Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Kőporos, kapart vakolat...

Kőporos, kapart vakolat készítése során keletkezett nagyobb mennyiségű hulladék anyagot (CEMENTES KŐPOR: zúzalék-szerű, de cementporos) fel lehet használni térkő alá alapként? Esetleg keverve sóderrel / zúzalékkal? Ha igen, milyen arányban?

Figyelt kérdés
kőpor, cementes, térkő, alap, térkövezés, zúzalék, sóder, sóderágy
2016. júl. 22. 13:58
 1/8 A kérdező kommentje:
Kihagytam: sárga homok is van benne valamennyi.
2016. júl. 22. 14:00
 2/8 anonim ***** válasza:
Igen.
2016. júl. 22. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Értem. :) És szerinted a cementpor nem okozhat gondot olyan szempontból, hogy esetleg kimosódik,

lebomlik, vagy ilyesmi? Mondjuk igaz, sóderágyat is szokás rakni alá és abból sem mosódik ki

(feltételezem) a folyamhomok. De a cement azért finomabb anyag ... Talán az a legbiztosabb megoldás,

ha sóderágy tetejére, zúzalékhoz keverten terítem el. Vagy fölösleges ennyire belemenni?

2016. júl. 22. 21:33
 4/8 anonim ***** válasza:
A térkő tehát csak tömörített sóder (homokos kavics) ágyazaton fog fekúdni. Ebben az esetben a jó vízelvezetês nagyon fontos, nem fog felfagyni. Ezt a finom szemcsék iszaposítják, mint a cementmêretű szemcsék. Szerencsére jelen esetben már más szerkezet bontásából származnak ezek a szemcsék, melyek nagyságrendben nagyobbak, mint az eredeti cement szemcsêi: a kapart vakolat kaparásából származó por lênyegesen nagyobb részekből áll, mint a cement. Nincs okod további félelemre, nyugodtan használhatod.
2016. júl. 24. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Először is köszönöm a válaszokat. :)


A térkő egy kis része a jelenlegi beton járdára kerülne (kb. 50 cm

széles sáv), ami a házat körülveszi. Ezt szeretnénk megtoldani

+30-40 cm-vel szélességében, hogy a falak külső hőszigetelése esetén

se szűküljön be ez a ház körüli járda.


Mivel gyalogjárdáról lenne szó, az csak homokos kavics ágyon (sóderágyon)

nyugodna majd az eredeti elgondolás szerint. Feltételezem, ebben az esetben

elegendő lehet a homokos kavics (sóder) alapként. Ugyanakkor, mivel a külső

falakon jó pár m2-t újra kellett vakolnom, egyben kapart vakolat maradékkal

is tudnám dúsítani ezt az alapot.

Tehát lenne a térkő alapban: sóder és hulladék kőporos vakolat (ami a kikaparás

során "porítódott"). Ez utóbbi különböző szemcseméretű (fehér) kőporból, egy kevés

homokból és cementből áll (meg persze a mészpótló adalékból, ami a keverővízhez lett

keverve). A kikaparás ugyebár félig megkötött állapotban történik, tehát igen, ez

a cement már messze nem a zsákban lévő cement liszt-szerű állagára emlékeztet ...


További kérdéseim (tudom, ezek már újabb kérdések lehetnének, mégis ide tartoznak):


1. Ahol nincs beton járda jelenleg (termőföld-gyep), ott milyen vastag sóderágy

szükséges? Tehát minimum milyen mélyen kell kiszedni a földben a "tükröt" és

erre hány cm kerüljön a fenti keverékből alapnak?


2. A termőföld kiszedése után a tükröt gondolom, le kell döngölni és a beleöntött töltést

is tömöríteni kell, ugye? Ezt (gyalog)járdánál elég lehet manuálisan (pl. nyeles fatuskó,

betonoszlop darab, stb.) megtenni, vagy mindenképp "békát" kell szerezni hozzá?


3. Eszembe jutott az is, hogy a 2-es pontban részletezett megoldás helyett betonozhatnék is

egy min. 10 cm-es alapot és erre rakhatnám a térkövet (vagy a térkő alapot?) mivel nem

olyan nem területről van szó. Melyik lenne jobb megoldás (2, vagy 3)?


4. A betonjárda alapú sávot illetően (belső kb. 50 cm): a térkő lejtését célszerűbb zúzalékkal

megadni, vagy ide is kerülhet (átrostált) sóder, illetve esetleg a fenti keverék alapként?

Nyilván itt nem kell tömöríteni, ha 8-10 cm vastag (szerintem bevasalt) beton az alap,

ugye? :)


5. A besöpréshez sima folyamhomok (szürke homok) megfelelő?

2016. júl. 25. 10:09
 6/8 anonim ***** válasza:

1.)Az ilyen járdának, elég a 30cm vastag kavics ágyazat. Tehát 30+ ágyazóréteg vastsgság + burkolat vastagság.

2.)Termett talajt nem kell. Minden egyébb esetben tömörítés szükséges. Kézzel nem lehet megfelelő minőségben el végezni a tömörítést.

3.) Nagyforgalmú utak, parkolók megoldása a méretezett, vasalt, beton lemezalap. Felette 10cm sóder, vagy mosott kavics ágyazat. A vízelvezetést a betonalap felső síkja (is) végzi.

Itt ésszerübb a kavics ágyazat.

4.)A vízelvezetés már a tükör készítésekor kezdődik. A tükör lejtése min. 4-5% legyen. Ezt követik a felette lévő rétegek is.

A járda melletti zuzalék ágyat gondosan kell tömöríteni. Erre kerüljön az ágyazó réteg. Azt nem kell tömöríteni.

5.)Mosott homok legyen.

2016. júl. 25. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
1) 15 cm elég lesz.
2016. júl. 27. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

1. Értem. Mondjuk akkor 20 cm vastag sóderágy lenne, hogy mindkettőtöknek igaza legyen. ;-)

A "30 + ágyazóréteg vastagság" részt viszont nem értem. Ki tudnád fejteni kérlek, pontosan hogy

gondolod a rétegrendeket? Tehát ki van szedve a tükör (és le van döngölve a föld). Mi követi?

Mivel nagyobb kavicsok is lehetnek benne, én a sódert gondolnám alulra, aztán a zúzalék-cementes

kőpor keveréket ágyazóként, de az egyes rétegek vastagságát illetően nem tudom, mi lenne

célszerű. Vagy CSAK sóderrel és a hozzá kevert, kikapart kőporos vakolatmaradékkal is lehetne

alapozni-ágyazni?


5. "A tükör lejtése min. 4-5% legyen." - Ezt egyszerű vízmértékkel hogy tudom kimérni?? :-O


6. "Mosott homok." - Van egy csomó szürke homokom. Házilag ez a mosás kivitelezhető? Hogyan?

Mindenképp szükséges?

2016. júl. 28. 10:56

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!