Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Mi a leghatásosabb, tartós...

Mi a leghatásosabb, tartós ellenszer a penész ellen?

Figyelt kérdés

Panel lakás felújítása előtt állunk. A korábbi években is észrevettük hogy a tél beköszöntével elkezdenek penészedni a hideg falak sarkai.

Tudom, hogy a kiváltó ok, a beázás, pára nedvesség, már többen is kérvényezték a panel ház külső szigetelését, de a többség nem támogatta, így azóta sem szigetelték le.


Az előző tulajdonos 8mm-es szigetelővel leszigetelte belülről, ami egy ideig látszatmegoldásnak jó volt, de a penész azon is átütött.

Most hogy felújitunk, szeretnénk véglegesen búcsút inteni a penésznek.


Mi lenne a legjobb ellenszer a penész ellen, ha csak a belső kezelésre van megoldás?



2020. nov. 27. 18:58
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:

Én úgy tanultam, hogy a penészesedésnek három fő kritériuma van. Ha ezek közül kettő megvan elindulhat a peneszésedés, ha mindhárom el is fog. És ez lokálisan értendő:

1./ alacsony légcsere szám (gyakorlatilag álló levegő)

2./ megfelelő, (alacsony, de nem túl alacsony) hőmérséklet

3./ megfelelő relatív páratartalom (50% vagy aztól magasabb, bár van olyan szakirodalom ami már 40% fölött írja).


Ez a sarkokban hamar ki tud alakulni, főleg ha hőhidas a régi panelház akkor a hideg hamar megvan.

UGyanez igaz a hőszigetelés alatt (belülről utólag feltett hőszigetelés). Ott meg fog telepedni, mert alatta hidegvan, nincs légcsere, és a magas párataralom is ki tud alakulni.


A hatékony védekezéshez a három okból legalább kettő megszűntetése. Ezek közül a hideggel tudunk egy meglévő panelház (vagy bármilyen ház) esetén mit kezdeni, mert kivülről kéne hőszigetelni, de ez sem ad 100% garanciát a hőhidak miatt. A páratartalom alacsonyan tartása és a megfelelő légmozgás az ami segíthet a penész ellen. A légmozgáshoz segít az előzőek szerinti szellőző. (ez ellene hat ajó hőszigetelésnek, de valamit valamiért). Ugyanígy lehet emelni a hőmérsékletet is túlfűtéssel de annak meg egyéb hátulütői lehetnek.

2020. nov. 28. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
0%

"UGyanez igaz a hőszigetelés alatt (belülről utólag feltett hőszigetelés). Ott meg fog telepedni, mert alatta hidegvan, nincs légcsere, és a magas párataralom is ki tud alakulni."


Jajjistenem.

Magának nem tud kívülről szigetelni, mert hetedik emelet.

- ablakot tudott eddig is nyitni.szart se ért.

- fűteni lehetne a világ végéig, de ki bírja azt?

- vehet páralecsapatót, vagy rakhat be légkondit, de vagy jó lesz abban a lakásban vagy nem. Ha házközepi akkor jó lehet, ha házszélső kizárt. Ha meg erkélye sincs akkor végképp.

- Vehet szárítógépet

- vehet elektromos sütőt, elektromos főzőlapot.

Mindezek a páratartalmat csökkentik!

Ha van esze akkor leül a kádban és úgy zuhanyzik, NEM állva a zuhanykabinban, vagy a kádban.


Namost belülről, teljes felületén felragasztva az XPS-t (NEM HUNGAROCELLT) az nem lesz levegős, nincs minek légcserőlődnie, nem lesz hőhidas, nem lesz semmi olyan amivel riogatni szoktak a külső szigetelésben érdekeltek. Nyilván ésszerűbb a teljes beton falat átfűteni... Hőszigetelt lesz. Ha eléje húznál egy betonréteget akkor egy vastagabb szendvicspanelt kapsz, és 99%, hogy eleve szendvicspanel az a panel. (a 10 centis falon van 3 centi hungarocell és még 5 centi újabb beton így lesz 15 centis a fal) Sarkoknál be kell fordulni, mert ott tovább húz a betonfal.


Adott egy erkély térelem. Az körben full hideg! kívülről mit tudsz tolni neki? Semmit! Ott is csak belülről lehet xps-el körberakni, levakolni, mintha kívül lenne, tökéletes lesz az is.


De mindig lesz egy hely a lakásban ami a leghidegebb, valahol ki fog csapódni a pára. Régen ez az ablaküveg volt. Ki lett cserélve, hát nem tud kicsapódni :) nem baj, meg lehet erőszakolni mindent mindennel, a záródó ablakot el lehet rontani egy résszellőzős hülyeséggel is.


