Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Melyik a legjobb légcserélővel...

Melyik a legjobb légcserélővel párhuzamosan működő fűtő/hűtő rendszer?

Figyelt kérdés

Alapvetően egy alacsonyenergiás /kicsi hőveszteségű/ ház mellé képzelem el.


Ugyanúgy érdekel az ár/érték arány , mint pl a leghatékonyabb összesített SCOP/SEER érték. Szóval hogy fenntartás ügyileg hatékony legyen. Előny ha cserébe nem kell sokkal gyakrabban javítani az egész rendszert.


Gondolok itt a talajkollektorral kombinált - Hőcserélős szellőztetővel. Extrába ehhez még jöhet egy hőszivattyú ami hasznosítja az elmenő levegő hőjét, vagy ha hatékonyabb akkor más forrást,esetleg még melegvizet is készit közben, vagy sem. A kérdés részben az,hogy víz/víz ,levegő/levegő vagy levegő /víz tipus hatékonyabb?


Pl a talajkollektor önmagában is alkalmas hűtésre,ha pl levegővel van megoldva a hőátadás, de akkor is ha folyadékkal(pl fagyálló). És úgy gondolom ,hogy pl a csak így nyert energia 6-20 EER(hűtés) között mozoghat,ha jól van kihasználva. Vagyis a befektetett energia 6-20x-osát képes mozgatni és hasznosítani.


A cél egy olyan rendszer lenne, ami mindenre a lehető legtöbb feladat (hűtés,fűtés, szellőztetés) ellátására hatékonyan működik fenntartható módon(költséghatékonyan)



2022. febr. 10. 07:23
 1/7 anonim ***** válasza:

Ilyesmire gondoltál?

[link]

2022. febr. 10. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
51%

Egy 80 m2 -es most épülő házra, ami zöld hiteles is egyben:

Hővisszanyerős szellőztető rendszer anyag 1,5M, telepítés 0,5M = 2 millió.


Víz-levegő hőszivattyú állandó teljesítményű beépített 200 literes HMV-vel 3M, telepítés 0,4M. = 3,4 millió. SCOP W35°C 4,8 tehát jó féle gépről van szó! H tarifa bekötése 260000!


A hővisszanyerős szellőztető rendszert nem fogadják el megújuló energiának, tehát ez nem javít az energetikán. Úgy vagyok vele aki megteheti vegye meg, mert biztosan jó dolog a mindig megfelelő összetételű levegő egy házban.


A talajszondás hőszivattyú engedélyeztetési költsége 0,45M körül mozog jelenleg. + földmunkák, telepítés, gép. Nekem erre összesen 5 m körüli összeget mondtak.


*Gázkazán: egy jóféle tárolós gázkazán 0,6M ( tudja azt a meleg víz ellátást biztosítani, mint a 200literes HMV-vel rendelkező hőszivattyú), telepítés 0,4M = 1 millió

Víz levegő hőszivattyú üzemeltetése ~55%-al kevesebb.

Nekem lenne várható 78000 Ft/év gázszámlám, a hőszivattyú meg megspóról évi 42000 Ft-ot a gázhoz képest, energetika alapján. Évi 3%-os áremelkedéssel számolva 37,5 év alatt térülne meg ha nem kéne kb félúton kicserélni a hőszivattyút meg a gázkazánt.


Zöld hitelt lehet napelem + gázkazán kombóval is igényelni. A napelem 10-14 év alatt megtérül.


Ha hűteni is szeretnél akkor gázkazán esetében a klíma a megoldás. Egy multi trió klíma (1 kültéri 3 beltéri) ~ 0,8 M, telepítése 0,3 M =1,1 millió. üzemeltetési költsége megegyezik a hőszivattyúéval!!! Tehát nincs spórolás, így a hőszivattyú felára nem térül meg.


Ha hőszivattyúval szeretnél fűteni és hűteni akkor mennyezetfűtés és temperáló padlófűtés az ideális választás. A mennyezet fűtés felára ~1,5M + hőszivattyú 3,4 M = ~4,9 millió. Ennél komfortosabb dolog nem igen van. HA helységenkénti hőmérséklet szabályozást kérsz az még kb +0,4M tehát 5,3 millió!


Gázkazán (1), padlófűtés (alap) + multi trió klíma (1,1) + helységenkénti szabályozás (0,4) = 2,5 millió. De kicsit zajos és kicsit huzatos is a klímák miatt.


Kinek mire van pénze eldöntheti.

Azt figyelembe kell venni, ha a hőszivattyú egész évben dolgozik ,akkor az élettartama is lecsökken ahhoz képest, ha csak fűtenénk vele.

