Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Vályog fal föld alappal?

Vályog fal föld alappal?

Figyelt kérdés
Sziasztok nemrég örököltem egy vegyes falazatú házat, maga a ház egy régi L alakú parasztház, már többmint száz éves, fel szeretném újítani de egy valamiben bizonytalan vagyok. Régen a teljes ház vályog volt, de a 2. Világháborúban lebombázták a hátsó udvart ezért az akkori hátsó falakat kicserélték de ugyanugy valyogra. Az elso tartófalakat pedig az elozo lako cserelte le 20-30 eve szilikatfalra, tehat a 6 tartofalbol a ket legnagyobb szilikat, rendes betonalappal, szigetelessel, de a tobbi valyogfalnak nincs vizszigetelese es dongolt fold az alapja, es legalul is valyog nem teglara van rakva, ennek ellenere a sullyedes es a vizesedes is nagyon minimalis, pedig mar 70-80 eve igy all, egyedul a teto nagyon szar de az ki lessz cserelve az egesz, sajnos par eve a valyogfalaknal kontar modon a tapasztasra vakoltak ra cementes vakolattal, de levertuk es mar teljesen kiszaradt a fal, lehet az a minimalis vizesedes oka, minimalis alatt azt ertem hogy szemmel nem lathato, nincsenek repedezesek a falon, csak a vakolat omlott le alul mert ledobta magarol a tapasztas, de az is le lessz verve es legegzo vakolattal leszujra, vakolva, ahol a terasz vedi az esotol ott meg ennyi vizesedes sincs. Egyebkent maga a haz nagyon magasan van, es itt alacsony a talajviz is, tehat nagyon jok a foldrajzi viszonyok. A kerdesem az lenne hogy mit csináljak a tartófalak lábazatával kívülről, hogy ne jöjjenek be a rágcsálók valamint ne legyen gazos a fal alja (mivel foldalap van es melle noneka fu meg minden, ugye esokor a viz megall a novenyzeten es nem akarom hogy onnankapja a vizeta fal)? Valamint velemenyeket is elfogadok hogy ti mit csinalnatok igy leiras alapjan? A falak stabilak.

2019. aug. 15. 21:10
 1/9 A kérdező kommentje:
Helyesirasert es az ekezetekert elnezest, telefonrol irtam es rosszul erzekel neha a billentyuzet
2019. aug. 15. 21:38
 2/9 anonim ***** válasza:
71%

A ház magasan helyezkedik el, a talajvíz mélyen van. A falak nedvesedését ki lehet zárni. A falak évtizedek óta stabilan állnak. A cementes vakolatot szerintem nem a nedves fal dobta le, hanem a vályog. Ehhez nem köt oda cementes vakolat. Szerintem eddig minden OK, viszont a fal tövében nő a fű és a gyom.

Azt tanácsolom, hogy ás legalább 20 cm széles és 20 cm mély árkot (inkább szélesebbet, a mélység maradhat) a fal mellett és tömd meg folyami kaviccsal )1,5-2,0 cm-nél nagyobbak egyenek a kavicsok. Ügyelj arra, hogy ezt a kavicságyat se gyerekek, se állatok ne szórják tele földdel, mert a szélhordta gyommagvak kicsíráznak benne. Hogy az eső se mossa a földet bele, élére (szaknyelven: kantra) állított téglasorral (vagy más anyaggal) ezt megakadályozhatod (félcserepekkel stb.).

2019. aug. 15. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Lemaradt egy "s" betű. "Azt tanácsolom, hogy áss..."
2019. aug. 15. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a gyors választ, én is hasonlóra gondoltam, csak bizonytalan voltam mert mindenki alabetonozassal meg alafalazassal riogatott, pedig en nem erzem szukseget, szerintem ha evtizedek alatt nem vizesedett fel ezutan se fog, plane ha odafigyelek ra.
2019. aug. 15. 21:57
 5/9 anonim ***** válasza:
84%

A szigetelés nélküli vályogfal akkor is "nedves" ha por száraznak tűnik. A talajpárának (mivel nincs szigetelés) ki kell jönnie (főleg akkor, ha a helyiségekben aljzatbeton van). Ezt megakadályozza a cementes vakolat, ezt mindig le fogja dobni (előbb - utóbb).

Mielőtt nagyobb kárt okozó megoldást viszel véghez javaslom szakember (nem olyan kőművest aki még km. téglából se tud falat rakni) bevonását. Ha erre nincs lehetőséged akkor javaslom áttanulmányozásra:


[link]


Szaktekintély a szerző! Csak tanulni lehet tőle!


Egy dolgot szeretnék kérni tőled! Mielőtt a mai kor követelményeit szeretnéd elvárni egy olyan vályogháztól mérlegelj! Mondom ezt úgy, hogy építőmérnökként egy vályogházban lakom, mert ezt szeretem. Sosem fogja a mai házakat még csak megközelíteni sem, sem értékben, sem technikában, de talán ez nem is várható el. Egy olyan vályogépület ami a tulajdonodban van még sokáig ki tud szolgálni, ha gondos gazdája leszel, ez nem kevés munkával és költséggel jár.

2019. aug. 15. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Rágcsálók ellen megfelelő lyukú hálót lehet bedolgozni a fal vakolásába az alsó 30-40cm magasságba. Valamint eltömni lyukakat jó ha a vályogba üveg zúzalékot raknak, azt már nem rágják ki újra.
2019. aug. 15. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 mindentudó99 ***** válasza:
100%
Pedig hidd el az utólagos alábetonozás szigeteléssel jelentene végleges megoldást. Ha nem csinálod meg mindíg vizesedni fog valamennyire az meg nem egészséges. Hogy vígasztaljalak kicsit én ezt a családdal megcsináltam fillérekből. És nem vagyunk kőművesek . Szakaszosan meteres részeket kiástunk a fal alatt. Vastag fóliát két rétegben húztunk át a fal alatt majd a gödröt beöntöttük betonnal. Kihagytunk egy métert majd megint ásás szigetelés betonozás míg körbe nem értünk. Egy hét múlva a kihagyott részekkel megcsináltuk ugyan ezt. Utána az aljzatbetonozas lett megcsinálva. Szintén szigeteléssel. Összekötve a fal alatti szigeteléssel. Nem állítom hogy a leg korszerűbb technológia de hogy a végeredmény tökéletes lett az biztos. Van egy csont száraz részben vájog házam. Se penész se dohh vagy máló vakolat.
2019. aug. 16. 06:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
87%

Sok évvel ezelőtt én is láttam, amit mindentudó999 ír, de nagyon kockázatosnak találtam mert megrepedhet a vályogfal. Ő azt írja, hogy rendben ment a munka és meg van elégedve.

Én csak feltételeztem, ő végrehajtotta és elégedett. Tanultam valamit. Gratulálok!

2019. aug. 16. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%
Sokan csinálják így. nekem van és volt olyan munkatársam is aki szintén így csinálta.
2019. aug. 16. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!