Kezdőoldal » Otthon » Felújítás » Lakás (családi ház) elektromos...

Lakás (családi ház) elektromos elosztó dobozában a nulla és a föld vezetékeket szabad e gyűjtősínbe kötni vagy van komolyabb megoldás?

Figyelt kérdés

Sajnos a lakás részben marad az alumínium vezeték a pinébe és onnan a melléképületbe rézvezetékes megoldás van, most készülök érintésvédelmi reléket is beépíteni(eddig nem volt). A rendszer kiépítésével nem látok semmi gondot beszereztem egy nagyobb (18 modulos) elosztódobozt, az átkötéseket sodrott 4-es rézvezetékkel oldom meg, a rézvezetékeket természetesen érvég hüvellyel látom el az ötletesség elvén ahol lehet iker érvég hüvellyel, korábbi érdeklődésesemre a témában azt látom meggyőzőnek hogy az az aluvezetékeket is érvéghüvellyel látom el (a Wago-s megoldásról többen lebeszéltek). Az elosztó dobozban alapból van 2db szigeteletlen földelő-nullázó sín illetve még sínre szerelhetőt is vettem külön: [link]

Valószínű azért vannak ezek a gyűjtősínek hogy szabad alkalmazni, csak azért dobom fel a kérdést hogy van e jobb ötlete valakinek, mert voltak akik korábban azt jelezték hogy ezekben idővel meglazul a kötés avagy utázhúzást kell alkalmazni esetleg? Mi a gyakorlati tapasztalat?



#villanyszerelés #lakásfelújítás #nullázó-földelő sín
2018. máj. 13. 17:53
 1/6 anonim ***** válasza:

Érdeklődéssel várom a válaszokat, bennem csak az a kérdés merült fel, hogy honnan vetted ezeket a furcsaságokat. Én ugyan szoktam írni, hogy Amerikában megtoldják az alumíniumot egy réz fütyivel, de az a szerszám 700 kp/cm2 nyomással sajtol.

Ha tizennégyen ideírnak, hogy az egyszerű lyukba bedugott egyszerű vezetéket egyszerű csavarral megszorítva semmi baj nem lesz 30 évig, az elegendő? Vagy csak tizenöt? Egynek itt vagyok én. Most nyúltam hozzá a saját, 1988-ban szerelt berendezésemhez.

De egyébként irreális elvárás az idők végtelenjéig terjedő karbatartásmentesség.

2018. máj. 13. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Jól írták, karbantartás mentesség nincsen. A kötéseket évente ellenőrizzük az iparban, hőfényképet készítünk, stb. De egy normálisan meghúzott csavar jó, nem jellemző, hogy egy elosztóban a több 100 sorkapcsot állandóan utánahuzigáljuk, mert lazulnak. Mindamellett a kötések nagyon nagy része csavaros. Az alumíniumnak megvan az a hátránya, hogy folyósodik a nyomás alatt, vagyis lapul folyamatosan.

Alu vezetékre nem szoktunk érvéghüvelyt rakni, ez sodrott vezetékre való és rézből van, vagyis probléma esetén pont gondot fog okozni.

A gyűjtősín és a csavaros megoldás azért van mert lehet alkalmazni és használják vagy 100 éve, és fogják is még.

wago alatt mit értesz? - ez egy márka, és van sokféle kötőelemük. Így pl rugós szorítású-bontható, ami teljesen jó az aluhoz.

2018. máj. 13. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Itthon 12 éve cseréltem le az elosztót, nincs semmi baja, pedig réz a sín és alu a vezeték.
2018. máj. 14. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Gondoltam hogy lepisszentenek pedig több fórumon is olvastam hogy érvéghüvelyt tesznek alu vezetékre mivel az érvéghüvely onozott tehát nem rézzel érintkezik és azt a feladatot meg ellátja hogy a beszorító csavar nem trancsirozza szét, itt egy illető korábbi megjegyzése erről a témáról pedig ugy tűnik nem magának csinálgatja:"Én úgy csinálnám, hogy az alu vezetékeket egyesével megtoldanám lemezes sorkapocsban. Egyik fele alu , másik fele sodrott réz érvéghüvellyel vagy anélkül. Aztán az így kapott sodrott réz végeket felérvéghüvelyezném és bekötném az elosztó nulla vagy föld gyűjtő sínjébe. Fázisokat kismegszakítóba. Ha van olyan alu ami elér a gyűjtősínig, arra szoktam nyomni érvégfogóval érvéghüvelyt, hogy a sín rögzítőcsavarja ne trancsírozza szét. Ami beér a kismegszakítóig azt úgy ahogy van bekötöm. Én a Wagoban nem bízok, de ez legyen az én bajom, viszont szereltem már wagoval alut, nem jött visszajelzés hibáról, azaz működik."
2018. máj. 14. 08:40
 5/6 anonim ***** válasza:
mert a sin sárgaréz és nem vörös.
2018. máj. 14. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Én az általad említett lemezes sorkapcsos megoldást szoktam alkalmazni. csináld ahogy írtad, jó lesz.
2018. máj. 14. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!