Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Létezik olyan szobatermosztát...

Létezik olyan szobatermosztát vezérlés (központi fűtéshez), amelyhez több darab, hőmérséklet érzékelővel ellátott programozható (hordozható) egység kapcsolható?

Figyelt kérdés

Jelenleg egy Computherm Q7RF vezeték nélküli programozható szobatermosztátot használunk. Nagyon jó, hogy hordozható a készülék, de jobb lenne, ha több hordozható egysége is lenne.

Többszobás házban használjuk, ahol a szobákat eltérő életritmusú családtagok lakják.

Általában nappalra 20-21 fokra állítjuk a hordozható részt, de gyakran előfordul, hogy a többnyire leghidegebb (legrosszabb tájolású) helyiségben hamarabb eléri a kívánt fokot, mint egy másik, amúgy kedvezőbb tájolású, de nagyobb légterű helyiségben. Az is változó, hogy az egyes szobákban mikor, hányan és meddig laknak tartósan.


A házban radiátoros fűtés van, minden radiátoron normál elzárószelepekkel.


Ha lenne olyan programozható rendszer, amelynek hordozható részei 2-3 helyiségben külön elhelyezhetőek lennének, és mindegyiken beállíthatnánk a kívánt/elfogadható minimális pl. 20 fokot, akkor bármelyik helyiségben is csökkenne előbb a beállított érték alá a hőmérséklet, a rendszer azonnal kapcsolná a fűtést. Így elérhető lenne, hogy egyik helyiségben se legyen hidegebb a beállított értéknél. (Természetesen az nem jelentene gondot, hogy így lennének helyiségek, amelyekben esetenként akár tartósan is magasabb lenne a hőmérséklet a beállítottnál.)


Keresgéltem, de nem találtam kiegészítő egységeket a meglévő Computherm Q7RF szobatermosztátunkhoz.

Ha van, vagy valaki más életképes megoldást/terméket tud ajánlani annak nagyon örülnék.



#Computherm Q7RF szobatermosztát kiegészítő egységek #radiátoros központifűtés vezérlése TÖBB szobatermosztáttal
2021. márc. 4. 11:35
 1/4 anonim ***** válasza:
69%

Az ilyenfajta vezérlésnek nincs értelme, mert nem tudja a rendszer, hogy mi alapján fűtsön, mennyi legyen a tolerancia.A szobatermosztátot a leghidegebb helyre kell tenni, a többi helyen a radiátorszeleppel kell beállítani a hőfokot.

lehet, hogy neked ez így megfelelő, de használhatatlansága miatt nincsen ilyen.

Nálatok több körös fűtési rendszer volna jó, külön szabályzókkal/termosztátokkal.

2021. márc. 4. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
69%

Az lemaradt, hogy amíg az egyik oldalról bekapcsolná a fűtést, addig a másik egység kikapcsolná. Vagyis ellentmondásos jeleket kap a rendszer, tehát semmit sem csinál.

Egy termosztát nem csak be, hanem ki is kapcsoltat.

2021. márc. 4. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a hozzászólásodat.

- "A szobatermosztátot a leghidegebb helyre kell tenni"

Egy olyan házban, ahol folyamatosan laknak minden helyiséget, és minden helyiségben ugyanannyian tartózkodnak, standard szellőztetési szokásokkal, ott könnyen meghatározható, hogy melyik helyiség az, amelyikbe a termosztátot tenni kell. Ez nálunk is egyértelmű.

De ha ez a helyiség nem egy nagy légterű, és időnként többen is tartózkodnak benne*, és nem egységes/központi az egész házban a szellőztetés, akkor felborul a papírforma. És a ház leghidegebbnek számító helyisége, ritkán szellőztetve, a lakói állandó benntartózkodása mellett kevésbé fog lehűlni, ezáltal a benne lévő termosztát ritkábban és rövidebb ideig fogja működtetni a kazánt.

(*gyerekek kollégiumból hosszabb-rövidebb időre hazatérve, egyedül vagy a párjaikkal, gyakrabban vagy ritkán szellőztetve, bekuckózós életmódod folytatva, stb. ...)


- "Nálatok több körös fűtési rendszer volna jó, külön szabályzókkal/termosztátokkal."

Elvileg minden radiátor önállóan van bekötve a kazán alatti osztó/gyűjtő egységbe, de jelenleg egyetlen keringtetőszivattyú (ami a cirkóban van) biztosítja a fűtővíz keringését.


- "amíg az egyik oldalról bekapcsolná a fűtést, addig a másik egység kikapcsolná"

Alaptermosztátokkal valóban nem lehetne ezt megoldani, az általad is jelzett ellentmondásosság miatt. Az általam elképzelt, ideálisnak gondolt rendszerben a vezérlés tudná kezelni a bejövő jeleket és prioritásokat élveznének a "bekapcsolást" indukáló jelek. Tehát ha az "SZ2" szobai termosztáttól az a jel jönne be a vezérléshez, hogy kapcsolja ki a kazánt, miközben egy korábbi -az "SZ1" szobai termosztáttól kapott- jel alapján jelenleg is még működtetni kell, akkor figyelmen kívül hagyná a kikapcsolásra vonatkozó jelet. Ez több szobai egység esetén is tudna működni.

Persze ehhez az kell, hogy olyan legyen a vezérlés, ami ezt tudja kezelni. Gondolom, ez csak elektronika és programozás kérdése.

2021. márc. 4. 14:35
 4/4 anonim ***** válasza:
46%

Ha osztón vannak a radiátoraid, akkor szelepek beszerrlésével megoldható a többtermosztátos vezérlés.

Emberi hőtermelés pár watt, számomra elképzelhetetlen egyenlőre, hogy ez bemelegítené a leghidegebb helyiséget.

Viszont a vezérlés elképzelésed borzasztó energiapocsékolás volna. Alapból a ki parancs élvez előnyt mindig. Persze programot írni lehet fordítva is.

Kicsit fura számomra, hogy egy helyiség, mondjuk a leghidegebb felfűtése miatt a többi helyen nagy meleg legyen, és ez nem gond. Ésszerűtlen.

Keress okos otthon vezérlést. Több termosztát bemenet, és a központi vezérlő egység programozható, mikor milyen kimenet legyen.

2021. márc. 4. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!