Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Radiátoros, vagy padlófűtéses...

Radiátoros, vagy padlófűtéses rendszer gazdaságosabb egy adott, X m2-es helyiség / ingatlan felfűtésére? Melyiknek mik az előnyei és hátrányai?

Figyelt kérdés

2015. febr. 10. 23:13
 1/7 anonim ***** válasza:
-legjobb a kettő kombinációja
2015. febr. 11. 06:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm. Kicsit tudományosabb (fizika) érvelést kérhetek?

Kényelmi szempontból nyilván a legjobb a 2 kombinációja,

sőt még a falfűtés is ráadásként ... nyilván teljesen új

ingatlan esetében ... ;-) Tehát a kulcsszavak még

egyszer: GAZDASÁGOSABB, ELŐNYÖK, HÁTRÁNYOK.

2015. febr. 11. 07:46
 3/7 anonim ***** válasza:

a vegyes tudományosabb részét te is tudod, a radiátor visszatérőjét szokták a padlófűtésbe küldeni.

a kérdésedre meg amúgy sem lehet megfelelő választ írni. a falfűtés a legalacsonyabb hőfokú vizet igényli, és kiváló komfortérzetet ad. de hiába gazdaságosabb, ha egy adott házban ez a fűtési energia édeskevés, csak a 60-70 fokos radiátorok jönnek be.

egy fűtési rendszert egy adott házra szokás méretezni és aztán kitalálod, hogy melyik lesz a leggazdaságosabban üzemeltethető ott. adott házban, adott környezetben, adott......

2015. febr. 11. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Oké, akkor kicsit pontosítok, megadok 1-2 adatot:

- családi ház, nagy (180+ m2, 2 szint + beépített

tetőtér)

- 40-es külső falak kisméretű, tömör téglából

- a fűtött alsó szint sehol sincs a külső talajszint

alatt


Ettől elvonatkoztatva, objektíven (mondjuk a

földszintünk fűtése szempontjából) érdekelne,

hogy adott légköbméter felfűtése padlófűtéssel,

vagy radiátorokkal GAZDASÁGOSABB, mert nyilván:

- a radiátoros megoldás olcsóbb, de kevésbé komfortos

- a padlófűtés komfortosabb (mindjárt a lábnál meleg

van és ugye a végtagok hőmérséklete a komfortérzet

szempontjából igencsak meghatározó), DE allergiát

okoz, mert keveri a port, ami nem egészséges


Na, akkor ezekkel a szempontokkal meg is volnánk.


Tehát ami érdekelne:

1. Melyik rendszer karbantartása olcsóbb?

2. Melyik gazdaságosabb?


Feltételezéseim, további kérdéseim:

Előfordulhat a padlófűtés csöveiben dugulás, törés,

stb.? Mert akkor ugye ugrik a burkolat is, ha javítani

kell, nemde? Nem tudom mennyire könnyű megtalálni akár

egy dugulás pontos helyét ...


A padlófűtés feltételezéseim szerint többet kell,

hogy fogyasszon, hiszen nagyobb testet használ

"hősugárzó közegként" (fizikusok majd kiigazítanak,

ha nem így van, vagy nem megfelelő a kifejezés -

a lényeg, hogy értitek) és nem közvetlenül a levegőt

fűti, hanem előbb a padlót. Feltételezem, kerül a

fűtéscsövek alá valami hőszigetelés, hogy lefele ne

vesszen el annyi hőenergia, de akkor is hasonló a

helyzet, mert fel kell fűteni a burkolatot.


Na, akkor ezekről helytállóságáról ha nyilatkozna

valaki ... :-) Köszönöm.

2015. febr. 11. 13:43
 5/7 anonim ***** válasza:

Pontosan ezek a kétségeim voltak nekem is, mint neked. Szerencsére volt egy évem, utánanézhettem nagyon rendesen a dolgoknak, én is mindkét rendszert kiépíttettem. És a használat során néhány dologról kiderült, hogy urbanlegend. Szóval elég lett volna csak a padlófűtés, ha 100%-ban arra tervezni van bátorságom.

A valóságban kiderült például, hogy téveszme miszerint a padlófűtés lebegteti a port. Fekete virágtartóim vannak, több magasságban van tartó polca. Sem a 10 cm-es sem a 20cm-es magasságban nincs több por, mint a fentebbi polcain. És ez nem az elmélet, hanem a gyakorlat. Nem lebegteti a port és nem okoz allergiát egy jól kivitelezett padlófűtés!!! Igaz, korrektül megcsinált, egyenletesen és sűrűn tekert padlófűtés van, a padozat egyenletesen meleg (nem szigetekben) és 28 C foknál nem melegebb a felületi hőmérséklete. 8 cm beton van felette, nagy a hőtehetetlensége, de a szabályozás ezt figyelembe véve korrektül megoldható.

