Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » 15x15-es 2,5méter hosszú fa...

15x15-es 2,5méter hosszú fa fenyő gerenda oszlopot milyen méretű vas oszloppal lehet helyettesiteni ugyanakkora terhelésre?

Figyelt kérdés
15x15-es fa gerenda oszlop helyére mekkora méretű zártszelvényt vagy I-vasat lehet betenni? Ugyanez a kérdés a 10x10-es fenyő oszlopra is. Fa méretezésben van gyakorlatom de vasban nincs.

2017. máj. 13. 15:21
 1/8 anonim ***** válasza:
0%

Statikai szempontból nincs különbség a méretezésben!

Mindkét esetben nyomott rúd méretezéséről beszélünk.

2017. máj. 13. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Engem a gyakorlati része érdekelne, ahol eddig 15x15-ös fenyő gerendát tetem oda milyen méretű zártszelvényt tehetek a fa helyett, 60x60x3 vagy 80x80x3, stb...?
2017. máj. 13. 19:23
 3/8 anonim ***** válasza:

Ha a fát le tudod méretezni, akkor ezt is!

Gondolom nem mondok újat azzal, ha ezt így nem lehet megmondani.

Függ a megfogástól (befogás, csuklós kapcsolat), hossztól stb.

Ha nem megy, keress meg egy statikust.

2017. máj. 13. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Hosszt leirtam. Egy sima garázs épitéshez csak nem keresek statikust. Fából 15x15-ös oszlopok kellenek, de felmerült hogy esetleg lehetne vas is, ezért érdekelne.
2017. máj. 13. 19:53
 5/8 anonim ***** válasza:

Akkor ne keress statikust!

Ha tudod, hogy a 15x15 faoszlop megfelel csináld abból!

A hosszt valóban leírtad, de a többi kérdésre nem adtál választ!

Azért nem mondom azt, hogy megfelel a 40.40.3as, mert nem tudom, hogy mivel akarod lefedni, mivel akarod körbe burkolni és akarsz-e a tetején ("padlásán") valamit tárolni!

2017. máj. 13. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Nem burkolom körbe és ugyanazt a fedést kapja és terhelést is mint a 15x15-os. A kérdés az volt hogy mivel váltható ki a 15x15-os gerenda. Koszi!
2017. máj. 14. 07:24
 7/8 anonim válasza:
Szia! Akkor érdemileg hozzászólnék a dologhoz,mert látom,az előttem lévőnek nem sikerült annyira.Szóval egy fa oszlopot akarsz kiváltani acéllal.Ha a 15x15-ös megfelelt,akkor nem lehet olyan nagy teher rajta. I szelvényben nem gondolkoznék,mert tudniillik az I szelvénynek a gyenge tengely körüli inerciája jóval kisebb (ha ez mond valamit),általában (a megtámasztási viszonyoktól függően persze) ebben a síkban hajlik ki,a másik síkban viszont igencsak alacsony a kihasználtsága,ezért nem gazdaságos jelen esetben.A zárt szelvény abból a szempontból jó megoldás, hogy mindkét irányban ugyanakkora a hajlítómerevsége (négyzet alakú esetén),ezért érdemes ebben gondolkodni. Gyors számítás alapján azt mondom, hogy egy 120x4-es SHS szelvény megfelelően ki tudná váltani a fa oszlopot, de ezt csak a kritikus erő alapján számoltam (nem tudom,tanultál-e ilyet,nem is fontos most),ezért ez csak egy olyan vélemény,amely rengeteg más dolgot nem vesz figyelembe,sajnos nem tudom például,hogy milyen a terhelés,milyen volt a faanyag minősége,milyenek a megtámasztási viszonyok stb. Egyébként ha a fa méretezése megy,az acélé csak egyszerűbb.Ez alapján azért még ne tedd be az SHS 120x4-es szelvényt (120mm magas,4mm vastag négyzet),de az várhatóan megfelelne.Ha kérdésed van vagy esetleg többletinformációval tudnál szolgálni vagy képeket feltölteni ide,akkor részletesebben is meg tudnám vizsgálni a dolgot. 10x10-esre majdnem biztos,hogy megfelel a fent említett szelvény.Remélem tudtam segíteni,minden jót
2017. máj. 17. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm!
2017. máj. 18. 04:38

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!