Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Egy ásott kút lezárható-e...

Egy ásott kút lezárható-e teljesen egy fedlappal vagy kell-e valamekkora állandó szellőző felületet biztosítani neki?

Figyelt kérdés

Adott egy régi, ásott kút, hagyományos beton kútgyűrűkkel építve. Olyan 80 cm a belső átmérője, 11 m mély és van benne kb. 2,6 m magas vízoszlop is. A teteje le lett betonozva és csak egy kb. 60 cm átmérőjű fedlappal elzárható nyílást hagytak rajta. Nincs rendszeresen használva. Nyaranta max. 1-2 m3 vizet vesznek ki belőle kerti locsolásra.


Lehet-e baja a kútnak attól, ha a beton fedlappal folyamatosan teljesen le van zárva és nem tud szellőzni?

Ha kellene szellőztetni, akkor mekkora szellőző felületet kellene biztosítani?



#ásott kút #ásott kút letakarása #ásott kút szellőztetése #szellőző keresztmetszete
2021. jún. 19. 11:54
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Nem kell szellőztetni.

A kútnak egyébként attól lehet baja, hogy nincs használva.

2021. jún. 19. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Arra gondoltam, hogy szellőztetés nélkül esetleg intenzívebben tud romlani az állaga, hogy a bennmaradó pára jobban terheli és erodálja a gyűrűk betonszerkezetét.


A tetejét lezáró 60 cm-es beton fedlap alja egy vastag fémlemez, és magát a fedlapot is egy a nyílásba épített vasszerkezet tartja a helyén.

Ezeknél a vasaknál látszik, amikor leveszik a fedlapot, hogy a kútból felfele távozó pára miatt rozsdásodnak. (Nem tudom, talán eredetileg sem voltak festve vagy egyéb módon kezelve.)


Illetve feltűnt, hogy a kút tetejét lezáró betonszerkezetnek (padlózatnak) a megmaradt 60 cm-es nyílás körüli részén foltosan kifehéredett a beton. Gondolom salétromosodott a kútból kapott párától.

Mivel a kút egy tetővel fedett, de oldalfalak nélküli fészer szerű építmény ~10m2 körüli betonozott padlózatába van, biztosan nem felülről kapott csapadék miatt vannak a fehér foltok. Utólag betonozták körbe a nyílást és utólag -a kút tisztítása után- építettek fölé tetőszerkezetet.

2021. jún. 19. 14:58
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Minél jobban le van zárva, annál tisztább marad a víz benne. Bármilyen kis résen belepotyognak a bogarak, meztelencsigák vagy akár a varangyok. Beledöglenek és büdös lesz a vize mint a dögkút.

A párával nem kell foglalkozni, természetes jelenség.

2021. jún. 19. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 puritan ***** válasza:
100%

Én egy olyan gyűrűs kutat találtam az udvaromon, ami több évtizede le lehetett zárva a rátett beton fedlappal. Az előző tulaj a víz bevezetsekor bizonyára így oldotta meg, szerencsére nem temették be. A fedlap kb. egy méterre volt a föld alatt. Semmi baja nem volt a kútnak. Már vagy 8-10 éve használom, erről megy a ház vízellátása a konyhai mosogató kivételével. Sokáig egy 5-ös vaslemez volt rajta, ami fölemelhető volt. Kb. egy éve ismét lezártam, csak persze a szívócső már benne van a kútban.

Szóval nekem az a véleményem, hogy nyugodtan lezárhatod, nem kell neki szellőzés, semmi baja nem lesz.

2021. jún. 20. 02:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!