2022. febr. 10. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

7 éve építkeztem. Nagyon nyomták már akkoriban is ezt a talajhőcserélőt. Végül se ez, se hőszivattyú, se központi szellőztető nem lett. Padlófűtés+kondenzációs kazán. 2 körös, semmi bonyolítás. 130m² évente 120 ezer Ft a gáz. Fűtés+hmv, kellemes 21-22 fok, langyos padló 0-24h egész télen.

A gépészetre szánt plusz pénzből inkább megvettem a legjobb ablakokat, vastagabb lett mindenhol a szigetelés.

Nyáron 26 foknál nincs bent melegebb, nincs klímám.

Egyedül a fürdőszobába szereltem be (én magam) egy kis anemosztátos szellőztetőt. Nincs bent penész, a falak melegek, most is zokniban vagyok.

2022. febr. 10. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Még egy gondolat. Nekem akkor ment el a kedvem az egésztől, amikor a kivitelező büszkén megmutatta a referencia munkáját: egy sima családi ház belső garázsa falán 10m² cső, szelep, szenzor és szivattyú rengeteg. 4 vezérlő, kapcsolószekrény.

Gépész legyen a talpán, aki 5 év múlva ott hibát keres. Na meg majd aki mindezt megfizeti...

2022. febr. 10. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Az a probléma belekényszerítik az embereket ebbe a "zöld" világba... most éppen a kamattámogatott hitelekkel.

De tényleg teljesen jó 6-10 milliót (szigetelés, alternatív energia) pluszba elkölteni azért, hogy évente 40-80000 ft-al kevesebb legyen a rezsi költség.

Az én életembe nem hiszem, hogy meg térül a befektetés..., de ez van!

2. voltam

2022. febr. 10. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

#1 Igen. Példának nem rossz. Mondjuk nem néztem végig,de ebbe pl talajkollektort nem használnak.


#2 Napelemmel a hőszivattyú is olcsóbban működik. (fenntartási költségekkel együtt 15-20 Ft/kwh-ra jön ki elvileg egy egyszerűbb rendszer,ami jelentősen tovább csökkenti a hőszivattyú költségeit.)


A talajszondás rendszerhez valóban kell bányászati engedély, talajkollektorhoz nem. Ott a földmunka a sok,meg kell hozzá terület is.


Egyetértek hogy a klíma gazdaságosabb mint a hőszivattyú. Viszont talajkollektor esetében lehet hűteni csak a talajban elhelyezett (levegő/víz) közeget keringetve, aminek jóval nagyobb a hatásfoka szerintem. Vagyis egy átlag klíma/hőszivattyú üzemeltetési költségének is a fele,harmada. Ráadásul a klíma nálad pluszköltség lesz,máris növekszik a megtérülés,míg a talajkollektor az 5milliósra titulált rendszered része. (Bár ott talajszonda van,de ugyanaz az elv működteti). Egy vízkeringető szivattyú kb 0,16 kw/m3 = 0,16 w/l energiát fogyaszt miközben a 10-20fokkal hidegebb közeget szállítja,ami emiatt jelentős hőt von el az épületből ,majd ad le a talajnak. 1 liter sima víz 10fok eltérés esetén 11,6w/l hőenergiát tárol kb. 0,16w/l keringetési árammal számolva ez az arány 72 EER-nek felel meg 10fok hőenergia leadás esetén. Az már brutális, 7-12x-ese a klímák 6-10es SEER értékének. (Tudom EER és SEER nem keverendő, de a házban és a hűtési szezonban a talajban található hő általában állandó,csak úgy kell kivitelezni a rendszert- felülethűtést-,hogy elég hosszú legyen és elegendő hőt tudjon leadni.

(Vízműnél dolgoztam, ott rendeszeresen kellett fogyasztási és termelési adatokat könyvelni, a 0,16 Kwh/m3 arány elég reális. Ez csak akkor növekedett mikor beüzemelték az ivóvízminőséghez szükséges szűrőtartályokat és már 3-4 rendszeren keresztül kellett ledolgozni a vizet,de még ott is csak 0,24 kwh/m3 volt az arány. És ebbe minden áramfogyasztás benne volt ami az épületben történt. Még az iroda fűtése ,szivattyúzás , dekant medence üzemeltetés stb.)

Vagyis hűtési szezonban egy talajkollektor jól kivitelezve szinte alig fogyaszt. Persze ehhez folyadék rendszer kell,ahol a talajkollektor közvetlen (akár bypass ágon) kapcsolatban van a felülethűtési rendszerrel és nem egy extra hőszivattyú beiktatásával cseréli át a hőt a két keringető rendszer között jelentős -felesleges- energiát pazarolva.


