Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Lehetséges, hogy bontott...

Lehetséges, hogy bontott azbeszt palát ingyen átvesznek erre szakosodott lerakóhelyek?

Figyelt kérdés

Mivel nekem ez az téma épp aktuális, utánanéztem a hulladékgazdálkodási törvényben, hogy mit írnak azbeszt tartalmú bontási anyag eltávolításáról, és majdnem leestem a székről amikor azt olvastam, hogy ingyen átveszik az azbeszt tartalmú bontott palát megfelelő csomagolásban.


Ide bemásolom az érintett szakaszokat, de nektek mi a véleményetek erről?


2012. évi CLXXXV. törvény a hulladékról



12. § (2) * A gyűjtő - a (2a) és (2c) bekezdésben, valamint a 28. § (5) bekezdésében meghatározott kivétellel - tevékenységét gyűjtésre vonatkozó hulladékgazdálkodási engedéllyel végzi.


(2c) * A lakosságnál képződő, 17 06 05* azonosító kódú, azbesztet tartalmazó építőanyag megnevezésű veszélyes hulladék az annak gyűjtése céljából üzemeltetett hulladékgyűjtő ponton, az erre vonatkozó külön hulladékgazdálkodási engedély nélkül átvehető.



14. § (1) * Hulladékot csak hulladékgazdálkodási engedély birtokában vagy nyilvántartásba vétel alapján lehet szállítani, kivéve, ha


d) a természetes személy ingatlantulajdonos vagy ingatlanbirtokos által használt ingatlanon képződő, elkülönítetten gyűjtött 17 06 05* azonosító kódú, ^azbesztet tartalmazó építőanyag megnevezésű veszélyes hulladékot az annak szállítására és tárolására alkalmas gyűjtőedényben, környezetveszélyeztetést kizáró módon - nem üzletszerű szállítás keretében - az (5)-(8) bekezdésben foglaltak betartásával hulladékgyűjtő pontra vagy hulladékkezelő létesítménybe szállítja.



69. § (5) * A járulékfizetésre kötelezettnek nem kell hulladéklerakási járulékot fizetni, ha


e) * lakosságnál képződött, azbesztet tartalmazó építőanyag megnevezésű veszélyes hulladék lerakása valósul meg.



forrás:

[link]



2021. máj. 7. 19:00
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Én meghirdettem a jófogáson. Ingyen elvihető volt, másnapra elment.
2021. máj. 7. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Az én esetemben sajnos a legtöbb törött.
2021. máj. 7. 19:48
 3/11 anonim ***** válasza:
Ez engem is érdekelne, de kicsit gyanakszom, túl szép lenne. 400 Ft felett viszik el kilóját egyébként.
2021. máj. 7. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

"A járulékfizetésre kötelezettnek nem kell hulladéklerakási járulékot fizetni, ha ... lakosságnál képződött, azbesztet tartalmazó építőanyag megnevezésű veszélyes hulladék lerakása valósul meg."


A járulékfizetésre kötelezett az nem te vagy, hanem aki átveszi a hulladékot. Tehát az átvevőnek nem kell az állam (vagy hatóság, most nem tudom pontosan) felé fizetnie plusz járulékot, neked attól ez nem lesz ingyen (meg neki sem, mert a hulladék szakszerű megsemmisítése ugyanúgy pénzbe kerül neki is, csak egy plusz bürökratikus terhet nem kell megfizetnie). De egyébként ez a járulék 6 ft/kg, nem emiatt volt 3-500 ft/kg a hullámpala lerakása amúgy sem, szóval ez sok vizet nem zavar.

2021. máj. 7. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

4-es válaszoló:


Nekem már a legelső mondat is mást jelent:


"12. § (2) * A gyűjtő - a (2a) és (2c) bekezdésben, valamint a 28. § (5) bekezdésében meghatározott kivétellel - tevékenységét gyűjtésre vonatkozó hulladékgazdálkodási engedéllyel végzi."


A rám vonatkozó konkrét esetre nézve csak szerintem ez azt jelenti, hogy

a gyűjtő, a 2c bekezdésben meghatározott kivétellel csak engedéllyel végezheti.


Mivel én a 2c alá tartozok, ezért nekem nem szükséges engedély.


A 2c magyarázata rögtön az első mondat alatt van.


stb. stb. Az összes mondat azt magyarázza, hogy egy privát személy hogyan és miért adhat le azbeszt tartalmú palát a gyűjtőpontokon ha az a saját házának a tetőfelújításából származik.

2021. máj. 7. 22:29
 6/11 anonim ***** válasza:

"Mivel én a 2c alá tartozok, ezért nekem nem szükséges engedély."


Te leadni akarod a palát, nem? Ez a pont az átvevő (gyűjtő) engedélymenetességére vonatkozik, tehát az átvevőhelynek nem kell külön engedéllyel rendelkeznie, hogy te mint közönséges polgár ott leadhasd a palát.



Szóval, amit idétél a kérdésben a következőket jelenti konyhanyelven:

-az átvevőnek (ahova te leadod a palát) nem kell külön engedély

-a palát a házadtól minden külön enegedély nélkül elszállíthatod (vagy szállíthatja az átvevő) a lerakóhoz (ez magára a szállítás folyamatára vonatkozik, arra hogy ott mi történik vele nem)

-az átvevőnek nem kell a tonnánként 6000 forint járulékot megfizetnie az átvett pala után


Ebből sehol nem következik az, hogy nem kéne fizetned.

2021. máj. 7. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

6-os válaszoló: Nem értek egyet veled, és szerintem más sem:


Tulajdonképpen ezen cikk olvasása után kerestem rá a törvényre:


[link]


De azért még körbe fogom járni ezt a témát oda-vissza és keresztül kasul más platformon is.

2021. máj. 7. 23:11
 8/11 anonim ***** válasza:

"A lerakási díjról nem szól a tervezet, de azt nyilván továbbra is meg kell fizetni."


Az általad linkelt cikkből idéztem, nem értem mi a kérdés.

2021. máj. 7. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Ez a cikk a lerakóról mint végről szól, ők kapnak kedvezményt.

A plusz haszont meg jól lenyelik ahogy ez lenni szokott.

Te mint leadó ugyamúgy a gatyádat ráfizeted.

2021. máj. 8. 07:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Én eredetileg nem a cikkre kérdeztem rá hanem magára a törvényre (amiről a cikk íródott).


De ha már a cikket elemezzük, itt idézek belőle egy mondatot:


"Aki a palafedésű házán le akarja cserélni a tetőt, a régi tetőfedő anyagot maga is beszállíthatja a hulladékgyűjtő pontra és ezzel tetemes pénzt spórolhat."


Tehát akkor ez az állítás nem igaz?

2021. máj. 8. 09:31
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!