Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Alumínium villanyvezeték...

Alumínium villanyvezeték rézre átváltásának lehetősége lehet e a következő megoldás?

Figyelt kérdés

Tudom az egyik ajánlott a Wago-s megoldás, ami nem is biztos hogy mindenkinek egyértelműen van dokumentálva mert valójában csak az egyik nem oldható Wago csatlakozóra vonatkozik a pasztás aluminium vezeték védelem aminél MCU (merev) vezetékre lehet átváltani ami éppen az elosztódoboznál még mindig nem a leg praktikusabb de újabb átrendezésnél megint baj lehet vele wago pasztás kötés kuka és újabb vezetékrövidítés: [link] tehát gondolom ezáltal az oldható tipusú Wago erre nem alkalmas a Wago-s tájékoztató erre akár ki is térhetne leírásban. Van egy másik javasolt dolog a nyomólemezes sorkapocs ahol egyik oldalra megy aluminium vezeték másik oldalra MCU réz vagy érvéghüvellyel MT sodrott kábel.

Nekem van egy sajátos elképzelésem de gondolom mindjárt lehurrognak főleg

a profik alumunium vezeték végére ónozott érvéghüvely 6 pofás érvéghüvely préselővel (a 6 pofás körkörös fontos). Csináltam egy képet róla 18-as érvéghüvely van rajta (amiből persze lehet vagy kell is levágni mert hosszú) a szórítóerő alapból tökéletes lecibálni nem lehet na ezt egy akár szórítólemezes sorkapocsba amit mellé fotóztam már szinte szakadásig meg lehet húzni és nem lapítja vagy trancsirozza szét az aluvezetéket és szerintem a rugós szorítóerő mindig megmarad a másik oldalon meg akár MCU akár érvéghüvelyes MT kábelre lehet váltani: [link] Várom a kifogásoló miért nem jó meg tűzveszélyes meg milyen hülye vagyok hasonló kritikákat de úgy tudom az ónozott felülettel érintkezéskor ráadásul semmi baja az alumínium vezetéknek az a vörösréz amivel problémázik!



#felújítás #villanyszerelés #Villanyvezetékelés #Alumínium vezeték átváltása rézvezeték #Nyomólemezes sorkapocs
2023. máj. 20. 09:15
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
100%
Nem tudom, te mit nézel, de amit én nézek, Wago katalóguslapot, abban a 222-es alkalmas alumíniumra - akkor meg vegyesre is.
2023. máj. 20. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim válasza:
100%

Ha csak javítani kell akkor alu vezetéket mind a mai napig lehet vásárolni. A wago-pasztás megoldást folyamatosan ellenőrizni kell, és bármikor elromolhat előtte is.

Az alu vezetkek szerelésénél csak ovatósan, mert minden kötés bontása kockázattal jár, és ha csonkolni kell belőle akkor esetlegesen nem érhet el a bekötési pontig, és akkor annyi az egésznek. Ez fővezetéknél baromi rossz helyzet.

Ha csak egy kis szakaszt kell javítani akkor érdemesebb a lakáselostótól kihúzni a lámpáig/konnektorig egy réz anyagú vezetéket.

2023. máj. 20. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek az ötletét tanácsát az a baj van a háznak egy része amit elég nehéz lenne teljesen rézvezetékesre áthúzni vagy vésni is kéne de amúgy eddig még az aluvezetékes részével sem volt semmi baj de vigyázunk a fogyasztókkal is. Erre az általam felvetett ötletre mem igazán reagált senki amiről képet is mellékeltem tehát 6 pofás érvéghüvelypréssel ami ugye körkörösen préseli az érvéghüvelyt az alu vezeték végére és utána szinte bármilyen sorkapocsba beköthető és a szorító csavar nem nyírja szét utána az aluvezetéket mert mindenki ismeri ezt a problémát szinte elvágja a szorítócsavar a síma aluvezetéket és ugye mivel nem rugalmas anyag a hőváltozás hatására szinte kontakt hiányosság léphet fel idönként ami áramterheléskor gondot okozhat. Mondjuk ezt az érvéghüvelyes kötést lehet gyakorlati terheléseknek teszem ki egy ilyen kisérleti kötést beépítek 10-16A es terhelésű fogyasztóimat használva a pince és garázs stb.helyeknél ott amúgy minden rézvezetékes már a kezdettől fogva és megfigyelem a fejleményeket esetleg melegedést stb. de szerintem ez a dolog müködőképes az érvéghüvely nagy felületen körbe érintkezik és belemar az aluminium vezetőbe ahol befogatjuk mondjuk egy szorítólemezes sorkapocsba ott meg teljesen bikából meg lehet szorítani a csavarral és kb.csak annyit formálódik mintha sodrott MT kábelt kötnénk így be érvéghüvellyel!
2023. máj. 20. 10:56
 4/21 anonim ***** válasza:
Jól értem, a fővezeték maradna alu?
2023. máj. 20. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 A kérdező kommentje:
Igen az kb 4m az órától az elosztóig de az baromi vastag alu (legalább 6 os vagy 10 es és azt a fővezetéki csatlakozóval fogtam be az ugye dupla csavaros kimondottan erre is alkalmas annak idelyén utána olvastam, a pince melléképületek felé kezdettől rézvezetékes meg vannak klímák abba az írányba is már rézvezetékes. Amúgy az összeset ki tudnám valószínű cserélni talán több lépésben meg is lesz a melléképületes meg pince verzió is saját fejlesztés de fi relé minden van és müködik is természetesen.
2023. máj. 20. 11:20
 6/21 anonim válasza:

Az új alu vezeték -javitásra- miért nem opció? A mai napig lehet kapni.


