Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Miért kell bizonyos eszközöket...

Miért kell bizonyos eszközöket fixen kötni vagy külön áramkörre tenni?

Figyelt kérdés
Oké, az elektromos sütő, főzőlap nyilvánvaló. Az önálló áramkör egy kombinált tűzhelynél oké, hogy más fogyasztó ne legyen azon a körön. De például teljesítmény szerint a kombinált tűzhely is simán elmegy egy konnektorról, a legtöbb modellt alapjáraton villásdugóval árusítják és garancia vesztéssel jár ha levágják róla, mégis sokan azt mondják, hogy fixen kell és úgy is kötik be. Másik a villanybojler, azok a típusok, amiknek a fűtőszála 1200-1800 watt maximum, itt is a direkt bekötést irják, külön áramkörről, 2P kismegszakitóval, meg külön Fi relével. Nekem a bojlerem egy mezei konnektorba van bedugva, 20 éve, igaz nem a fürdőben van, de nincs külön fi relé, csak egy közös az összes többi áramkörrel. A következő pedig a hűtő, hogy ahhoz ugyan minek külön áramkör külön ÉV relével? Mikor baromi minimális az áramfelvétele. Csak szerintem bonyolítják már túl némelyek hogy egy házban 50 áramkör van, meg 8 fi relé?

2022. máj. 20. 23:53
 1/8 anonim ***** válasza:
54%
Szerintem is túl vannak bizonyos dolgok bonyolítva, de lassan ébredeznek a szakik, és megmagyarazzák, hogy miért vagyunk hülyék.
2022. máj. 21. 04:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
81%
Teljesítménytől függ, 16 Amperig mehet a fali aljzatba, fölötte külön áramkör. A 2100 Wattos villanysütőt is nyugodtan bedughatod a konnektorba, nem lesz semmi, max levágja a kismegszakítót, ha egy másik hasonló teljesítményű berendezést használsz ugyanazon a körön. A bojler azért más, mert azt éjszakai áramra szokták kötni, az pedig nem mehet villásdugóról, muszáj külön kör neki. Aki szerint meg a hűtő is külön kell az nagyon nem ért hozzá. A légkondit is van hogy csak bedugják a konnektorba, ha nem csináltatsz neki külön kört, a klímaszerelő felrak rá egy villásdugót és mehet, max ugyan az lesz mint a sütővel.
2022. máj. 21. 05:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Ez sem teljesen igaz, ugyanis minden süllyesztett szerelvény adatlapjára (a dobozra többnyire nem) rá van írva, zárójelesen, hogy 16A-el max. 4-5 órát lehet folyamatosan terhelni!

Azok a gépek, amik dugvillával vannak gyárilag szerelve, annak dugaljat kell kiépíteni, ami fix bekötésre van tervezve, annál ha a telj.felvétel megengedi, megteheted, hogy dugvillásra csinálod a csatlakozást, de egyszerűbb a fix bekötés. Pl. beépített tűzhelynél akár csak egy szikráztatónál is két dolog miatt is jobb, egyrészt a dugvilla egy dugaljba bedugva elvesz a felhasználható (hasznos) bútormélységből, ha mellette lévő tagba kerül, akkor pedig esélyes, hogy rövid a kábel, de egyébként is esélyes. Könnyebb egy kábelt bekötni, majd betolni, helyet sem foglal, kényelmesen ki is lehet venni a gépet a helyéről.

Hűtőt azért rakják külön é.v. relére, mert ha azon a Fi-n van, amin a többi áramkör, akkor hiba esetén a hűtő sem kap betáplálást, ennek pedig az a következménye, hogy leolvadhat. Úgyhogy tudja mit csinál az, aki külön áramkörre teszi! Nem csak a fogyasztását kell nézni egy gépnek, mikor külön áramkört csinálsz! Ha történik ez akkor, amikor akár több napig nem vagy otthon, az igencsak kellemetlen lehet, pláne egy nyaralóban kiemelten fontos lehet ez.

