Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Honnan tudhatom meg a házam...

Honnan tudhatom meg a házam tervrajzát?

Figyelt kérdés
Vásároltunk egy házat, amit mint kiderült az előző tulaj átépített, így egyes részekre nincs építési engedély. Szeretnénk ezt letisztáztatni, akár le is bontatni a nem megfelelő részeket, de nem tudjuk mennyi is a házunk eredeti része. Honnan tudhatnánk ezt meg?

2018. aug. 15. 14:37
 1/8 anonim ***** válasza:

Hát, attól függ, mikori a ház. Ha néhány tízéves, akkor az építésügyön meglehet a terv az irattárban, de ennek kevés esélyét látom.


Egy tapasztalt építésznek van esélye kiszúrni, hogy mi a hozzáépítés - falvastagságokból, dilatációs hibákból (repedések), anyagváltásokból, nyílásméret-váltásokból, no meg logika alapján. De olyan sok értelme nincs.


A másik, látod a térképmásolaton, hogy mi az az épületkontúr, ami be van jegyezve, és mi nincs. De ennek meg vásárláskor ki kellett volna derülnie.


Viszont ha minden rendben van a házzal (azon kívül, hogy engedély nélkül épült), akkor miért bontanád le? 10 év után jogos fennmaradást kap a szabálytalan bővítmény is - főleg, ha nem is te építetted, hanem már így vásároltad.

2018. aug. 16. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Köszi a választ!

A ház egyik része biztosan öregebb, a másik fele viszont kb 4-5 éve épülhetett. Azért szeretnénk letisztázni ezt, nehogy később baj legyen belőle, mert a szomszédok már ezen lovagolnak, folyamatosan letámadnak minket, már 3 felől is, nem szeretnénk, hogy később a felújított házat kelljen lebontani. Az sem teljesen tiszta nekünk, hogy hogyan lehet bizonyítani, hogy már több, mint 10 éve ott áll ez a rész is, illetve mivel az újabb rész még csak 4-5 éve van meg, azért kissé tartunk is ettől. Plusz dolog még, hogy később ha úgy adódik még bővíteni is szeretnénk, ezt már persze hivatalosan, illetve ha később eladásra kerülne sor, akkor többet érne az ingatlan, ha minden hivatalosan le lenne tisztázva.

2018. aug. 16. 15:17
 3/8 anonim ***** válasza:
85%

Huh, hát ezt jó lett volna vásárláskor rendbe tenni, mert innen már valóban a ti gondotok.


A 10 évet nagyon nem kell bizonygatni, egy szomszéd nyilatkozata elég lenne róla. A gond, hogy támadnak, tehát nem fogják ezt tanúsítani neked.


Alapesetben úgy nézne ki a dolog, hogy egy építész felmérné a házat, kitöltetne egy ilyen nyilatkozatot, és kérne egy fennamradási engedélyt. Azt pedig 10 év esetén automatikusan megadják, akkor is, ha mondjuk szabálytalan a hozzáépítés (nagyobb a megengedettnél, vagy nem jó helyen van).


Ha nem telt el a 10 év, akkor viszont büntetnek és bontatnak. Most hogy új tulajdonosok vagytok, nem tudom mennyiben mentesít benneteket, de az építésügyön általában segíteni próbálnak - bár vannak mufurcabb előadók is.


Viszont egy jó építész még így is sokat segíthet. Meg kellene nézni, mennyi szerepel térképmásolaton - ez a hivatalos lakóépület. Ha szerencsétek van, akkor egy melléképületet nyitottak össze a főépülettel - ekkor ha az tartószerkezetileg független, semmi gond, melléképületnek (bizonyos feltételekkel) nem kell térképmásolaton szerepelnie.


Most már bontási engedély sincs, egy építési napló megnyitásával tudtok bontani - így is elkerülhető a büntetés.



Na, de felesleges sötétben tapogatózni, nem kell kétségbeesni, keressetek egy jó építészt. LEsz megoldás. Magyarországon gyakorlatilag nincs olyan családi ház, aminek minden része szabályos. ÉN legalábbis még nem sokkal találkoztam :D

2018. aug. 16. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a segítséged! :)

Az is lehetséges szerinted, hogy ha az egyik szomszéd aláírná, hogy 10 éve ott áll a ház, akkor annyival el lenne intézve, és megadnák a fennmaradásit? (Talán az egyikőjük megtenné) Csak telek szomszéd írhatja alá, vagy szemben lakó szomszéd is?

Illetve ahogy nézem, a fennmaradási engedélyt pénzbüntetéshez kötik. Erre viszont valtozó összegeket látok, annyit találtam, hogy alap összegek vannak meghatározva /nm és azokhoz vannak szorzók. De ebben sem igazán tudunk eligazodni. Lehetséges a pénz bírságot megúszni valahogy?

2018. aug. 16. 20:20
 5/8 A kérdező kommentje:
A vásárláskor semmi ilyesmi rajz nem "került elő". :( A szerződésen az sincs rajta, hogy mekkora a ház, csak a helyrajzi szám, van egy használati szerződés is (osztatlan közös tulajdon),amiben nettó 45nm ház van írva, de az 2017-es (akkor vette meg a felét a szomszéd).
2018. aug. 16. 20:23
 6/8 anonim ***** válasza:

Szembenlévő is aláírhatja ha rálát, de a szomszédokat értesítik és fellebbezési joguk van, tehát ez nem megoldás.

A fennmaradási 10 év esetén lenne ingyen, így viszont valóban nagy a büntetés és azt is vizsgálják, hogy szabályos-e az építés, tehát ebbe nem kellene belemenni. 200 ezer az alap + erre jön rá a négyzetméterenkénti ár, milliós lesz a vége.

De ezen tényleg ne aggódj, nem te építetted, biztos vagyok benne, hogy vannak vásárlás előtti fotók, illetve ezt még a problémás szomszédok is igazolni fogják. Az építésügynek nem az ész nélküli büntetés a célja, hanem a békés együttélés biztosítása. Te jártál el, csak a térképmásolat furcsa nekem, szerintem az és a tulajdoni lap minden adásvétel alapja (ebben nem vagyok biztos, én építész vagyok, ez már nem az én asztalom).


Azt is jó lenne tudni, hogy a szomszédoknak mi a baja a bővítéssel, milyen jogukat csorbítja. Oldalhatáron álló a ház, takar, vagy csúnya vagy mi a gond?

2018. aug. 17. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
* te jóhiszeműen jártál el
2018. aug. 17. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Elvileg nem kellene, hogy zavarja a szomszédokat, ha csak nem a tény maga, hogy romák építették ezt a hozzáépítést, tőlük vásároltuk, de így meg főleg nem értem a problémát, mert elég sok lomot felhalmoztak, amit most el is vittek onnan, hogy megvettük a házat, szóval a környék külseje csak javult ezzel. Az egyik szomszédban fiatal pár lakik, nekik szerintem az a bajuk, hogy mi felújítjuk, nekik viszont elég rossz állapotú a házuk(beázik, nincs konyha, fürdő), de gyanús, hogy nem állnak úgy anyagilag, hogy fel tudják újítani. A sráccal beszélgettünk, aztán kb kiakadt, hogy a miénket minek felújítani.


Köszönöm mégegyszer a segítséget! Lehetséges, hogy mégis megvárjuk, hogy elteljen a 10 év, max ha közben valaki bejelentené a házat, még mindig ott van a lehetőség , hogy megkérjük ezeket az engedélyeket. Remélem nem lesz szükség rá! :)

2018. aug. 22. 15:33

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!