Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Lakás felújítás logikus...

Lakás felújítás logikus átgondolása. Hogyan kezdjek neki? Költség csökkentés, stb.

Figyelt kérdés

Egy kis kb 50nm-es kertes lakásról lenne szó.

És állapotát nézve ráférne egy felújítás.


Valahogy 3 kategóriát tudnék felállítani.


1. Teljes felújjítás, bővítéssel, tetőtér kiépítéssel, válaszfalak szobák teljes átalakításán, új fűtés rendszer stb. további apróságok, cserék.

(Erre nyílván nincsen keret)


2.Tetőtér szakszerű felújítása, úgy hogy majd alkalmas legyen beépítésre, falbontás, fűtés korszerűsítés, stb. további apróságok, cserék.

(ez is költséges)


3. Tető újracserepezése (minden egyébb kipofozásával, ablakcsere apránként, szobák kifestése vakolás stb, parktettázás csempézés, és fűtéssel való munkálatok. Minden apránként.


Nos ebből a reális a 3. pont.

De valahogy úgy kéne neki kezdenem az egésznek, hogy a most befektetett munka, és pénz, majd egy idő után ne kidobott legyen. Azaz ne kelljen többször belenyúlnom, és egy esetleges teljes körűbb felújításnál ne keljen újra bontani, átalakítani.


Ez volt a felvezetés.


A lakás főbb problémályái a tető, a fűtés.


A tető gerendái mondhatni épek, a cserepezés rossz és azok lécei.

(A padláson a padló járható csak ugye nem a legesztétikusabb. az nem tudom mennyire cserélhető vagy hogy szükéseg e, ugye a belső plafont is belevéve.)

Tudom hogy a tető egy nagyon költséges pont, ezért gondolom most elég lenne újra cserepezés, lécezés, eresz stb. Ezt valószínűleg inkább szakember tudja elvégezni.


A másik ugye a fűtés. Most egy cirkó működik. Viszont eléggé régi. És már cserés.


Ha cserélném legyen inkább teljesen új rendszer? Lakásban új helyen (a jövőre nézve logikusabb, és számomra jobb helyen) új gáz, víz bekötési pontok.

Vagy ennyire előre értelmetlen a jővőre nézni.


És legyen egy egyszerűsített csere, jelenlegi helyén, korszerűtlen csövek lecserlésével persze.

(Csak ugye ha egyszer valóban bővítve lenne a lakás, már útban lenne az a pozició)


Szóval mekkora költség külömbség van a két felújítás közt?

Tudom hogy mind a kettő drága, de melyik éri meg mégis csak jobban?


Nos ezekhez minden képpen kell szakemer, De az első mégis csak a tető.

Abban gondolom nem tudok már mit spórólni.


Ablak, külső ajtócserét sem bíznám magamra, talán azon hogy bontottan szerzem be lehet spórólni.


A többi mint külső belső vakolás, festés, és szigeteléssel megtudok bírkozni.

Új kapcsolók stb.

A fürdőszoba amivel talán megszenvednék, lehet azzal is csak anyagban tudnék spórólni, főleg hogy azt gyorsan kell hogy elkészüljön.


Ezt felvázolva kb mennyire ésszerű? Miben lehet spórólni, mit tud valóban egy ember magvalósítani.


Bocsi ha kicsit értelmetlen a kérdés, de számomra is jobb hogy leírom magamnak hogy mit hogyan is gondolok, hogyan is képzelem el a jövőre nézve.



2022. nov. 16. 23:28
 1/5 anonim ***** válasza:
75%

Tetőt cserélteted szakival.


Padlásfödémre raksz szigetelőanyagot.


Fűtésd cseréled amilyenre szeretnéd.


Annyit festesz amennyire igényed van.

2022. nov. 16. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Kérdés hogy a tetőtér beépítés előtt kell e a falakat módosítani vagy utána is lehet. Egy szakit kéne megkérdezned. A helyedben szerintem először is megcsinálnám a tetőt úgy ahogy a végleges allapota tehát egy szerkezetkész tetőteret. Reméljük a födém elbírja. Szóval talán kőműves véleménye kéne először.

Ezután vagy ez előtt szerintem a falakat kéne átrakni úgy ahogy szeretnéd.

És mikor a tető is meg a falak is szerkezetkészek, akkor a csöveket, vezetékeket.

Ha beázik a tető jelenleg akkor persze oda gyirsjavítás kell szóval ilyen cserépppótlas ilyesmik. Addig is amíg hozza nem fogsz.

