Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Vályogból 10-15 méter magas...

Vályogból 10-15 méter magas teherhordó falakat lehet építeni? Továbbra is földszintes épületről beszélünk, de egy barokk könyvtár belmagaságával.

Figyelt kérdés
Ismertek olyan építészeti megoldást/kiegészítést, mellyel olcsón, a vályogtéglákkal elérhető ekkora belmagasság?

2016. jún. 26. 17:00
 1/9 anonim ***** válasza:

még az öt méter is veszélyes keret nélkül...a tizenöt méter az már torony..

vasbeton vázba esetleg...

2016. jún. 26. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Mit értesz az alatt, hogy "keret"? Vasbeton szerintem felesleges - régen is vígan meg voltak beton nélkül, kőből emeltek ekkora belmagaságú termeket.
2016. jún. 26. 17:48
 3/9 anonim ***** válasza:
50-80 cm szélesen miért ne lehetne! Nem tudom a hosszát, de 2,5-3 m ként 80-100 cm pillérként köttetni, majd a tetejére 25cm vtg vasbeton koszorút.
2016. jún. 26. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Köböl igen de nem vályogból .Szerintem is keret kell.Esetleg fából ahogy a német Fachwerk házak vannak.
2016. jún. 26. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Nèmet országban kèszìtettek vert falat ès 3-4 szintes társasházakat ebből. Van ma is álló. Keress egy ebben járatos èpìtèszt. Van vályogra szabványunk is, ìgy van miből kiindulni
2016. jún. 26. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Utolsó háromnak köszönet! :)


Unátanéztem, ez a Fachwerkhaus stílus megtetszett, egy ötletnek nem is rosssz! :)


[link]


Ha emellett döntök, akár vályogtéglákkal ( [link] akár ezzel a metódussal ( [link] töltöm ki, egy tíz-tizenöt méteres belmagasságot el tudok érni?


Hármas: valamivel részletesebben el tudod magyarázni a pilléres, vasbeton koszorús módszert?


Ötös: szinte hihetetlen, hogy csupán fából (nem gondolnánk időtálló anyagnak), illetve "sárból" ilyen magas épületeket fel tudtak húzni, és évszázadok alatt se roskadtak össze. :)

2016. jún. 26. 19:01
 7/9 anonim ***** válasza:
A vasbetonos módszer ugyan az mint a fachwerk csak betonból.Földrengés veszélyes helyeken elterjedtebb.
2016. jún. 26. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
#3 vagyok! Nincsen kedvem sem lerajzólni,sem irógatni, kőművesnek megmutatod fogja tudni miről írtam. (ne hari, de szeretnek az okosok lepacsizni...)
2016. jún. 27. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Péter Bíró válasza:

Tisztelt Kérdező!


Vályogból a földrengésbiztonsági előírásoknak megfelelendő nem lehet önállóan tartó falat építeni, csak ahogyan a korábbi hozzászólók is leírták vagy favázas szerkezettel, ahol a vályog kitöltő szerepet lát el. Ez azért is kedvelt és tartós megoldás, mert a vályog elvonja a fától a nedvességet, konzerválja azt. Egyébként Jemenben még ma is állnak a több emeletes vályog épületek...


Ezen kívül az is jó megoldás lehet, ha 2 méterenként égetett tégla pilléreket építész be és közzé kerül a vályog.

A vasbeton, nekem ökológiai szempontok miatt csak 3-ik opció,de az is működik.


Vannak gyártósoron készült minősített vályog építőanyagok, vályogtéglák, habarcsok, vakolatok és szárazépítészeti anyagok is. A gépi vályogtéglának a nyomószilárdsága megegyezik az Ytong közepes falazóelemével - szóval annyira rossznak nem mondanám.

Vályogra itthon csak előszabványunk van, a németeknél a Lehmbau Regeln és 2014. szeptembere óta DIN szabvány is létezik, mely a gyári körülmények között gyártott vályog építőanyagokra vonatkozik.

Itthon a Fachwerk házaknak a legnagyobb szakértője: Bíró Árpád jóbarátom keress rá a neten.


Remélem tudtam segíteni, üdvözlettel:

Bíró Péter

2016. júl. 11. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!