkalmas rá?

[link]

Sajnos a jelenlegi valsagos helyzetbe drágább eszköz nem fér bele, a cégem is offon van a korona miatt... elég depis vagyok emiatt is, erre meg idegeskedhetek ezen is.



2020. ápr. 16. 20:02
 1/8 anonim ***** válasza:
Valami sztori volt, de úgy rémlik hogy ez nem 96 környékén volt.
2020. ápr. 16. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Tudni kellene, hogy honnét származik az a szilikát, de végül is mindegy, én nem félnék, tesómék háza '87-ben épült szilikátból és még élnek és egészségesek :-)

[link]

2020. ápr. 16. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Valamikor a '80-as évek közepén, végén, sokat cikkeztek az újságok, a mátrai és borsodi gázszilikát/gázbeto falazó blokkok gyenge minősége, és a silány nem hozzáértő kivitelezések miatt megrepedt falazatok tömkelegéről.

Ez időtájt írtak az újságok arról is, hogy az 1960 és 80 között feltöltésre, szigetelésre és falazó blokk gyártásra is használt kohó(hab)salaknak, mérhető mértékű radioaktív sugárzása van. Mind ezt a csernobili katasztrófa idejében...

Hipp hopp el telik 30 év...

A gázszilikátot ma már Ytong néven ismerjük (1992-óta ott készül ahol elötte a mátrai gázbeton). A kohósalak csak akkor jut eszünkbe ha régi födémet kell átfúrni. A gázszilikát meg meg csak szilikátra rövidül. "Jajj! Az a sugárzó fal! Rákod lesz!"

Valahogy így tréfál meg az emlékezet(kihagyásunk).

Mérd meg ha ez megnyugtat...

Fúrj bele a falba. Fogadjunk ytong lesz.

2020. ápr. 16. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Nem kel parázni. Én a rendszerváltás előtti 1-2 évben építkeztem. Akkor 2 fajtája volt. a Kazincbarcika, és a Visontai. Utóbbiból épült a ház. 1.oszt anyagból, Lásd, még élek, és egészséges vagyok... :)
2020. ápr. 16. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat. Ukrán vagy szovjet gyártás, kicsit más formájú, mint a maiak. Itt semmi ilyen hír nem járta, igazából nagy népszerűségnek örvend a mai napig, az ytonggal együtt, ami elvileg szinte ugyanez, csak nagyobb.

Szóval akkor, ha jól értem, semmi tudományos bizonyíték nincs rá, hogy egészségtelen lenne.

2020. ápr. 17. 00:23
 6/8 anonim ***** válasza:

Ez szerintem csak sima elektromágneses sugárzást mér a leírása szerint 50Hz~2000MHz-es frekvenciák között. A gamma sugárzásnak ennél jóval nagyobb a frekvenciája. Tehát ezzel kb rádióhullámokat tudsz mérni.

Szilikátról nem hallottam hogy sugárzó lenne. Amivel gond volt, az a kohósalak szigetelés. Abban valóban fel tudtak dúsulni sugárzó elemek. De ez sem azt jelenti, hogy akik ilyenben laknak pár éven belül mindenki agyrákos lesz. Hanem hosszabb távon 60-70 év alatt az esélyét növeli a daganatos megbetegedéseknek. De nem törvényszerű. Lehet szélsőséges esetben, hogy valaki 90 évet eléldegél ilyenben és kutya baja. De ez önmagában nem bizonyít és nem is cáfol semmit.

2020. ápr. 17. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Igy van, a linkedben szereplő műszer a környező elektroszmog mértékének kimutatására alkalmas. Ha radioaktivitásmérőt szeretnél, akkor az ennél kicsit zsebbenyúlósabb, kb. 50-70 dolcsi körül vannak. Geiger-Muller counter vagy radioactivity detector néven keress rá Alin (vagy máshol).
2020. ápr. 17. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

[link]


BR9 B vagy C


Ezzel meg tudod mérni.


0,09 uSv/h a normál hétköznapi sugárdózis

0,2 uSv/h alatt semmi különös


Azt, hogy mikor leszel rákos tőle, nagyon nehéz megmondani, mert a sugárzás csak a valószínűségét növeli.

Ezt úgy kell elképzelni, mint a közlekedési balesetet.

Attól még hogy áthajtasz a piroson, nem biztos hogy baleset ér, de minél többször hajtasz át, annál nagyobb a valószínűsége, hogy csattanás lesz. De attól még, hogy összetöröd az autót, nem biztos, hogy belehalsz.



Annyit viszont lehet tudni, pont a csernobili baleset kapcsán, hogy akit folyamatosan (24h/7 nap) 1-2 uSv/h óra dózis ér, náluk már kimutathatóan emelkedett a rákos daganatok előfordulása (persze közel sem mindenki lett rákos, illetve a betegek közül sem mindenki halt bele)

A tényleg durva dózisok 400.000 uSv/h-tól kezdődnek, ekkor jelentkeznek először a sugárbetegség tünetei.

2020. ápr. 17. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!