Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » 14x14-es tégla kéménybe ha...

14x14-es tégla kéménybe ha acél béléscső lesz téve, akkor abba mit lehet bekötni?

Figyelt kérdés
7méter magas kémény. Milyen kályhát vagy kandallót lehet belekötni?

2023. nov. 8. 15:20
 1/5 anonim ***** válasza:
Bármilyet.
2023. nov. 8. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Nem mondtad, mekkora cső. Ha 120-as, az valamivel kisebb teljesítményű, mint a 14*14-es kémény volt. Ha 140-es, az meg picit nagyobb. Fura módon, mert a keresztmetszet kisebb, de a sarkokban úgysem volt jelentős az áramlás, csak az örvénylést fokozta, az acélcső fala viszont simább. De fel lehet fúrni, és beletenni 150-es csövet, az még nagyobb.


#1-nek annyiban igaza van, hogy egy nagyobb kéményre méretezett kályhát ha rákötsz, akkor az olyan, mintha nem nyitna ki annyira a huzatszabályzója - tehát nem tudod kihozni belőle a ráírt teljesítményt.

2023. nov. 8. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, különösen a 2-nek.

Ami a csőméretet illeti, azt mondták nekem hogy legalább 150-es cső kéne, még egy közönséges kályhához is, amely ugye egy szobát fűt, tehát mondjuk 6-8kW-os.

De ez számomra nem világos, ugyanis a vegyestüzelésű kazán esetén is (amely egy másik kéményhez menne) legalább 150-et mondanak a kéményseprők, pedig 28kW-os Totya kazán került szóba.

Szóval gyanus, hogy 28kW-hoz is, meg a 6-8kW-hoz is 150-es cső kell.

A kémény felfúrása hogyan, milyen eszközzel történik egyébként?

Tehát 14x14 kémény felfúrva úgy, hogy a 150-es saválló acélcsövet bele lehessen rakni.

2023. nov. 8. 18:24
 4/5 anonim ***** válasza:

Nekem alap 14*14-es kéményen van (8m) egy akkora vegyeskazán, hogy 40 centi hosszú hasábfák belemennek. Annyi, hogy ha nagyon ég, akkor nem lehet rápakolni, mert kifüstöl. Plusz van még egy 6kW-os kandalló-kályha ugyanezen a kéményen, de mondjuk a kettő sosem megy egyszerre.


>legalább 150-es cső kéne, még egy közönséges kályhához is, amely ugye egy szobát fűt, tehát mondjuk 6-8kW-os.

-régebben (Kádár-kor) 118-as füstcsővel ment minden kályha a sperhelttől a super-kaloron át a fatüzelésű bojlerig, na meg az olajkályha is. Ez ment bele a 14*14-es kéménybe, de előtte még hődobbal hűtötték kicsit a füstgázt (azaz csökkentették a huzatot). Szóval az egy szobát fűtő kályhák ma is elmennek így.


A felfúrás úgy megy, hogy vaslánc-köteget forgatnak egy rúd végén, ami belülről koptatja a téglát. Nem egy gyors művelet emiatt. De lehet hogy van más módszer is, én ezt ismerem - szakfelszerelés és szakember kell hozzá.

2023. nov. 8. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszodat. Mi a helyzet akkor, ha a meglévő téglakéményben van egy elhúzás a padláson? Elhúzott kéményt lehet -e bélelni?

Flexibilis csővel tudom elképzelni, de ahogy nézem a szabályokat, a flexibilis megoldás csak gázkészülékhez engedélyezett, nekem pedig szilárdtüzeléshez kéne.

Ha kiegyenesíteném a kéményt, akkor az ütközne a fa fedélszék egyik tartófájával.

2023. nov. 12. 21:18

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!