Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Az igaz, hogy művelés alól...

Az igaz, hogy művelés alól kivett területen nem lehet építkezni?

Figyelt kérdés
Hogy van ez pontosan?
2017. márc. 3. 22:43
 1/8 anonim ***** válasza:
ha átminősítteted akkor lehet de belekerül pár millába
2017. márc. 3. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Akkor ezt mire írják?


Aszerint a mezőgazdasági zónák beépítésre nem szánt területek, s az itt lévő telkek esetén a beépítés feltétele, hogy az ingatlan művelési ága mezőgazdasági jellegű legyen. Ebből következik, hogy a művelésből kivont (kivett) ingatlanokon építésre engedély nem adható!


[link]

2017. márc. 3. 22:54
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudom elolvasni a linkelt cikket, mert kitakaródik. Próbáltam regisztrálni, de nem sikerült.


Amit én tudok erről:


A zártkertek (újabb elnevezéssel külterületi ingatlanok) elég sok problémát okoztak a tulajdonosaiknak, nem egyszer bírságolták is őket.

Egyrészt azért mert nem művelték, mert például megöregedtek és nem bírták, vagy nem is volt érdemes, mert ellopták a termést.

Másrészt, azért, mert nem biztos, hogy a bejegyzett művelési ágnak megfelelően művelték.

Eladni, kereslet hiányában, nemigen lehet.


A fenti gondok megoldási lehetőségét teremtették meg segítő jogszabállyal: a tulajdonos ingyen kivonathatja a művelésből. Ezt az ingyenes lehetőséget ez év végéig meghosszabbították.


A kivonás csak a művelési kötelezettséget szünteti meg, illetve, annak elmaradása esetén a bírságolási lehetőséget, és egyszerűbbé válik az értékesítése, nem kell a költséges és időigényes termőföld-értékesítési eljárást végigcsinálni.

Illetve, ha van a településen a zártkertekre földadó, mezőőri járulék, stb., az átminősítéssel az is megszűnik.


Ha van rajta épület, az maradhat. Ha olyan az épület, ami nincs feltüntetve a nyilvántartásban, akkor a zártkerti ingatlanok művelés alóli kivonásának egyszerűsített eljárásával egyidejűleg az épületfeltüntetési eljárást is le kell folytatni. Az épületfeltüntetéséhez szüksége változási vázrajz mellett az épület használatbavételi (fennmaradási) engedélyét vagy hatósági bizonyítványát is be kell csatolni.


És, lehetőség van építkezésre is. Mivel külterület, így jóval kisebb a beépítési arány lehetőség, mint belterületen. De ha egy tömbben sokan elvégzik az átminősíttetést, és csatlakoztatható belterülethez, akkor lehet kérelmezni az önkormányzattól a terület belterületbe vonását. Ez, ha rábólint az önkormányzat, költséggel jár mind a kérelmezők, mind az önkormányzat számára.

2017. márc. 3. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

O.o én sem vagyok regisztrálva, nem értem miért nem mutatja.. Na mindegy, a lényeget kimásoltam. Nekem hihetetlen, hogy ilyet is kitalálnak, de nem bírok rájönni mit is takar ez. Azt hogy nem lehet lakóházat, vagy egyáltalán semmit?

Amit írtál azt értem, de itt arról van szó, hogy vennék egy kertet, amire később szeretnék gazdasági épületet, de a cikk szerint nem lehet. Bár azt nem mondja, hogy nire gondolnak, sajnos elég homályosra sikerült leírniuk..

Más cikket meg nem találok erről a konkrét kérdésről.

2017. márc. 3. 23:59
 5/8 A kérdező kommentje:

*és tényleg, mostmár nekem se engedi :D

De ki lehet játszani :)

2017. márc. 4. 00:02
 6/8 anonim ***** válasza:
Mivel nem tudom elolvasni a cikket, nem tudom, mire hivatkoznak az építési tilalommal kapcsolatban. Írnak jogszabály-helyet? Ha igen, melyik jogszabály melyik részére?
2017. márc. 4. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Rovatok

Szolgáltatások

Bejelentkezés

A

2016. szeptember 26.

Ha kivonja művelés alól, nem építhet

A zártkertek művelési ágának megváltoztatása nem mindenben jelent könnyítést.



