Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Frissen vágott gerendát hogy...

Frissen vágott gerendát hogy lehet szögelni hogy ne hasadjon?

Figyelt kérdés

Garázstetőt csinálok és a tüzépen a gerenda szinte még frissen vágott, 100-as szöget fogok beleütni, de félő hogy hasadni fog. Esetleg zsírozzam a szöget, vagy melegíteni szokták a hegyét?


Köszönöm a segítséget!


2023. szept. 27. 12:32
 1/7 anonim ***** válasza:
34%
Sehogy ne építsd be. Fent terhelés alatt össze vissza fog csavarodni, vetemedni ahogy szárad. Sűrűn alátámasztva, fedett jól szellőző helyen ki kell szárítani.
2023. szept. 27. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Mekkora gerenda? mondjuk 10x10-es esetén nem kell félni hasadástól, persze ne az utolsó fél cm-nél csináld.


Én 5x10-es pallónál vertem 100-as szöggel be az 5x5-ös lécet az 5cm-es szélességében. Egyik se hasadt.


Tetőlécnél volt olyan gondom, hogy a legszélén a szögelésnél valóban hasadna így ott vékony fúróval előfúrtam.


A csavarodás meg kb mind1, a legtöbb helyen alapból meg van csavarodva a gerenda. Ha kifogsz egy jobb helyet, akkor talán kevésbé.


Ha a csavarodástól féltek, akkor rétegragasztott gerendát kell venni, többszörös áron.

2023. szept. 27. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
#1, nem azért írtam ki a kérdést hogy van időm szárítgatni, ez holnap fel lesz használva. 5x10-es 4 méteres szálakban.
2023. szept. 27. 15:35
 4/7 anonim ***** válasza:

Bírni fogja a 100as szöget, de az nem gerenda, hanem palló.


Gondolom szarufának lesz.

2023. szept. 27. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
#4, igen, az lesz szarufa, de ha hasad, akkor úgy csinálom hogy fúrok először és úgy szögelek.
2023. szept. 27. 16:48
 6/7 anonim ***** válasza:
Nem szükséges, bírja a 100-ast. Gondolom nem vered bele a szöget 10cm mélyen. Gondolom ellenlécet versz bele, ha az is 5x5-ös, akkor pontosan úgy csinálod ahogy én tettem. Akkor 5cm a stafniba megy és 5cm meg a pallóba. Ha bramac léccel, akkor 3cm a lécbe és 7 a pallóba. Akkor is bírni fogja, amúgy ha bramacozol, akkor meg nem kell a 100-as szög.
2023. szept. 27. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Előfúrás a szög beütését is könnyíti.
2023. szept. 27. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!