Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Kondenzációs gázkazán és...

Kondenzációs gázkazán és vegyestüzelésű kazán vezérlése?

Figyelt kérdés

Kondenzációs gázkazánt + vegyestüzelésű kazánt szeretnék kiéppíttetni egy kb 100 nm alapterületű ház melléképületében (oda vannak kivezetve a házból a vízcsövek).


A házban padlófűtés és radiátorok vannak, jelenleg még nem voltak használatban.


Mennyire bonyolult kiviteleztetni egy kondenzációs gázkazán és egy puffertartállyal & kiegyenlítő tartállyal rendelkező vegyestüzelésű kazán működését egymással összhangban?


Azt szeretném, hogy amikor nincs rakva a kazán fával, akkor érezze a keringetett víz hőmérsékletét a gázkazán és automatikusan kapcsoljon, induljon, ha pedig éppen van fám és tudom mivel rakni a kazánt, akkor ne kapcsoljon be a gázkazán, csak akkor, ha már kiürült / visszahűlt a víz a puffertartályban.


Mennyire számít bonyolultnak egy ilyen gáz + vegyestüzelésű kazán összehangolása manapság (ha van radiátor és padlófűtés is az épületben, amiknek ugye nem ugyanolyan hőfokú víz kell), a beépített elektronikák mennyire időtállóak, mennyire hajlamosak elromlani? Mindig az a félelmem, hogy kimegy valami elektronika (nyilván pont Karácsony este), mi meg fűtés nélkül maradunk, mert pl meghal az egyik keringető szivattyú, stb.).


Köszönöm előre is a segítséget, válaszokat!



#fűtés #gázkazán #kondenzációs kazán #vegyestüzelésű kazán #Kondenzációs kazán és vegyestüzelésű kazán #Fa és gáz
jan. 30. 12:55
 1/7 anonim ***** válasza:
58%

Alapból nem, de valakinek ezt egy vezèrlő modulba programozni kell. Hőfok èrzèkelőkkel, szelepekkel, szivattyúkkal. Ezt meg nem olcsón oldják meg neked.

A fèlelmed nem alaptalan, nagyobb fesz ingásoknàl kipurcanhatnak a vezèrlők, fesz nèlkül pedig semmi sem működik.

jan. 30. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Gyakorlatilag semmilyen plusz szabályzás nem kell hozzá. Minimális elektronikával megoldható.


Bármi, bármikor elromolhat.....

jan. 30. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Legyen aki megcsinálja......
jan. 30. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Nekem is vegyes+gáz van. Egy vízkör van, okostermosztát.


A gáznál nincs olcsóbb (kényelmesebb), csak ha ingyen van a fa/szén/fáradtolaj/faforgács, stb.

Ezért jellemzően én évente egyszer tüzelek a vegyesben, amikor a felgyűlt papírt és fát eltüzelem. De ez inkább rendrakás, mint fűtés.


Az általad írt vezérlést simán meg lehet csinálni pár érzékelővel, szelepmotorizálásokkal, Arduinoval, de viszonylag sok pöcsöléssel jár (azaz idő, azaz pénz), tehát valójában nem lenne túl olcsó. Amúgy nem romlana el. Ez is csak egy gép. Én a fürdőszobát szellőztetem abszolút páratartalom-különbség alapon arduinoval, semmi baja. Még wifin ki is köpi 10 mp-enként, hogy éppen mi a szitu. Nyárra tervezem a hővisszanyerős szellőztetés programozását. Öszre készen is leszek a projekttel :)


Hacsak nincs ingyen a vegyessel a fűtés, én elengedném az összehangolást.

Amúgy a puffertartályt kapásból kihagynám. Ott van a sok radiátorban meg a padlóban a víz, az elég puffer már eleve, nem?

febr. 1. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Hurtu ***** válasza:
100%

A puffer méret a kazán teljesítménye kW-okban x 20-30 liter min. Akkor, hatékony és biztonságos. Mi régebben PLC-s vezérléseket programoztunk erre, de ez egy kicsit túlzás volt és mostanában egyszerűbben, merülő kapcsoló termosztátokkal indítgatjuk a szivattyúkat. A zóna szelepekkel csak a baj van. A tároló tetjén van egy 35°C -on indító és leállító hőmérséklet korlát, az alján 80°C-on egy vészindító kapcsoló. A gázkazán párhuzamosan van kapcsolva a pufferrel. Egy korszerű kazán, ha a visszatérője az alapértéknél magasabbat kap, akkor automatikusan leáll. De egy termosztát jelet bontó relét is kaphat a tároló tetején lévő kapcsoló termosztátról.


Ha a fát veszed, akkor ne ruházz be ilyesmibe, ha csak nem vagy piromán mint az emberiség 80%-a. Én is szeretek tüzeskedni, de egy sima légfűtéses kandallóval ki tudom élni ezen perverz hajlamomat.

Az előttem hozzászóló gondolatait átértelmezve "De ez inkább rendrakás, mint fűtés." :-) Meg az a g.e.c.i vegyes tüzelésű kazán tud akkorát robbani, -ha valami nem jön össze-, hogy a szomszéd csirkeólját is letakarítja. Csak erről soha sem szól a fáma. Mindig csak a sikersztorik...

febr. 2. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm az értékes hozzászólásokat!


Hát, fához (egyelőre) van hozzáférésem, így azt nem kellene venni, de elég nagy beruházásnak tartom az új kazánt, új puffertartályt (1500 literesre gondoltam a 35-37 kW-os kazánhoz), új kéményt (~9 méter magas), szerelvényeket, stb., ezért lehet, hogy egyelőre megindulunk az építési tervben szereplő kondenz gázkazánnal, plusz tartalékként rakatok be egy beépíthető kandallót, körberakva samott-téglával a benti helyiségbe, rákötve a régi kéményre, aztán meglátjuk, mennyibe kerül egy tél kifűtése.

febr. 6. 08:48
 7/7 anonim válasza:
Semmi nehezet, vagy veszélyeset nem látok a kívánt rendszerben. Információkkal talán segít egy weblap: [link]
febr. 6. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!