Ennyit tud csinálni vele és jelentősen növelni fogja a komfortérzetét. De szellőztetni , mindenképpen kell.


Ott szokták elcseszni, hogy csak hungarocellel smucigoskodják el ami NEM való belülre, és gipszkartonnal fedik ami viszont 2 papírréteg közötti gipsz. A papír pedig cellulóz, azt meg imádja a penész.

2020. nov. 28. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
59%

Értékelem az igyekezetet, de 2-3 cm tökmindegy milyen szigetelés nem képes kielégítően emelni a fal hőmérsékletén.

Javaslom nézd meg a lamda és U értékeket és te is belátod.

2020. nov. 29. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:

Érdekes módon a tapasztalat egészen mást mutat. Ha nem tud kívülről szigetelni mi a pékkiflijét tud csinálni? Szellőztet, berak egy még hidegebb felületet (páralecsapató, klíma) fűt, szárítógépezik, belülről hőszigetel.


A penész mindig a leghidegebb felületen jelenik meg, ha ott kedvezőek az életkörülményei. Ha elvesszük tőle, nem lesz.

2020. nov. 29. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:

Miért vizesedik a fal?

Ez viszonylag egyszerű kérdés: mert a hőmérséklete harmatpont alá csökken (harmatpont: az a hőmérséklet, ami alatt megindult a levegő nedvességtartalmának a kicsapódása)


A harmatpont 3 tényezőtől függ: levegő hőmérséklete, a fal hőmérséklete, a levegő páratartalma.


[link]


Pl. 21 fokos levegőjű szobában 70% páratartalomnál 15,3 °C a harmatpont. Minden, ami ettől hidegebb, nedvesedik és garantáltan a penész megjelenését okozza. Hiába festegeted a falat, a penészgomba nagyon igénytelen élőlény, bármilyen szerves anyagon megél, a diszperziós falfestéket is "szereti". Még a csempe fuga szerves ragasztóját is megeszi.


Mit lehet tenni?

Harmatpontot kellene emelni, de hogyan?

Kevésbé fűtjük a szobát: 16°C-nál (70% RH) már csak 10,5 °C

Jó, de belefagysz a szobába...


Akkor csökkentsük a páratartalmat: szoba 21°C 50% RH, harmatpont 10,2°C.

Hoppá! Ugyan azt értük el! A páramentesítés (géppel, nem pedig a cersites bohóckodás) jó ötlet.


Mit lehet még tenni?

Emeljük meg a falnak a hőmérsékletét: 21 °C-nál szigetelés előtt 15 °C volt a fal, szigetelés után (min 10, de inkább 15 cm) megemelkedik 18 °C-ra. Pompás, RH-ban elmehetünk akár 85%-ig is, nem lesz gond.

De ehhez NEM ELÉG 2 CM EPS, XPS, akármi más! A belső szigetelés pedig mindig hőhidas lesz: penészcsík a sarkokban, ablakoknál. Plusz elvesz egy rakás helyet a szobákból. Sérülékeny, stb.

2020. nov. 29. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:
0%

Nevethetsz, de csodát tud tenni az a 2 centis XPS. Telibe felragasztva, és nincs mögötte levegő. Az pont 2cm-el több hőszigetelést jelent a falon, mint a semmi. De lehet 3cm is, vagy 5 cm is. Gyakorlatilag nem vész el érdemi teret a szobából, a komfortérzet azonban jelentősen meg fog nőni, nem lesz hidegen sugárzó a falfelület.


Persze okoskodhatsz a külső szigetelés mellett, de ha NEM TUD kívülről szigetelni, akkor nem tud. Abból lehet csak főzni ami van, amire van ráhatása.


"A harmatpont 3 tényezőtől függ: levegő hőmérséklete, a fal hőmérséklete, a levegő páratartalma."


A belső hőmérsékletet, levegő páratartarlmát simán lehet szabályozni sokféleképpen, arra van hatása. A fal belső felületének a hőmérsékletét is, pl elő rakja a radiátort jó hosszan... vagy az általad lehülyézett xps-t és az elé a radiátort. Betonfalat minek felfűteni??? Ez a lényeg, a belső felület hőmérséklete legyen meleg. Továbbá ne legyen rajta szerves anyag. (tapéta, bútor, gipszkarton, diszperzit, szőnyeg)

2020. nov. 29. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:
0%
És megint, az erkély térelem kegyetlenül be tudja húzni a hideget. NA ott mit csinálsz neki kívül? Semmit. Nem tudsz. De belül be lehet borítani résmentesen xps-el.
2020. nov. 29. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!