DEBRECEN. „Legalizálni” próbálja az állam a zártkerti lakóingatlanok helyzetét: egy törvénymódosítás egy átmeneti időszakra (2016. december 31-ig) lehetővé teszi, hogy egyszerű eljárásban, díjmentesen kérhessék a tulajdonosok a terület művelés alól kivonását.

A könnyítést a szabályozás élethez igazítása tette szükségessé: a jellemzően külterületi, kiskertes, egykor hobbitelekként használt ingatlanokon ma sokan életvitelszerűen élnek. Ezen ingatlanokra művelési kötelezettség vonatkozik, melynek elmaradása esetén büntetés is kiszabható. A szabályozás megváltoztatása a zártkertek forgalomképességét is javítja – írtuk augusztus 10-ei számunkban.

Ha tervek vannak

Egy olvasónk kérésre a debreceni szabályozásról érdeklődtünk a polgármesteri hivatalnál, s kiderült: amennyiben a telektulajdonosok nem csupán a művelési kötelezettségtől szeretnének szabadulni, hanem különböző elképzeléseik vannak az ingatlan beépítésére vonatkozóan, érdemes alaposan utánajárniuk, a cívisvárosban ugyanis helyenként éppen a fent említett könnyítés jelenthet akadályt.

A város területének felhasználását, az egyes területek beépítésének feltételeit a helyi építési szabályzat határozza meg. A szabályzat a város területét beépítésre szánt és beépítésre nem szánt területekre tagolja – szögezi le a debreceni polgármesteri hivatal műszaki osztályától kapott válasz.

Aszerint a mezőgazdasági zónák beépítésre nem szánt területek, s az itt lévő telkek esetén a beépítés feltétele, hogy az ingatlan művelési ága mezőgazdasági jellegű legyen. Ebből következik, hogy a művelésből kivont (kivett) ingatlanokon építésre engedély nem adható!

Zónánkénti változók

A válaszban azt is megjegyzik, hogy a mezőgazdasági területek (ezen belül a zártkertként nyilvántartott ingatlanok) művelésből való kivonása földhivatali hatáskör, melynek során nem vizsgálati szempont a beépíthetőség.

Az egyes külső részek nem azonos kategóriába tartoznak: így például a „Meggyes” – a mezőgazdasági besorolású területekkel ellentétben – beépítésre szánt terület. HBN

A helyi építési szabályzat (DMJV önkormányzata közgyűlésének 8/2003.(V.23.) Kr. rendelete Debrecen helyi építési szabályzatáról és szabályozási tervéről) elérhető a város honlapján: [link]

A beépíthetőség sem egyforma

A mezőgazdasági zónák beépítésre nem szánt területek, ahol a beépítés mértéke a szabályzatban előírt feltételek (jelleg, telekméret, művelési ág) teljesülése esetén sem haladhatja meg a 3 százalékot. A volt zártkertek jellemzően mezőgazdasági kertes zóna besorolást kaptak, de ettől eltérő más mezőgazdasági jelleg is lehet (mezőgazdasági tanyás, mezőgazdasági különleges I-II.). Az egyes területek beépíthetősége emiatt eltérő lehet – hívja fel a figyelmet a polgármesteri hivatal műszaki osztálya.



PreviousNext

Cikk 25 / 82

A Jobbik és az LMP sem számol

Az ólom(betű) vasfoga



Ahhoz, hogy cikkünket el tudja olvasni, kérjük, jelentkezzen be! Ha nincs előfizetése, vagy még nem regisztrált az ingyesen elolvasható 8 cikkre, az alábbiakban megteheti. Az előfizetési ajánlatokért kattintson ide.


E-mail cím


Jelszó

BEJELENTKEZÉS

Elfelejtette a jelszavát?

REGISZTRÁCIÓ

© 2017

Impresszum ÁSZF Adatvédelmi nyilatkozat Kapcsolat Gyakori kérdések

Az oldal tetejére gördítés

2017. márc. 4. 10:36
 8/8 anonim ***** válasza:

A cikkben sem arról van szó, hogy művelésből kivont zártkerti ingatlanon nem lehet építkezni, általánosságban. (Úgy értem, országosan.)

Debrecenben, adott területeken, ilyen következménnyel járó helyi önkormányzati határozat van.

2017. márc. 10. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!