Az érvéghüvelyezést el is lehet rontani, amitól ismét csökkenhet a vezeték hossza. Ha csonkolni kell belőle akkor esetlegesen nem érhet el a bekötési pontig, és akkor annyi az egésznek. Meg érvéghüvelyt általában csak sodrott vezetékre használnak, és olyat is olvasni, hogy az évh használata kisebb hevülést is okozhat.

2023. máj. 20. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:

"Erre az általam felvetett ötletre nem igazán reagált senki"

Mert én először a 222-ről írtam, oszt amúgy arra se reagált senki, téged is beleértve, szóval a szemrehányás nem jogos.

De én most reagálok. Az alumíniumot nem lehet állandó szorítóerő nélkül hagyni, az érvéghüvely meg nem az. A profi világban (távvezetékek), ahol 8-14 tonnás nyomóerejű présekkel dolgoznak, ott is kimutatta vizsgálat, hogy másnap már nagyobb volt az átmeneti ellenállás (!). Az alumínium ugyanis nyomás alatt roskad. A tömör alumínium érvéghüvelybe fogásának javaslata semmilyen szakmai fórumon nem található meg. Persze, mindig lehetnek magányos zsenik, akik egy világgal szemben haladva újat és jobbat találnak ki, és egy általad javasolt megoldás lehet, hogy szőrszálnyival jobb, mint egy negyven éve szerelt kismegszakító rugózás nélküli csavarja alá fogott és azóta parlagon hagyott alumínium vezető, hát ezt neked kell eldönteni (nem pedig majd a bíróságon arra hivatkozni, hogy a Gyakorin megkérdeztem, és kox122 azt írta, hogy...), ha meg nincs meg a magabiztosságod hozzá, akkor alkalmazz elismert megoldásokat.

Az alighanem tuti, hogy a szokásos kötőelem-szorító erők az összepréselt érvéghüvelyt már nem alakítják szorosabbra, ha benne a ellenállás kisebb lesz, mert az alumínium roskadt.

2023. máj. 20. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
100%

A wago222 oldható és jó alura.

A külön kérdésedre kaptál választ előttem.

Kicsit szakmaibban kifejezve, az alumínium nyomás hatasára folyósodik, nem képez ellenállást mint a réz.

A villamos iparban a csavaros alu kötéseket 24 óra, hónap, aztán félévente- évente újrahúzzák, mert az alu szétnyomódik-elfolyik és laza a kötés.

Ezert kell hozzá a rugós kötöelem, mert huzigálod újra otthon őket.

Az érvéghüvely a sodrott vezetékek összefogasára való, erre gyártják, nem másra. Érvéghüvelybe ugyanúgy lapul és elfolyik.

2023. máj. 20. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 A kérdező kommentje:
Lehet hogy azon a néhány helyen ahol még marad alus vezeték a wago 222-es átváltás marad, amúgy baromira óvatosak rákerestem és a leírások a Wago 222-412 vagy 222-413 stb nél úgy fogalmaz mindenféle vezetéktipusra de véletlen sincs oda írva hogy a merev vezetékek közül alura is jó, sőt van egy kép ahol a 221-es oldhatóba nyomja az alupasztát aztán később arra kitér azt nem szabad ilyenre használni. Annak örülök nem hülyéztek le teljesen az érvéghüvely ötletem miatt csak kicsit, nyilván nem akarom szabadalmaztatni de ahogy fentebb meg is osztottam a képet csináltam egy próbát tehát egy 6 pofás préssel rányomtam egy kisérleti alu vezető végre érvéghüvelyt a nyomólemezes sorkapocsba baromira be lehet utána szorítani, és az holnap meg egy év mulva is szerintem ugyanúgy fog szorulni és nem csak az érvéghüvelyt szorítja mert az ugye összeroskadna hanem mert körbefogja az érvéghüvely az alú vezetéket tehát nem tud hova szétfolyni az alu ha minimálisat mégis eresztene de nem hiszem a nyomólemezes sorkapocsnak van akkora szorításkövetése tehát szándékosan nem síma csavaros szorítású sorkapocsra gondoltam de egye fene csak egy gondolat volt. Amúgy azért is jó lehetne az ötlet mert azon a képen fentebb ahol a szorítólemezes sorkapocsból is egy szimpla példány látható azzal simán lehet kötni az aluvezeték véget ahhoz képest ez az ötletem szerintem annyit javítana hogy körbe szoritja mintegy "csőbe" az alu vezetéket és mivele az érvéghüvely nagyon vékony ha mégis "folyik" alatta az alu a nyomólemez rugalmas hatasa a vékony övlemezt (érvéghüvelyt) ugyanúgy követi az aluvégre szorulásban.
2023. máj. 20. 17:06
 10/21 anonim ***** válasza:

Ezek hibása gondolatkísérletek.

Először is, az érvéghüvelyezett vezeték az érvéghüvely két végén a mozgásnak teret ad.

Másodszor is, írtam, hogy szinte biztos, hogy egy rugalmas vezetőkötés nem tudja az érvéghüvely szilárdságát legyőzni.

2023. máj. 20. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!