Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » A hatvanas években épült...

A hatvanas években épült családi házaknak volt valami szabvány derítő (pöcegödör) mérete, vagy szabvány felépítése? Vajon be fog omlani a miénk? Kérdések bent.

Figyelt kérdés

A hatvanas években épült családi házunk pöcegödrének mérete nagyjából 4*2 méter lehet. Ahogy elnézem, egy vastag betonkeretet öntöttek, majd betonvas nélkül valahogy ráöntötték a fedelet, illetve a födémet is. Ezután befedték kb. 20 cm vastag földdel az egészet. A pöcegödör egy kerti gyalogjárdánk felett van, napi szinten sokszor átsétálunk rajta.


Édesapám minden tudott a gödörről, de sajnos ő már nincs köztünk. A napokban ástam a gödör mellett, és két furcsaságot vettem észre a két távolabbi szélén: A pár évvel ezelőtti kerti munkák során valószínűleg azt hitték a munkások, hogy egy útban lévő építkezési törmelékdarab lehet a pöcegödör egyik beton széle, így egy jókora darabot levertek a felső sarkából (saccra kb. 60-80 kilónyi beton hiányzik belőle, a fedémes részét is érintve). A másik furcsaság, hogy a gödör másik széle közelében ásva azt tapasztaltam, hogy kézzel porlasztható és törhető, söprögethető a beton födém. Olyan, mint amikor megfagy a friss beton az építkezéseken.


Ami a legjobban aggaszt, az a födém esetleges statikai állapota, főleg így, hogy az egyik sarkán belevéstek, a másik végén meg porlik a beton. Azért gondoltam, hogy nincs benne betonvas, mert ahol a munkások leverték a sarkát és a födémet, csak iszonyat kemény, jó minőségű beton látszik ki, nagy kavicsdarabokkal, de vasnak nyomát sem látom.


Szeretném, ha segítenétek a válaszaitokkal, mert szeretném biztonságban tudni a családomat.


Volt ezeknek a pöcegödröknek valami szabvány mérete? Volt tipikus mélysége? Esetleg tipikus falvastagsága?


Általában ezeknek a gödröknek tényleg nincs lebetonozva az alja?


Kb. 20 éve van már szennyvízvezetékünk, így azt gondoltam, felverem a födémet, és betemetem törmelékkel a pöcegödröt. Előtte természetesen kiszippantyúztatnám.

Ilyen régóta álló "anyag" szippantyúztatható még? Az is lehet, hogy üres már a gödör, vagy talajszerűvé vált benne minden? (Ha nincs betonozva az alja)


2020. ápr. 5. 21:34
 1/8 anonim ***** válasza:
56%

Semilyen szabványuk nem volt.Akkora méretben ásták,amilyet gondoltak.Az aljára sem tettek aljzatot,csak ahogy kiásták maradt a csupasz föld.Az oldalát vagy a régi békebeli lyukacsos téglával rakták ki oldalára fordítva,vagy tömör kisméretűvel jó nagy hézaggal.Az emésztő volt.A maiak csak szennyvíztárolók lehetnek,mert szigetelni kell.Nagyapám is kettőt csinált összekötve egy nagy átmérőjű csővel.Az első volt az ülepítő,a másodikban pedig már aránylag híg lé folyt át.Azt lehetett szivattyúzni a kertbe.

A tiedet ,hogy nem használod húsz éve,az már kiszáradt teljesen.Simán betemethető,mert csont száraz.

2020. ápr. 6. 06:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
61%
Még a 2000res évek elején is csináltunk úgy pöcét, hogy az alját fejjel lefele sörösüvegekkel raktuk tele, arra vékony 1cm beton, majd átadás után egy vas rúddal lementünk és összetörtük az üvegeket... akkor szerinted a 60as években mit tartottak be :D
2020. ápr. 6. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Ha már láttad a lyukat a födémben belenézhettél volna...

De jó eséllyel csont száraz az egész.


Lehet, hogy fa keresztartók vannak a betonfödém alatt, mamámnál úgy volt. Leszeded a tetejét, egy kocsi földet hozatsz bele és kész.

2020. ápr. 6. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Ha beleláttam volna a levert saroknál, hidd el, belenéztem volna. De sajnos nem láttam bele, ott törmelékes volt, nem volt még konkrét lyuk, nem akartam jobban szétverni.
2020. ápr. 6. 15:36
 5/8 anonim ***** válasza:

Ilyen pöcegödör mélységét a talajvízszint magassága szabta meg. Ha magasan volt, akkor inkább lapos lett a pöcegödör.

Az alja - környezetszennyezés miatt - csakis szigetelt lehet, de Te nem használod. A fedél betonvas nélkül aligha tartotta volna meg magát, habár a 2 m távolság lehet, hogy elegendő arra, hogy a beton ne szakadjon be.

Az a tény, hogy a beton szinte omlik a kezed között, azt jelenti, hogy kispórolták belőle a cementet. Ez viszont arra vall, hogy a födémben vasnak is kell lenni. Temesd be úgy, ahogy van. Ami benne maradt, az már beszáradt.

2020. ápr. 9. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Csalàdod biztonsàgban akarod tudni lehet kapni direkt erre a cèlra gyàrtott zàrhato müanyag tartàly. Azt leàsod ràkötsz ezt meg megszünteted.
2020. ápr. 10. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

#6: Köszi a tippet, de már nincs a gödörre szükség, így be fogom temetni.


Ha egy kicsit megnyugszik ez a járványos téma, akkor fogok bérelni egy nagyobb vésőkalapácsot, amivel pontot teszek a dolog végére.

2020. ápr. 10. 15:26
 8/8 anonim ***** válasza:

"Azt lehetett szivattyúzni a kertbe."

Nem lehetett, hanem kényszer volt: a beszivárgó talajvíz miatt állandóan kellett volna hívni a szippantót. Ettől ez még nem volt helyes gyakorlat, ellenben durván környezetszennyező és egészségtelen.

febr. 7. 00:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!