Kezdőoldal » Otthon » Házimunka » Ahol nincs vezetékes víz vagy...

Ahol nincs vezetékes víz vagy régebben hogyan fürödtek lavórból? Az intimebb részeket például macerásnak tűnik megmosni így vagy hogy oldják meg hogy tiszta és elég mennyiségű vízzel öblítsék le?

Figyelt kérdés
Csak mert cserélgetni nem cserélik gondolom fürdés közben a vizet. Elnézést, lehet, hogy nem ide való a kérdés, csak kíváncsiságból tényleg érdekel, hogy zajlik ezen a módon a fürdés?
2011. máj. 21. 19:34
1 2
 1/11 tetris ***** válasza:
100%

Az volt a szokás, hogy felülről kezdtek mosakodni. Arcot, nyakat, hónaljat, mellkast. Aztán letették a földre a lavórt, és megmostán az altestüket. A végén a lábukat.

Legalábbis gyerekkoromban nagymamánál így volt.

2011. máj. 21. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
86%
Egy sámlira tették a lavrot és föléhelyezkedtek. Ha mindennap megmosakodtak akkor annyira nem voltak koszosak, hogy többször is kellett vizet cserélni, de megoldható.
2011. máj. 21. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
22%

szerencsére olyan lakásban nőttem fel, ahol volt fürdőszoba.

viszont egyszer elzárták a gázt, mert csinálták a kéményt, és ezáltal a bojler sem működött sem pedig a tűzhely.

nagyon komoly volt: 1 vacak fos merülőforralóval melegítettem egy nagyobb lábos vizet, aztán szivaccsal bevizeztem magam, utána szappanozás, és a végén ugyanígy szivaccsal öblítettem magam. a pláne, hogy a fürdő is iszonyat hideg volt, mivel természetesen azt is gázzal fűtöttük.

az intimebb részeket is meg tudtam mosni :D


szerintem ilyesformán fürdenek azok is, akiknél nincs normális fürdőszoba. de lehet, hogy másképp. nálam ez szerencsére egyszeri alkalom volt, remélem nem kényszerülök rá huzamosabb ideig. persze, ha valami oknál fogva megint nem lenne lehetőségem, akkor azért tudnám mit csináljak :D

2011. máj. 21. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
78%

Mi nyaralni jártunk ilyen helyre. A megoldás: egy nagy lábasban kell meleg víz, nem sok, kb. 5 liter elég. Ezt feltesszük egy székre vagy asztalra. Kell még egy pohár. Beleállsz a lavórba. A pohárral veszel vizet a fazékból, magadra locsolod. Közben a másik kezeddel lehet irányítani a vizet, hogy mindenhova kerüljön. A rólad lefolyó víz a lavórba kerül, a fazékba nem. Így a fazékban mindig tiszta víz marad.

Ha ez megvan, akkor következik a szappanozás. Vagy tusfürdő. A szappan annyiban jobb, hogy nem tapad a bőrre, könnyebb lemosni és nem is kell annyi víz hozzá.

Ha az is megvan, akkor a pohárral (a fazékból származó vízzel) leöblíted a szappant és kész is van.


Bonyolultan írtam le, de valójában elég egyszerű és takarékos dolog :)

2011. máj. 21. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Nagymamáméknál mi is úgy csináltuk ahogy az első leírta.
2011. máj. 21. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
91%
Én jártam már úgy, hogy szerelés miatt elzárták reggel a házban a vizet, és ásványvízzel zuhanyoztam le. Három másfél-literes flakon tökéletesen elég volt. El is gondolkoztam rajta, hogy tulajdonképpen mennyi vizet elpocsékolunk naponta, amikor tulajdonképpen 4-5 liter is elég lenne a tisztálkodáshoz.
2011. máj. 21. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Az első jól írta. Fiatalkoromban mi is így mosakodtunk. A kályhán melegítettünk vizet. Soha nem tettük asztalra a lavórt,higiéniai okokból. Még a legszegényebb családoknál sem volt szokás.

Minden házban volt mosdóállvány,vagy fémből vagy fából. Közepén ki volt vágva,abba tettük a lavórt. Az állványon volt hely a szappantartónak,az oldalán a törülközőknek tartó.

A vizet a lavórba öntöttük. Megmosakodtunk fölülről,majd a lavórt a földre tettük és alulról is megmosakodtunk. Ha hajat is mostunk,akkor ahhoz külön vizet használtunk. Azt is szappannal mostuk meg,és ecettel öblítettük. Ragyogó fényes volt a hajunk mindig. Nem kellettek a ma használatos szerek.

Időnként elmentünk a városi fürdőbe. Ott volt gőzfürdő,melegvizes medence,tusoló. Volt 6-8 helyiség,amelyben fűrdőkád volt,hideg-meleg vízzel. Egy órát lehetett használni,a díja 1.- Ft-volt.( Az 50-es években)

A jobb módúaknál volt fürdőszoba. Lábon álló fürdőkád volt,volt,ahol csak ülőkád. A vizet egy magas kályhában melegítették,a kályhát fával fűtötték. Mire a víz felmelegedett, a fürdőszoba is meleg lett.

Az elhasznált vizet vagy kiengedték egy csövön az udvarra,vagy a cselédlány vödörrel kihordta.

2011. máj. 21. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

Roppant egyszerűen!

2 éve lett kész a fürdőnk addig a régi lavóros megoldás volt.

Van egy kb 10 l-es lavór.Feltettük egy sámlira amiről kényelemesen megmostuk először a fejünket-aztán a karokat és felsőtestet, aztán letettük a földre beleálltunk és megmostuk az alsó tetrészeket még végül leültünk az iménti sámlira és kiáztattuk a lábunkat.

Tehát csupán annyi a titok hogy felül kell kezdeni és haladni lefelé, nem tudom hogy te hogy vagy vele de mi ezt a szokást megtartottuk, a mai napig ilyen módszerrel zuhanyzunk !

2011. máj. 21. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Kicsit off vagyok, de amikor belemosakodtok a lavórba, akkor nem zavaró az, hogy a piszkos vízzel öblítitek le magatok? Én írtam a lábasos-poharas megoldás, ami valóban macerásabb, de tuti mindig tiszta lesz az ember.

Vagy van valami szer, amivel fürödtetek és nem baj, ha nem mosódik le?

Bocsi, csak tényleg érdekelne.

2011. máj. 22. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Egyszerű szappant kell használni, és ne kend centi vastagon. Amennyi belekerül a vízbe, nem fog megártani a bőrödnek. Ha valaki extra érzékeny, az pech, öblítse le magát tiszta vízzel is.

A kisbabákat is elég kevés vízben fürdettük, beszappanoztuk és leöblítettük a kiskádban, a végén őket is "piszkos" vízből vettük ki.

Ha meg nagyon koszos a víz, ki lehet cserélni.

2011. máj. 22. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!