Ez persze sajnos csak a nyári hűtési szezonra vonatkozik.A téli fűtési szezonban nem kivitelezhető,hogy az addigra már csak 6-8 fokos talajhővel történjen a fűtés közvetlenül. Ott viszont elvben a levegős rendszer lenne a hatékonyabb, ahol a légcserélő levegőjét közvetlen a talajkollektoron beszívva melegíti a levegőt. Igaz ott már scop értékkel kell kalkulálni,hisz nagyban függ az akatuális külső hőmérséklettől a hatásfok ,hisz nem mindegy,hogy 0 vagy -15fokos levegőt melegítünk fel 5-8fokra (jobb esetben). A légszállítási költég ugyanis közel azonos lesz. A hatásfok eddig a szintig itt is a klímák által megszokott 5-6 SCOP felett van bőven. A probléma a levegő továbbmelegítése, -ehhez alap esetben egy hőcserélőt alkalmazunk szellőztető rendszerben- de végül mindenféleképpen szükség van egy hőszivattyúra.


A talajkollektoros (levegős) szellőztető sajnos rontja a szellőztetőben elhelyezett hőcserélő önálló hatásfokát (mivel annak kevesebb hőt kell hőcserélnie,miközben a légellenállása állandó), viszont a kettő együttes használatával egy magasabb hőmérsékletű visszanyert levegőt kapunk.

Valamint az esetlegesen beépített hőszivattyú hatásfokát növeli,hogy egy magasabb hőmérsékletű levegővel dolgozhat(akár a kidobott levegő hulladékhőjéről vagy a beszívott talajkollektoron keresztül szállított levegőről van szó),miközben a talajkollektor által csak minimális extra energiabefektetést igényel. Vagyis javul a standard hőszivattyús SCOP érték is,ha felhasználjuk ezt a lehetőséget,mert -10Fokban is csak 5 fokos levegőt kell kezelnie(ráadásul a standard relatív páratartalom miatt annak is jóval később éri el a harmatkicsapódási pontját,vagyis több hő nyelhető el fagyás veszélye nélkül- , tehát télen is olyan lesz a hatásfoka mint az enyhébb időben.


De a megtérülés számítását még valóban nem végeztem el. :)

Ha hadronrészecskepusztítót(is) építenénk bele biztos jobb lenne, csak lehet sose térülne meg. Sajnos sokmindenre igaz ez.


3# Köszönöm,hogy leírtad. Valóban, a passzív dolgoknak jelentős szerepe van. Nyáron szerencsére a talaj felé hőt vezet el a ház ráadásul Minél kisebb hőveszteséghez társul minél nagyobb hőtárolás annál kevésbé fogja az ember érezni a külső hatásokat. Jogos. Ilyen alapon lehet nem is nagyon kell hűtésben gondolkodni túl sokat,csak egy jól szigetelt ház kell. Bár ez nálam elvben alap lenne. Mindenesetre most ez a nyáron talaj felé nyitottság -egyszintes házak előnye- elgondolkodtató témám lett. Tudom, nem ezt írtad,de ez ugrott be :D

Irigykedem azért a kis házikódra. :)


4#(2) Teljesen igazad van amúgy. Nem mindig a legnagyobb befektetés a legjobb. Ahogy az #1-esnél is linkelt videóban van, ott még klímát is akartak volna ,de telejesen felesleges kiadásnak bizonyult.


Majd tovább olvasom,de most mennem kell. Köszönöm a sok jó választ.

2022. febr. 10. 19:51
 7/7 A kérdező kommentje:

#5 Teljesen jogos. Már én is nézegettem régebben,hogy a 10milliós különbség a passzívházra kb 50-100év mire megtérül,ha csak a fűtést nézem. Ráadásul több karbantartási költsége lesz a gépezet miatt és a szigetelés élettartama is rövidebb a falakénál általában( 30-50évre írják, míg egy sima téglafalat is 100+ ) az elektromos gépek pedig ettől kevesebbet bírnak. Igaz, javítani olcsóbb mint újra megvenni.


Másfelől viszont rajongok a technológiáért és nem hátrány,ha komfortos az élőhelyünk. Meg bármilyen lehetetlennek is tűnik azért az,hogy a hőt nem megállás nélkül termeljük,hanem csak egyik helyről a másikra mozgatjuk jóval kisebb energia(hőátalakulás) befektetésével, az azért csak enyhíti valamelyest kis bolygónk hőterhelését. Bár a magasabb hőmérsékletnek is meglennének a kis előnyei (Elég lenne egy bazinagy tömegű kis hőveszteségű ház és mivel egyszer melegebb,egyszer hidegebb lenne a nappalok folyamán mint az ideális, így az ideálishoz közeli tartományban maradna passzívan. És persze hátrányai is lennének minden bizonnyal mezőgazdasági szempontból leginkább.)

2022. febr. 11. 15:22

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!