Az sem igaz, hogy drágább lenne a fűtés a nagy tömege miatt, mert a hő végülis benn marad a házban. Ha tudsz falfűtést csinálni, az még jobb, mert oldalról is kapod a sugárzó hőt. (Nyilván arra a falra majd szekrényt nem tehetsz!) A komfortérzet nagyon jó benne. Ha megfelelő a páratartalom, egy C fokkal hűvöseb levegőben is jól érzed magad egy radiátoros házhoz viszonyítva.

A keringési körbe beépíthető iszapleválasztó, így a dugulás a padlókörben megelőzhető!

Persze, jól sejted, a padlófűtés alá rendes hőtükröt és komoly hőszigetelést kell rakni!

De a felületfűtés, és a hőmérséklet majdani szintentartása talán 2-4 százalékkal többe kerül árban, (mintha lengeted a hőfokot, hagynád hűlni a házat éjszaka, vagy napközben és felfűtöd mire kell), szóval a felületfűtés által szintentartott hőfok nagyon kellemes konfortérzetet ad, minden egyenletesen meleg, a bútorok és azok ülőfelületei, no és persze maga a padló.

Amúgy csak egyszer kell felfűteni a padló össztömegét a fűtési szezon kezdetén, utána már csak szinten kell tudni tartani, szóval energiában nem veszélyes az az egy alkalom.

Nekem viszonylag jó gépészem volt, de még ő sem volt tisztában teljesen ezzel. Szerinte csak padlófűtéssel nem lehet a házamat felfűteni elméletileg. A gyakorlat meg azt mutatja, hogy lehet. (Nyilván a törölközőszárító radiátorok mennek a fürdőszobákban.) Szóval ide nem is fizikus, meg nem is mérnök kellene, hanem olyan szakember aki jól ért a termodinamikához. Mert a hő egy bonyolult fogalom, és terjed radiációval (sugárzással), konvekcióval (lekeveredéssel) és kondukcióval (vezetéssel). És a hőenergia az amit megtermelsz a kazánodban (Joule vagy régiesen kalória) de a hőnek mint extenzív mennyiségnek az intenzív párját a hőmérsékletet, ill. annak kellemességét élvezed végül Celsius fokokban.

Nem is beszélve arról, hogy felületfűtéssel elég 35 fokos előremenővel dolgoztatni a kazánodat/hőszivattyúdat/kollektorodat és pédául egy kondenzációs gázkazán ebben az üzemmódban dolgozik a leghatékonyabban.

Szóval én mindenképpen a felületfűtést preferálom, ha a komfortérzet fontos. Kb 2%-kal drágább a fűtés mint radiátorral (aminek több oka is van).

2015. febr. 11. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

adataidhoz annyit tennék hozzá, hogy a kism tégla hőtárolása elég jó, de a hőszigetelése csapnivaló. ha leszigetelnéd, akkor kiváló összhatás lenne.

por lebegtetés miatt 40 foknál melegebb vizet nem szoktak padlófűtésbe keringtetni.

alacsony előremenőre jó a kondenzációs kazán. ha olcsó a fa a környékeden sok más tüzelő is beszerezhető/keletkezik, akkor vegyes kazán pufferrel.

esetleges hőszigetelés után is előnyösebb az alacsony hőfokú rendszer, jobban kitudod használni, komfortosabb.

ha táblázatba összehozod a komfortosságot, kényelmet, kiépítési költségeket, éves fenntartási költség, esetleges javítási költség, szigetelés utáni használhatóságot.

itt van egy rétegrend szerkesztő: [link]

valami saccoláshoz érdemes utánaszámolnod,kb mennyi hőre is lenne szükséged, így és 10cm szigeteléssel; mostanában egyre gyorsabban csökkentik az értékeket.

2015. febr. 13. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Én személy szerint a radiátoros fűtést tartom gazdaságosnak, mivel nálam vegyestüzelésű kazán is üzemel így ezt tudtam egyszerűen kialakíttatni, a padlófűtésbe meg nem lenne "esztétikus" belezúdítani a 60-70-80 fokos vizet. Nyilván padlófűtéssel is meglehetett volna oldani, de 25 éve így is gazdaságosan ki tudtam jönni a fűtéssel, remélem így is marad. Úgyhogy nálam ez vált be.
2015. okt. 24. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!