Én ezen kívül szóval.a cseréppótláson kívül nem fektetnék olyan munkakba amik átmeneti állapotra valók.

Kérdezz meg egy köművest mit javasol először. Lehet hogy először a falakat kell áttenni, és lehet hogy az egy viszonylag olcsóbb tétel a tetőhöz képest de azzal is már előrébb vagy

2022. nov. 17. 07:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Képeket készíts légyszíves, mert laikusként nagyon pontatlanul és néha érthetetlenül fogalmazol, amit ne vegyél magadra, laikusok elsöprő többségére ez a jellemző. Házról van szó, nem lakásról!


Ha a gerendákat épnek látod, akkor csak újra kell lécezni a tetőt és újracserepezni. Ezt a tetőtér beépítése előtt el kell végezni! Én azt javaslom, mivel a gerendák épek, és ha beázás nincs, akkor ez legyen az a munka, amit a végére hagysz, a földszinten csinálj meg mindent először, amit szeretnél, mert ha jól értem mihamarább lakni szeretnéd azt. Illetve ha épül válaszfal a tetőtérben, akkor az felépülhet és a villanyt, fűtést leszerelheted az épített falakban, de kartonozni addig nem lehet, amíg a tető nincs újrarakva.

Nem értem ezeket a pontokba szedett teendőket. Ezek közül nekünk kellene eldönteni helyetted, hogy melyik bír megvalósulni? Mert ha tiéd ez a ház, márpedig nyilván a tiéd és nem lakod azt (ami fontos), akkor lehet haladni az elképzelésed felé sorban, nem muszáj, hogy erre már most meglegyen maradéktalanul a pénz.

Nem értelmetlen ennyire a jövőt nézni, mert ezekhez szét kell verni az egész épületet, ha később másképp gondolod. Falbontást írsz... Lesz-e új helyiség kialakítva vagy marad minden a régiben, falbontás csak nagyobb tér kialakítása végett fog történni? Ha igen, akkor vagy cseréled a két radiátort egy nagyobbra, vagy megmarad mindkettő, nem feltétlenül muszáj a fűtési rendszeredhez hozzányúlni, arra ráköthető egy új kazán is, látni kellene miről van szó.

Ha víz és akár a villany átépítésre kerül (vagy villany csak áthúzásra), akkor azzal kell kezdened, mert ez rombolással jár. Merem feltételezni, hogy a villanyba is bele kell nyúlni, ha falbontás is történik. Azt a falat, ami bontva lesz, ha abban futnak vill. vezetékek, azt a szakaszt le kell áramtalanítani, majd kibonthatod a falat, már ha az nem teherviselő fal, azért arra okvetlen figyelj, nem feltétlen bontható minden fal! Ezt követően le kell szerelni a villanyt, a vizet, a fűtést átnézetni fűtésszerelővel, hogy jó-e így ahogy van új kazánhoz. Amúgy is kell fűtésszerelő, hisz bővül a rendszer legalább 1 radiátorral, ami a tetőtérbe kerül. Oda fel kell állni csöv(ekk)el a radiátor hely(ek)hez. Továbbá fel kell állni villannyal is, legalább 1-2 áramkörrel! Ha ezzel megvagy, ki lehet cseréltetni az ablakokat, majd ezt követően lehet javítási munkákat végezni, hornyok bejavítása, hibák bejavítása, csempézni lehet glettelés előtt, hidegburkolatot lerakni glettelés után, de készre festés előtt, mert a szegéllyel összecseszed az oldalfalat is, úgyhogy azt nyilván készre festés után nem ajánlott. Majd glettelés, majd festés. Ezután pedig lehet burkolni, lerakhatod a parkettát. Mindezzel megvagy, már lakható és élhető a földszint. Aztán ha van rá később lóvé, neki lehet állni a tető újralécezésének, mai szabályokat betartva, tetőfólia, szellőző cserepek stb. Ezt én is azt mondom, hogy bízd szakemberre, és nem azért, mert ne tudnád megcsinálni kellő utánanézés után, hanem mert Ők gyorsan dolgoznak és nyilvánvalóan többen vannak. Tetőnél pedig fontos, hogy gyorsan elkészüljön, hisz az időjárás az ki tud szúrni veled.

Ha kész a tető, akkor beépülhet a tetőtér. Szigetelés, 150-es a gerendák közé, gerendákra direkttartók, még egy 100-as telibe, majd gipszkartonprofil a direkttartókra, majd párazárás és mehet fel a gipszkarton.

