Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Vetemedett 60-as évekbeli...

Vetemedett 60-as évekbeli beltéri ajtólap kiegyenesítésével tapasztalat?

Figyelt kérdés

Leírnátok, hogyan oldottátok meg? Szaki csinálta vagy ügyes ezermesterként sikerült?


Üvegezett és sima ajtólappal is van ilyen gondunk. Más bajuk nincs, csak nagyon nyomni kell záráskor.

Zománcfesték van rajtuk. Úgy vélem, fatárgyak csak melegen és nedvesen hajlíthatók. Ezért le kell-e csiszolni a festéket? (Mert ugye a festék kb. vízhatlan, és melegítésre még le is jön.) Az üvegezést el kell hozzá távolítani?

Ezután óvatosan megáztatni, hajszárítóval melegíteni célravezető? Vagy ennél sokkal profibb hozzáállás kell? Hogyan lehet elérni, hogy ne legyen utána meg ellenkező irányban vetemedett?

A kezelést a teljes felületen, vagy inkább csak a sarkok közelében kell-e végezni? Elég lehet az ajtólap élét fáig csiszolni, ott megnedvesíteni, majd erő kifejtése közben hajszárítózni? Vagy akkor tuti bennmarad a nedvesség, és megint megszáll?

A teleajtó felszíne tudtommal farostlemezből van. (Lehet, hogy az üvegezett szárnykerete is?) Nem lesz még rosszabb, hullámos, duzzadt stb. melegtől/víztől?

(Korábban olyat is csináltunk, hogy míg elmentünk két hétre, az ajtókat rácsuktuk lent egy köteg papírra, hátha attól visszadeformálódnak, de semmit nem ért. :-D)

Lehet egyszerűbb venni/csináltatni új szárnyakat?


Minden hasznos tanácsot, tapasztalatot előre is köszönök!



2021. máj. 11. 18:05
 1/6 anonim ***** válasza:
88%
Cserélni szokták, azt már nem hajlítgatod vissza. Vagy megfarigcsálod, hogy jól csukódjon. Még a zsanérok is lógnak ennyi idő után, össze-vissza, ezeket is be kell állítani, ami a bevésés és rejtett szegelés miatt embertpróbáló, tehát ez is csak cserével oldható meg.
2021. máj. 11. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Vetmedett ajtót sosem fogsz visszaegyenesíteni.
2021. máj. 11. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Ne kövezzetek meg. Nem vagyok asztalos, eszközeim vannak, szoktam famunkát csinálni.

Asztalos már nem élő ismerőstől hallottam vagy 40 éve, amikor látta a vetemedett ajtót.

Be kell fűrészelni a vastagság 2/3-madáig, hosszú ékalakú betétet csinálni és enyvezve/ragasztva beütni.

Ezt úgy 10-20 centinként kéne megcsinálni vetemedéstől függően.

Ha belegondolsz működhet, de én nem próbáltam.

Ma a kérdés: megéri-e? Régen mindent ameddig lehetett javítottak, meg az "igazi" faanyagok partnerek voltak.

Pozdorja, OSB még sehol se volt....

2021. máj. 11. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Ezt maximum gyalulni lehet már csak és egy újat gyártani belőle. Ha nincsenek benne repedések.
2021. máj. 12. 02:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 klimaesvillany pont hu ***** válasza:
3-mas: én láttam, hogy apám így hozott vissza egyenesbe egy halszálkás bejárati ajtót. Passzítófűrésszel befűrészelte, áttette az alátámasztást a bevágás alá, hogy kicsit megnyíljon a rés, ebbe pedig olyan 1 mm vastag kis csíkokat ragasztott bele. (Talán furnérból vágta? Azt már tényleg nem tudom.) A festett belső, tehát nem a lambériás oldalon csinálta meg így, jó sok helyen, néhány centinként. Utána csiszolás, tapaszolás, csiszolás, tapaszolás, Trinát alapozó+zománc.
2021. máj. 12. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm eddigi válaszaitokat.

Nem tartjuk túl fontosnak most kicserélni az ajtólapokat.

#3, #5: ezt biztosan nem fogjuk megcsinálni, de ahogy elképzelem a leírtak alapján, ez tömörfa ajtóra vonatkozik, egy farostlemezajtóra nem.

Max legközelebbi mázolás előtt egyiken megpróbálkozunk az élek fáig csiszolása után némi meleg-nedves alakítással, legfeljebb ha még jobban elgörbül, csináltatunk egy másikat. Majd akkor megírom, hogyan sikerült, hátha másnak is szolgálhat még tanulságul.

2021. máj. 12. 16:45

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!