Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Mennyi rángatást bír el egy...

Mennyi rángatást bír el egy 2,5-es MCU vezeték?

Figyelt kérdés

Sok volt a kanyar, nehezen ment, eléggé meg kellett rángatni. :S

Most picit azon agonizálok, hogy vajon nem sérült e meg bent a csőben a vezeték. El nem szakadt érzésre, de nem tudom mennyit bírnak ezek a kábelek..

Valahol a neten azt olvastam, hogy a réz vezeték szakítószilárdsága 200–250 N/mm2, de olyat is találtam ahol ennél nagyobb értékek is voltak. Szerény számításom alapján a 2,5-es vezetéknek a szigeteléssel együtt akár 100Kg körüli értéket is bírnia kellene.

Azt persze nem tudom, hogy mekkorát bírok rántani, nincs erőmérő műszerem.. :)


Villanyszerelők mennyire szokták rángatni? :)

Szakadt már el valakinél?



#kábel #vezeték #szakítószilárdság #2,5 mcu #rángatni #rántani
2020. dec. 3. 13:59
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Nem kell rángatni, hanem egyenletesen húzni be úgy, hogy a bemenetnél valaki simitja a csomókat meg a kereszteződést. Valamint a dobozok távolságát úgy kell megállapítani, hogy ne 20 métereket kelljen kínlódni vele. Ha meg rángatod, akkor ki is tépheted a csövet meg a dobozt a falból.
2020. dec. 3. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

Az, hogy sérült e egyik dolog. Az, hogy kinyújtottad és elvékonyítottad a csőben, az a másik. Máris megvan, hol fog szétégni egyszer.

2 kanyar után doboz kell. A vezetéket sikosítani kell, és nem teszed tönkre. Ezt is tanítják.

2020. dec. 3. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

Szerencsére nem szakadt ki semmi.

A rángatást nem szó szerint értettem, hanem, hogy nagyon kellett húzni, hogy jöjjön, még úgy is, hogy a másik oldalt valaki tolta befelé.

Mivel lehet síkosítani?

Lehetséges, hogy egy 2,5-es vezeték emberi erővel húzásra elvékonyodjon?

2020. dec. 3. 17:02
 4/12 anonim ***** válasza:
Ha rángattad akkor nagyon rosszul tetted, mert ha megnyúlt akkor csökkent a keresztmetszetm nőtt az ellenállás és sok hőt fog termelni. Ki fog gyulladni az egész. Nem egy ilyen lakástüzet láttam már.
2020. dec. 3. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

Sikosítani legegyszerűbben a száraz szapanos végigdörzsöléssel lehet.

Simán nyúlik. A réz puha fém, ráadásul ötvözetlen.

2020. dec. 3. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Egyet húztál be mások mellé? Akkor van rá esély, hogy az egyik (vagy több) bentlévőnek ledörgölte a szigetelését. Láttam már ilyent.

Vagy most húztad be az összeset?

Normális esetben aki elől van, az csak valamennyire húzza, a hátul levő tartja irányban és rövideket lök rajta. Irányban. Meg keni. Bár, mint írják, a szakma szabályai szerinti csövezésnél gyakorlatilag nincs szükség kenésre, azaz:

két doboz között:

egyenes szakaszon 12 m

egy kanyarral 9 m

két kanyarral 6 m

három kanyar meg ne legyen két doboz között

És még a csőméret meg a bele rakandó vezetékek száma és keresztmetszete.

Persze, rendes kanyarokkal és rendes toldásokkal.

2020. dec. 3. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

A ház közel 50 éves, így bizonyos dolgokon csak rombolással lehet változtatni. Ezt szerettem volna megúszni, de akkor újra kell gondolnom. :S

A két doboz között ebben az esetben legalább 10m van, egy kanyart biztosan látok, de lehet van több is.

2020. dec. 3. 19:44
 8/12 anonim ***** válasza:

Ha még nem kented, akkor kenjed. Ha nem megy úgy se, a legkisebb rombolás, ha félúton rávésel egy dobozhelyet a csőre, a félbevágott dobozt ráülteted, begipszeled, aztán kitöröd és óvatosan levágod a csövet tövig, és így két részletben húzhatod be.

Ezek szerint meglévők mellé húztál volna be egyet?

2020. dec. 3. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Meglévő alu vezetékek helyett húztam be új rezet. Valahogy az tűnt logikusabbnak, hogy egyesével cserélem a szálakat, mert akkor ha egy szakadna (az összekötésnél) behúzás közben, akkor még mindig maradt mivel behúznom.

Sajnos már nagyon sok szakaszt végigcsináltam és most azután ami válaszokat kaptam nagyon aggaszt, hogy esetleg máshol nem dörzsölte e le egyik vezeték a másikról a szigetelést.

Ez a legutolsó szakasz volt ennyire nehéz, a többi helyen viszonylag könnyen ment az egyenkénti áthúzás.

Sajnos erre nem gondoltam, hogy emiatt a súrlódás miatt nem egyenként hanem egyszerre kellene minden szálat behúzni. :(

2020. dec. 3. 20:37
 10/12 anonim ***** válasza:
Szilikon zsírral szokták kenni, nem bántja a pvc szigetelést.
2020. dec. 4. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!