Kezdőoldal » Otthon » Építkezés » Hogy lehetséges ennek a...

Hogy lehetséges ennek a problémának a megoldása?

Figyelt kérdés
Az a felállás, hogy olyan házat akarnak építeni a szomszédságba, amely többemeletes és már az első emeletről is belátnak az udvarunkba. Korábban már építettek egy ilyen házat a hátsó szomszéd mellé, történt bejelenzés és vizsgálat is, de érdemes eredmény nem született. Meg lehet támadni az építkezést a magánszféra megsértése miatt? Kertesházban lakunk, úgyhogy semmi szüksége még több bámuló szempárnak. Nem kérdeztek meg senki helyit az építkezésről, szabályos ez?

2019. júl. 1. 16:04
 1/10 anonim ***** válasza:
80%
Ha megfelel az előírásoknak, nem sért semmilyen építési szabályt(gerincmagasság, oldaltávolság, beépíthetőség), akkor semmit. Amig engedélyköteles volt az építés, a szomszédoknak jóvá kellett hagyniuk, most nem tudom van e még ilyen.
2019. júl. 1. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

"Amig engedélyköteles volt az építés, a szomszédoknak jóvá kellett hagyniuk, most nem tudom van e még ilyen."

Az már régen se volt, hogy a szomszédnak hozzá kellene járulnia.

Ha "érintett" volt kapott értesítést az engedélyezési eljárásról.

2019. júl. 1. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
84%

"Az a felállás, hogy olyan házat akarnak építeni a szomszédságba, amely többemeletes"

Ha megfelel a Helyi Építési Szabályzatnak és az OTÉK-nak akkor szabályos.


"és már az első emeletről is belátnak az udvarunkba."

Ez ilyen, nehéz a fényt kordában tartani.


"Korábban már építettek egy ilyen házat a hátsó szomszéd mellé, történt bejelenzés és vizsgálat is, de érdemes eredmény nem született."

Valószínűsítem, hogy megfelel a fentieknek és ez az eredmény.


"Meg lehet támadni az építkezést a magánszféra megsértése miatt?"

Bármit meg lehet támadni, lehet perelni, aztán ha nem jön be akkor a felperesből alperes lesz és lehet csengetni a kártérítést.


"Kertesházban lakunk, úgyhogy semmi szüksége még több bámuló szempárnak."

Az utcáról is belátnak, sőt a műholdak is ott vannak. De hidd el, tuti nem miattad épít emeletet.


"Nem kérdeztek meg senki helyit az építkezésről, szabályos ez?"

Igen. Nem a szomszédnak kell megfelelni, hanem a jogszabálynak (amit a hatóság vizsgál még akkor is, ha klasszikus építési engedélyezés nincs is).

Szép is lenne, ha a szomszéd korlátozhatna a tulajdonhoz kapcsolódó jogokhoz.

2019. júl. 1. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
0%
Kedves kettes, 3 évvel ezelőtt akkor miért jött be a szomszédom hogy írjam alá a bővítési tervdokumentációt. Várom válaszod.
2019. júl. 1. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Hozzátenném, hogy korábban sima családi házat akartak a telekre építeni, de azt a főépítész elutasította. Az utcában a házak teljesen elfoglalják az utcafronti részt, az udvarokba eddig nem lehetett belátni.
2019. júl. 1. 18:27
 6/10 anonim ***** válasza:
66%

Kedves Négyes!


Nem tudom, ha jogilag rendezett egyszerű magántulajdon (pl. nem osztatlan közös a telek) akkor nincs és mostanában nem is volt erre szükség. Ha valaki érintett azt a hatóság megkereste, de szomszédnak nem kellett hozzájárulni. Mi is lett volna a hozzájárulás alapja? Ért hozzá a szomszéd? Építész, statikus? Vagy jogász? Erre ott a hatóság meg a tervező, hogy a vonatkozó jogszabályok engedélyes szinten legyenek betartva. A Helyi Építési Szabályzatot meg nem kell a szomszédnak felülbírálni, tetszenie sem kell neki, nem ő lakik benne.

Lehet csak jó fej akart lenni a szomszédod.

Egyébként az, hogy most még szomszédként sem keresik meg az eljárásban a szomszédot az nem jó.

2019. júl. 1. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
2006-ban építkeztem, oldalsó és hátsó szomszédnak küldtek tervrajzot, ha lett volna kifogás nem tudom mi lett volna. Kicsi házat építettem, nem korlátozta még a panorámát se, így nem volt ellenvetés. Az említett eset azért kellett, hogy minél előbb neki állhasson(útban volt a 3. baba) Így lemondtam a fellebbezés jogáról, megkapta az engedélyt.
2019. júl. 1. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
85%

Nèhány ève van egyszerű bejelentès, előtte engedèlyezès volt, addig megkerestèk a szomszèdokat. 30.000 ft volt a fellebbezès, pl èpítmènymagasságra hivatkozva lehetett ellenvèlemènyt megfogalmazni. Ekkor az èpítèsfelügyelet vizsgálta a terv ezen rèszèt, ha volt problèma javíttatta a tervezővel, ha nem volt, elutasította a fellebbezèst.

Most egyszerű bejelentèsnèl nincs előzetes vizsgálat, a tervező vállal büntetőjogi felelőssèget. Szintèn èpítèsfelügyeleten vagy a helyi èpítèsügyön lehet jelezni a problèmát.


99%, hogy mindennek megfelel az èpület, de lehet próbálkozni. Igazából a telekhatártól 3-4 mèterre már nyitható bármekkora ablak. A helyi èpítèsi szabályzat èpületmagasságát is megnèzheted, bár azt bonyolult számolni. Ha mondjuk 6 mèter, abba simán belefèr 2 szint, ha 4,5 akkor már trükközni kell terasszal, tetővel. Ha 3,5 mèter akkor sanszos, hogy nem lehet kètszintes. De ez kb esèlytelen.

2019. júl. 1. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
57%
A helyzet biztos kellemetlen... a megoldásra én csak egy módot látok: egy szarkofág építése az egész telek főlé. Gondolván a jövőre, hermetikusan zárnám, hogy ne csak a belátást akadályozzuk meg, hanem még a kilélegzett levegőt se tudják befújni az udvarba.
2019. júl. 3. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Sor tuját ültetni a kerítés mellé. Megnő magasra, problem solved.
2019. aug. 5. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!