Meglehet tenni éppen azt is, hogy elé kötöd, sokan spórolnak ezen, de az úgy meg nem túl jó... Én magamnak elé kötöm, másnak soha nem tenném, mert én vállalom a felelőséget.

Minden berendezésnél fontos a földelés ha az igényli, de bojlernél fokozottan, ezért sem ildomos azt dugvillásra csinálni, mert az, hogy szakadt a földelés, rossz érintkezés miatt, azt nem veszed észre, attól még a bojler működik! 2P kismegszakító az előírás!


Ha már a klíma szóba került, az esetek elsöprő többségében pár ampert vesznek fel a klímák, azonban a klímák telj.felvétele a kinti hőmérséklettől erősen függ, ha nagyon meleg van vagy nagyon hideg van, akkor egy kisebb klíma is felvehet akár közel 2kW-ot. Azzal egy ált. dugaljáramkört terhelve még nincs gond, ha nem használsz arról az áramkörről más nagy fogyasztót, de hát azért az, hogy "max. lemegy a bizti..." hát az épp elég baj, nem? Azért kell külön áramkör, hogy ne menjen le! A másik meg az, hogy ha esetleg 2 klíma kerül föl (ami esélyes) és mindkettőt bedugják a legközelebbi dugaljba s e két dugalj 1 áramkörön van, azzal már akár 4kW-al is terheled azt az egy áramkört extrém időjárás mellett! Akkor is esélyes, hogy leold a biztosíték, figyelembevéve azt, hogy az esetek elsöprő többségében egy ált. dugaljáramkör 1.5-es vezetékkel van lehúzva és 13A-e van biztosítva. Ez azért különösen bosszantó tulajdonos szempontjából, mert megcsinálja a villanyszerelő, kint van mittomén 28 fok vagy éppen mínusz pár fok, nem old le a bizti, működik a történet, összepakol, fizetnek, viszlát. Aztán egyszer csak dög melegben vagy erősen mínuszban meg leold és akkor mi f.... történt, hogy lehet ez? Történik ez mondjuk hidegben, éjjel... Az is kellemetlen szituáció!

2022. máj. 21. 07:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Egyet értek a fentiekkel. Vannak az előírások, a túl hosszú ideig terhelt körök, és van üzembiztonság miatti megfontolásból.
2022. máj. 21. 07:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
#3 - Csak a klíma fogyasztásába kötnék bele. Azért egy 5 kW-os klíma már nem kicsi, de igen csak meg kell hajtani ahhoz, hogy 2 kW-ot vegyen fel. Egy kisebb, 2.5 kW-os 1300 W körül, egy 3.5 kW-os 1600 W körül vesz fel max. de ekkor már a bele ki van taposva az adott klímának. Aki nem kapcsolgatja ki-be, annál meg a feléből elvan a klíma, sőt, hűtésnél a negyedéből. A névleges teljesítmény nem egyenlő a fogyasztással.
2022. máj. 21. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Azért ez annyira magyaros, valaki nem ért egy szakmához, kérdez a miértre, de a válasz előtt már állást foglal, hogy a szakma ezen része hülyeség. Azzal együtt igazán magyaros, hogy rögtön jön és melléáll a kispályás savazós is: "megmagyarazzák, hogy miért vagyunk hülyék"

Miközben a magyarázat kiolvasható a hozzászólásokból.

2022. máj. 22. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Majatom ***** válasza:
54%
Egy dologról nem esett még szó. Ha egy készüléket fixen bekötésre terveztek, akkor bekötéskor a készülék fázis ágára kapja a fázist, és a null-ra null-t. De ha tesznek rá egy villásdugót, akkor ez a kettő könnyen megfordulhat, és vannak olyan készülékek, amelyek érzékenyek erre. Elsősorban ez a fő oka, a direkt bekötésnek.
2022. máj. 23. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

"Teljesítménytől függ, 16 Amperig mehet a fali aljzatba, fölötte külön áramkör."

Értelmetlen ez a mondat. A fali aljzat is lehet egy külön áramkörön.

2022. máj. 23. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!