Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Villany bekötés, ennek mi...

Villany bekötés, ennek mi lenne a helyes módja?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Szeretnék egy kis segítséget kérni épületvillamosságban. Van egy családiház/nyaraló 3x20 amperrel jön be az áram. A kis megszakító doboz az alábbiak szerint épül fel:


1. A 3 fázis rá van kötve egy 4 pólusú 40A FI relére.

2. A Fi relé mellett a fázis sínen, 12db C10 kis megszakító van, 1.5 nm vastagságú réz kábellel.

3. Elvileg csillagpontos bekötés (minden lámpa, konnektor, boiler, külön vezetéken van), és nincs fogyasztó 2000W felett.

(Vagy talán egy C16 van 2.5nm kábellel, és ez a villanysütő)



A fenti kiépítés szerintetek helyes?

3x20 ampert, ekkora Fi relére kötni és ennyi felé szétosztani lehetséges?



márc. 14. 20:32
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
72%
Nem értem a kérdésedet, látod hogy lehetséges, ha egyszer így van :)
márc. 14. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%

A firele max 3x40 a kotheto. A leirasban lenyegesen kevesebbet adtal meg.


Amig biztositod hogy nem fog egyetlen fazison se 40 a folotti aram folyni adiig tokmindegy hany kismegszakitot kotsz utana.

márc. 15. 04:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:

Egy régebbi házról van szó, gondoltam ránézek a biztosíték dobozra és azt hittem hogy a 3x20A hálózatra annyi kis megszakító köthető ahány amper jön be.

Mondjuk pl: ha 1x30A jönne be, akkor azt a 30A tudom szétosztani kisebb részekre, amivel nem lépem túl az alap 30A pl.: 3x10-re és nem 3x16-ra


De ezekszerint lehet rosszul tudtam és a lényeg, hogy ennél a 3x20A egyidejűleg ne legyen túl lépve a 3x20A áramerősség.



Viszont, a firelére 4 pólusút írtam az 3x40A (?), de ha 3x20A jön be, nem lenne jobb egy 3x20A firelé?

márc. 15. 05:49
 4/15 anonim ***** válasza:

Rosszul. Nem érted a dolgot, azért gondolhattad így.

A főbiztosíték, a 3x20A adja meg neked, hogy fázisonként mi lehet a maximális terhelés. Az elosztótáblából elinduló áramkörök biztosítékait pedig a vezeték méretéhez és akár a fogyasztó felvett teljesítményéhez kell igazítani. Értsd pl. 1x20A-en (azaz az egyik fázison) lehet akár 8-10 áramkör is, külön-külön biztosítva és mondjuk 1.5-es réz vezeték esetén lehet pl. 8-10 13A-es biztosíték is az É.V. relé mögött ezen a fázison. Ezzel a biztosítékkal azt biztosítod, hogy az adott áramkörre nem eshet nagyobb terhelés, mint amennyit a vezeték elbírna, ez azt a célt szolgálja. Nem a 20A-t osztod el tovább ezzel. A 20A-en az a 8-10 áramkör osztozik, de úgy osztozik, hogy lehet egyszer az egyiken van terhelés, a másikon nincs egyáltalán, tehát ezért nem volna értelme annak, amire te gondoltál.

márc. 15. 07:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
50%
Nem. Teljesen jó a 3x40A-es Fi. A Fi relé, érintésvédelmet nyújt, ez a szerepe!
márc. 15. 07:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:

Igen, most már tiszta a biztosítékok felosztása, hogy miért így van, nagy köszönet!

Viszont hogy miért jó a 3x40A-es Fi, ha 3x20A jön a szolgáltatótól, annak nem értem a logikáját.


Az tiszta, hogy folyamatosan figyeli a kimenő és a visszatérő áram közötti különbséget. Ha a kimenő és a visszatérő áram között bármilyen eltérés vagy egyensúlytalanság keletkezik leold. De miért szükséges nagyobb amper mint a hálózatból eredők azt viszont nem.

márc. 15. 08:36
 7/15 anonim ***** válasza:
36%

Most mit csinálunk tulajdonképpen? Villanyszerelő gyorstalpalót tartok neked? :D Értem, hogy kíváncsi vagy mindenre is, csak nem nagyon értem miért kíváncsi ilyenekre egy laikus... ezeket a dolgokat nem kell tudni, de mindegy.

Azért mindegy, mert a kettő teljesen egyenértékű egymással, a 20A-es (25-ös igazából) és a 40A-es. Egy Fi relét a névleges hibaáram határozza meg. Tehát egy 20A-el biztosított hálózatra felkerülhet egy 25A 30mA-es és egy 40A 30mA-es is és a kettő ugyanazt a szerepet tudja ilyen körülmények között betölteni. Tehát maradjunk annyiban, hogy az esetedben mindegy. S ha baromira érdekel a villanyszerelés rejtelmei, akkor olvasgass szaklapokat. Ha csak a firelé érdekel, abban is kitudsz okosodni, hogy működik, hogy kell helyesen kiválasztani stb. stb.

márc. 15. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
24%

Magyarul, hát ezt még nem magyarázták meg, csak halandzsáztak, a nagyobb névleges áramú FI-relé az biztosabban fogja átvinni a terhelést a hosszú évek során, mert vastagabb érintkezői nem lesznek annyira melegek, a kikapcsolási igénybevételeket jobban elviseli, hiszen több áram megszakítására méretezték, satöbbi.


A másik gondolatban meg tökéletesen igazad van, hogy szakmailag tulajdonképpen nem jó az, hogy a 20 A-es kismegszakítón rajta lóg 16 db 16 A-es (példa, ugye), hiszen, ha mindegyiket elkezdenénk kiterhelni, akkor először is a közös vezeték lehet, hogy túlterhelődne, ebből akár baj is lehetne, tűz például, másodjára meg indokolatlanul lekapcsolódna a 20 A-es áramszolgáltatói, nagyobb területen okozva kiesést, mint kéne. Csak ezt egyéb szempontok miatt elhanyagoljuk.

márc. 15. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
8# a második rèsz èrtelmetlen.
márc. 15. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
0%
#9 aki nem szakember a csőhajlításon túl, annak igen.
márc. 15. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!