Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Régi,80 éves vályogház padlást...

Régi,80 éves vályogház padlásterét be lehet építeni? Könnyűszerkezetes, gipszkarton falakkal, az eredeti sártapasztás leszedésével, és a régi mestergerendák magasságáig emelve lenne a másik szint.

Figyelt kérdés
Jelenleg 30 cm-es mestergerenda van, az alatta lévő teret kőzet- vagy üveggyapottal kitölteném, és így szellőzni is tudna, de szigetelne is valamicskét, a padlásteret meg körbe szigetelve, a pincébe raknék egy vegyestüzelésű kazánt, a padlástéren padlófűtés lenne, ez úgy lenne, hogy a mestergerendával egy szintbe lenne egy furnér vagy gipszkarton aljzat, és erre menne a hőtükör fólia, erre valami 5x5-ös rigli 60-80 cm-enként, és a közökbe a melegvízcső, köze kitöltve valami extra könnyű de jó hőtartó anyaggal, ez az 5 cm talán még homok is lehetne, erre pedig deszkapadló. Súlyra még mindig nem lenne ott, mint a 15-20 cm sártapasztás. Épp ezért a kőműves szerint meg is fog repedni a plafon és a fal közti rész.
2013. dec. 2. 18:21
 1/5 anonim ***** válasza:
kérdés, hogy a gerendák és azok elhelyezése statikailag megfelelő e. azonkívül a minden lépést és nyikorgást hallanál a padlásról. ilyen jellegű aljzatot én nem csinálnák. annak stabilnak, hanggátlónak kell lennie, ez nem az.
2013. dec. 2. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Azt kihagytam, hogy a folyófák (amiket újonnan rakok le) és a furnér/gipszkarton közé traktor belső gumit raknék, ez hangszigetelés és recsegés szempontjából is előnyös lenne, meg tudok szerezni ingyé' rossz traktorbelsőket. Valamint a hang nem terjedne annyira, mert ugye nem egyből a plafonra lenne rakva, hanem arra még lenne rakva pár gerenda, esetleg ezek alá is raknék trakrotbelsőt, akkor ugye ott se nyikorogna nagyon. Meg a kőzet vagy üveggyapot is elég sokat szigetelne. Amúgy statikailag ha a 15-20 centi agyagtapasztást megbírja, akkor ezt is meg kell hogy bírja, mivel ez nem lenne annyi sem, mint az. Ennek a sárnak kb 2.000 kg/m3 a fajsúja, míg a fenyőé olyan 600 kg, a homoké szárazon 1500 kg. Tehát súlyban kevesebb lenne, maga az épület 20 m hosszú, első főtartófal 5,5 a második 3 a harmadik 4 m-re van egymástól. Tehát a főfalakon lesz a toldás, így a plafont egyáltalán nem terheli, a 60-as falaknak meg el kéne bírják. És úgy tudom, hogy ha a szerkezetén nincs változtatás, építési engedély sem kell? Csak bejelentési kötelezettség, vagy ez hogy is van? Tetőn lenne pár ablak, meg a jelenlegi deszka tűzfal lenne átalakítva, erkélyesnek, mert a falu legmagasabb pontján van, és gyönyörű a kilátás. De itt minden lambéria lenne, tehát itt sem lenne szerkezeti átalakítás. Hátul meg sima lambéria lenne a tűzfal. A padfeljáró hátul van, eredeti gyönyörű tölgylépcső, csak le kell csiszolni és lekenni valami lazúrral, mert eddig zománcfestékkel volt kenve. De szépen lelehet csiszolni, nem szuvas, nem korhadt. Ahogy számoltam egy 3 millióból cakkon-pakk fel lenne újítva, a vásárlási ár is 3 millió, így 6 millióból elég pofásnak ki lehetne hozni. Régen volt rajta egy repedés, de akkor a szomszéd vízvezetéke mosta alá az alapnak, az ki lett javítva, azóta (közel 20 éve) csak a nedvesedés, ami a PVC-nek köszönhető. De ahol felszedtük, betont felvertük, és a falról lekapartuk a ragasztót (mert persze csemperagasztóval kellett bevakolni...) ott pár hét alatt kiszáradt. De ez csak egy helyiséget érint. A többibe nincs ilyen gond, egy ablak van megnyomódva, de azt pillér építéssel meg lehet oldani. Szerencsére az áthidaló túlér rajta fél-fél métert, úgyhogy két soros tégla pillér építése is lehetséges. Régi hosszú vályogház, a gerendák(folyófák) keresztbe mennek rajta, és hosszába a főfalakon fekszik fel a mestergerenda, ehhez vannak fogatva a folyófák. Nem tudom hogy, de stabilan.
2013. dec. 2. 21:16
 3/5 anonim ***** válasza:

Egyrészt ehhez kell építési engedély. De feltétlenül meg kell nézetni egy statikussal. Nem biztos, hogy a falak elbírnának egy ilyen terhelést.

Nálunk akkor sem engedélyezik a vályogházaknál a padlástér beépítését, ha szilárd alapja van. Ez elég ritka.

2013. dec. 3. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Értem. :/ Hát nem tudom, itt sincs egy beépített padlásterű vályogház sem. Bár itt ilyen régi se nagyon, mert ami van is ilyen kis tetővel, ahol beveri a fejét az ember. Ezen van akkora tető, hogy kényelmesen befér alá a szint. De ezek toldva se lehetnek, plafonba egy görbület nincs, de ha oda kerül a sor, akkor egy statikust hívunk. Csak úgy számoltunk, hogy ugye nem kell engedély, mert szerkezetileg nem lesz hozzányúlva. És ha elölröl elvetjük az erkélyt? A tetőablakok miatt is kell? Az ablakok nem a szomszéd, hanem az udvar fele lennének.
2013. dec. 3. 14:25
 5/5 anonim ***** válasza:
ha a vályogfalat túlterheled és nincs koszorú, akkor akár szét is nyomod a falakat és kidőlnek.azért olyan vastag a vályogfal, mert a szilárdsága csak így bír el egy tetőt.egy lakórész állandó mászkálással jobban igénybe fogja venni.
2013. dec. 3. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!