Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Kohósalak sugárzásmérését...

Kohósalak sugárzásmérését kivel lehet elvégeztetni?

Figyelt kérdés
Vásároltunk egy 70-es években épült házat, a padló alatt, illetve a födémnél kohósalakot használtak. Nagyon sokba kerülne ezt kicseréltetni, de ha egészségügyi kockázatot jelent, akkor kivetetnénk. Neten olvastam, hogy lehet sugárzásmérést végeztetni, de nem találom milyen céget/hivatalt lehet ez ügyben keresni.

2017. júl. 23. 11:02
1 2
 1/15 ede1219 ***** válasza:
21%
Kohósalakon milyen sugárzást szeretnél mérni? Nem atomerőművi hulladék!
2017. júl. 23. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
46%

Kedves 1-es!

Nyilván a Kérdező is hallotta valahol, hogy esetleg veszélyforrást jelenthetnek azok a házak, amelyek építésénél a hatvanas, hetvenes években, például a

tetőszigetelésnél, kohósalakot használtak. Beépítve ugyanis sokkal nagyobb a dózisjáruléka, mert otthonunkban többet vagyunk, így tovább tesszük ki magunkat többletsugárzásnak. Sopronban is vannak ilyen házak, de hogy mennyi, az szinte kideríthetetlen. Magyarországon

ugyanis korábban több helyen – Tatabányán, Ajkán, Oroszlányban – bányásztak olyan szenet, amely világviszonylatban is jelentős rádiumot tartalmazott. A sugárzó anyagok azonban az elégetés során nem

illantak el, bedúsultak, nagyobb lett a koncentrációjuk. Valószínűleg a soproni erőműbe is került ilyen szén, a salakot pedig sok építkezésnél felhasználták. A veszprémi egyetem kutatói Tatabányán, Ajkán és Várpalotán végeztek méréseket és kiugróan magas értékeket találtak.


Kérdező, nem tudom hol lehet bevizsgáltatni, de sajnos nem tudsz eléggé résen lenni, mert a kohósalakot millió formában hasznosítják és mindenütt nem lehet nálad egy Geiger-Müller számláló.

(de itt vehetsz:

[link]


cementgyártás

betongyártás

betonelem gyártás

szigetelőanyag

töltőanyag

hőszigetelőanyag-gyártás

járólap gyártás

térkő gyártás

(forrás:Wikipédia)

2017. júl. 23. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
75%

A feldúsulás "relatív" hiszen a földön előforduló egyik legritkább elemről van szó!

Szerintem a háttérsugárzás helyi változása és a mérési pontatlanság miatt kimutathatatlan az esetleg keletkező többlet terhelés.

A "káros-nem káros" témáról, meg csak annyit, hogy 100x több cuccot kapsz az arcodba, ha van az utcában egy szomszéd aki a téli időszakban a kazánját szemétégetőnek használja.

2017. júl. 23. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
80%

Ezeknél nem a feldúsulás a fő probléma. A feldúsult rádium radioaktív és a bomlási sorban ott van a radon is, ami szintén radioaktív és ráadásul gáz halmazállapotú ami szépen megindul felfelé és összegyűlik a légtérben.

Önmagában a külön elszeparált kohósalak radioaktívanyag tartalma nem lényeges, a kilépő radon ami számunkra nem kívánatos, mert belélegezve picit nagyobb problémát okoz, mint bőrön keresztül.


Ugyanez a probléma az alap talajjal is, abban is valamennyi nagyon kis százalékú urán amiből bomlás útján előbb utóbb radon lesz és ez meg összegyűlik a pince légterében ezért előírás ma már az ez elleni szigetelés.


A födémtől nem tartanék onnan lefelé nem fog jönni radon, a padlót meg rendesen le kell szigetelni és nincs gond.

2017. júl. 23. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
2017. júl. 23. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
78%

"A födémtől nem tartanék onnan lefelé nem fog jönni radon"


Dehogynem!

Csak rá kell nézni a periódusos rendszerre, hogy a radon sokkalta nehezebb a levegőt alkotó gázoknál. A sűrűsége (fajsúlya) 7-szerese a levegő sűrűségének!

Szóval ha akkora mennyiségben lenne jelen, hogy szét tudna ülepedni a levegőtől, akkor lefelé csurogna, és lent gyűlne össze. Hasonlóan a borospincék széndioxidjához! Csak a radon a széndioxidnál is sokkalta nehezebb.

Nyilván itt nem akkora mennyiségekről beszélünk, hogy szétülepedne, a lakásbeli élettevékenység, járkálás, mozgás, szellőztetés egyenletesen elkeveri a szobák légterében.


Szóval tessék csak a födémtől is tartani!


Amúgy itt kellene érdeklődni:

[link]

2017. júl. 24. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
30%

Megnéztem a periódusos rendszert, és tényleg.

Aki lepontozta a #6-ost, elmagyarázná ő is az indokait? Mert a #6-os tök logikusnak tűnik. De mi az ami miatt nem igaz amit mond?

2017. júl. 27. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
44%

"Aki lepontozta a #6-ost, elmagyarázná ő is az indokait?"


Ezekre itt sosem fogsz választ kapni...

2017. júl. 27. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:

"Ezekre itt sosem fogsz választ kapni..."

Ugyan ezt akartam írni! Kár ezen filózni! Az egész % rendszer kontra produktív!

2017. júl. 27. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:

Én nem a % rendszeren filozofálok. Csak azt látom, hogy többeknek más a véleménye. Én nem a %-ra, hanem arra a véleményre vagyok kíváncsi, hogy mi az, amivel nem ért egyet. Ha a radon tényleg dögnehéz akkor mi az ördög miatt nem lefelé csurog. Mert ugye ebben van más vélemyényen a hatos a négyestől. És nem értem, hogy a leírtakon kívül mit kell még figyelembe venni. Csak az ellenkezést érzékelem, de az okok leírása hiányzik. Hatos leírta, hogy ő milyen indokok alapján ellenkezik egy előző vélemyénnyel. De a vele ellenkezők csak ellenkeznek, anélkül, hogy kifejtenék a véleményüket.

Én meg tanulni járok ide, és most meg vagyok akadva, mert a hatos véleménye számomra logikusnak tűnik. És tudni szeretném, hol a hiba benne. Tudni szeretném, hogy aki ellenkezik vele, mire gondol.

2017. júl. 28. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!