Azt én nem tudom felmérni, hogy mi az, amit magad megtudsz oldani! Letudja szerelni a vizet, a villanyt, egy laikus is, csak pontosan tudnia kell, hogy mit miért csinál és hogyan csinálja azt. Nyílászárókat is betudnád építeni magad is, ha standard méretűek lennének, de mivel cseréről van szó, így azt gyártatni kell, magánszemély pedig nem tud gyártatni, azaz ezzel meg kell bíznod egy céget, ha ezzel megbízod, mivel a munkadíjban van nekik a pénz, így nem gondolnám, hogy legyártatják neked úgy, hogy azt Te építed be.

Burkolni, legyen szó parkettáról, járólapról, csempéről, Te magad is tudsz, türelem kell hozzá, ékes szintező, csempevágó, szerelvényeknél javaslom, hogy gyémánt körkivágó. Válaszfalat is tudsz Te magad építeni a tetőtérben, ha szükséges, ahogy falat is tudsz bontani. Szigetelést, kartonozást, hornyok és hibák javítását, glettelést, festést, ezt mind megtudod csinálni, külső homlokzat szigetelését is, ha az is tervben van, de ez készülhet később is, ha már megvagy bent mindennel. Mindent úgy csinálj meg, víz, villany, fűtés, hogy az végleges. Most kell megcsinálni, most vered szét a házat! Ez rengeteg lóvé, az biztos, hogy ezt nem tudod úgy csinálni, hogy közben lakod a házat, esélytelen, ha pedig törekedsz arra, hogy mihamarább lakható legyen, akkor hiába tudsz spórolni a fent felsoroltakon, ha ezt egyedül csinálod, akkor nem lesz egyhamar lakható. 50m2-es házat "szögelek" egymagam, immáron 1 éve! Mindent én csináltam, víz, villany, fűtés, kartonozás, glettelés, nyílászárók, stb. Ugyan bővítés is történt, de most jutott el odáig a történet, hogy burkolni kell meg tulajdonképpen belakni (bebútorozni) és kész van. Rengeteg meló egyedül, de nekem ezzel nem kell sietnem!

2022. nov. 17. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Utólagos tetőtér beépítésnél meg kell emelni a tetőt! A parapet falat általában 90-cmig rakják fel és erre teszik fel a tetőt. Ekkor van jó helykihasználtsága, kb 70%-a hasznos terület lesz. Ha nem emeled meg akkor tető dőlés szög függvényében 30-50% közötti teret nyersz az alapterülethez képest. Azaz lehet csak a lépcsőház és 1 szoba fér el.

Ha meg le van szedve a tető érdemes koszorut rakni rá.


Én az alsó szintet kezdeném, mert a tetőt és tetőteret úgy is lehet csinálni ha bent laksz. A gipszkartont/osbt akkor kell felpakolni mikor még nincs kész a tetőszerkezet. darus autó 10 perc alatt felteszi.


Padló hőszigeteléssel kell kezdeni, utána a gépészettel/ villanyszereléssel. Majd belső terek kialakítása. Külső nyílászárókat később is lehet cserélni, de ezt az új helyégek úgyis meghatározzák melyek azok amiket azonnal kell cserélni. A bejárati ajtó csere mindenképpen szükséges, mert a hidegburkolatot ahhoz kell illeszteni, hogy szép legyen.

2022. nov. 17. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat.

Amit lehet megfogadom.

Közben én is inkább a most lakhatóbb irányba gondolkodok.

Így az egyik szobát már elkezdtem festésre előkészíteni, gyenge vakolatot levertem stb.. Ha az kész, most télen annyira nem lesz időm rá, majd jön a kövi szoba.


Az a baj tényleg nem tudnám lakni ha a 0ról próbálnám újra tervezni az egészet.


Ebben a helyzetben spejz falat tudnék max bontani, amiben szerencsére nincs vezeték. De így átgondolva a dolgokat, ezek most annyira nem is fontosak



Elsődleges még így is a tető, ami cserép ügyileg eléggé gyatra, szóval legyen jól szigetelve, minden téren.



Egyébként csak azért szedtem pontokba hogy látszódjon hogyha a 3. a választás akkor bőven lenne még munka.



Most számomra is kicsit realizálódott, egy lakhatóbb, energia takarékosabb, szép, kis házat akarnék, apránként. Elkezdve.



Van amúgy a telken egy félkész műhely alap, falakkal, "lapos" tetővel, már modern téglából építve. Ennyi semmi több. Lehet idővel a pénzt abba feccölném. Alap területe annak is max 50nm.

2022. nov. 22. 12:07

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!