Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Ha túl van méretezve a kazán...

Ha túl van méretezve a kazán és nagyon-nagyon kátrányosodik, mi rá a megoldás? Bővebben lent

Figyelt kérdés
3 éve költöztünk jelenlegi lakhelyünkre, ahol régi rossz kazán volt, ki is lyukadt, radiátorok egy része lyukas volt, azokat is ki kellett cserélni. Alapvetően gravitációs a rendszer, tehát a rendszer jó része 2"-s csőből van. A lakás nincs leszigetelve, nagyon hidegek a falak, és a padló is. Az alapterület amit fűtünk kb. 85m2, úgy nagyjából 2,5-2,7-es belmagassággal. Új aluminium radiátorok vannak bent, van 3db 1800x60-as, és 3 db 1000x60-as. Kazánunk pedig egy új Totya 38 kW-s vegyestüzelésű, most lett bekötve. Ez a kazán ebben a mostani kb 0-10 fokban könnyen felnyomja a radiátorokat 60 fokra, ahonnan utána ugye lezárja a levegőt, hisz ha nem zárná le az egekig nyomná a radiátorok hőmérsékletét. Azonban ugye így, hogy lezár, és a fa csak izzik, nagyon nagyon kátrányosodik a kémény és a kazán. Mit lehetne tenni? Egyébként nyitott rendszerről van szó. Puffertartályt kell beépíteni? A kazán csak a fűtést látja el, a használati meleg vizet nem! Általában úgy tudom, hogy 50liter/kW-al számolják a puffertartályok méretezésénél, tehát nálunk egy kb 1500-2000 literes puffertartályra lenne szükség? Könnyen beépíthető-e? Egyébként nincs-e esetleg valami más megoldási lehetőség? Mert a kazánházban alig van hely, egy 1500 lityós puffertartály kb 1méter átmérőjű és 2 méter magas, igen sok helyet igényelne.. vagy jól járnánk vele? ráadásul a kazánház ajtaja is kicsi ahhoz, hogy behozzunk egy ilyen nagy tartályt... Tanácstalan vagyok teljesen, ha valaki tudna segíteni azt megköszönném :) Kellemes ünnepeket!

2015. dec. 24. 20:56
 1/6 anonim ***** válasza:
Nem valami jó helyzet... ki tervezte a rendszert anno? 38kW-os kazán ilyen kis házba elég brutális. Puffertartályból valóban akkora kellene a normális működéshez, de ez már csak a méretéből és a súlyából (közel 2 tonna!) adódóan is macerás és drága. Egy ekkora tartály újonnan kb. annyi, mint maga a kazán. Én kikérném egy szakember véleményét, de alapvetően lehet úgy járnál a legjobban, ha még jó állapotú a mostani akkor használtként eladnád, és vennél egy ekkora házhoz méretezettet.
2015. dec. 25. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Biztos hogy nem a fa vizes? A kemèny fa teljes száradásához 2.5 év kell. Egyszer kényszerbõl kellett friss fát vennem tüzéprõl hetente pucoltam a kéményt és a kazánt
2015. dec. 25. 05:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 HSz76 ***** válasza:
Kevís fát tegyél rá. Hiába 38 kW-os, ha nincs mit égetnie, nem fűti túl a rendszert. Kicsit sűrűbben kell rátenni.
2015. dec. 25. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
(Ez a kazán ebben a mostani kb 0-10 fokban könnyen felnyomja a radiátorokat 60 fokra, ahonnan utána ugye lezárja a levegőt, )Én ezt se nagyon értem mert mi az hogy csak 60 fokon zár le a kazán? Én ha beállítom a huzatszabályzót 45 re akkor 45 fokosra melegszik a víz és kész. És attól hogy a fa ezután csak izzik még nem lesz kátrányos a kazán. Mondom hogy vizes lehet a fád hidd el.
2015. dec. 25. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Előző: nem jól tudod.

Ha a fa nem kap elég oxigént a tűztérben, akkor nem tud teljesen elégni a fagáz (ugye, a fa nem közvetlenül ég el, hanem előbb elgázosodik, és ez a gáz ég el), és ami nem ég el, abból lesz a kátrányos lerakódás.

Ha nálad nincs túlméretezve a kazán, akkor nálad persze nem nagyon fordul ez elő, vagy csak nagyon mérsékelten.


Nálam viszont szintén ez van, a régi, tapasztalt kéményseprő is pattogott, hogy nem jól tüzelek, nem adok elég levegőt a tűznek. De mikor rákérdeztem, hogy mégis, hogy tudnám megoldani, hogy ne legyen iszonyat hőség a lakásban úgy, hogy nem zárom el a levegőt, akkor csak hümmögött, és végül csak a puffertartályt tudta kinyögni hosszabb idő után.


Ezért én csak rendesebb hidegben tüzelek fával, ilyen enyhébb időben meg megy a gázcirkó. Az amúgy is olcsóbb ilyenkor, mert nem kell folyamatosan égnie, mint a fának, csak időnként gyújt be.

2015. dec. 26. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Amúgy nem csak hogy nem friss vágású a fám, hanem elégetés előtt legalább egy, de inkább több hónapig a kazánnal egy légtérben szárítom, nem kint van a 99 %-os páratartalmú szabad levegőn.
2015. dec. 26. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!