Kezdőoldal » Otthon » Házimunka » Hamufelesleg (fatüzelésből)...

Hamufelesleg (fatüzelésből) hol és hogyan helyezhető el legálisan, szabályosan?

Figyelt kérdés

Egy részét hasznosítom házilag a hamunak, de sok a felesleg. Kukába elvileg szabálytalan a helyezése. Pici településen lakom, bár eléggé zárkózott a többség (talán akad majd, akinek felajánlhatom, de ez nem garantált itt).


Vannak ötleteitek, mit tehetek a hamufelesleggel fatüzelésből?


Tudom, hogy mosószernek, meg kertbe bizonyos növények alá jó, stb, de egy fűtés szezon alatt olyan sok hamu keletkezik, hogy nem tudok egyelőre mit tenni a többlettel. Gondolom a környékbeli mezőre, erdőre is tilos kiüríteni, nem?


(Tapasztaltam egyébként, hogy akár 24 óra múlva is akadhat a hamuban égő parázs, erre ügyelek.)



2019. jan. 24. 19:52
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

A hamu a legtökéletesebb bio trágya a kertben .Minden növény

alá jó,még a fák alá is . Gyűjtsed egy kupacban .

Csak a fa,és annak származékai ,hamuja a jó.

Az őszi gaz égetés helyén a legszebb a következő évi termés .A kártevőket is távol tartja .

Te biztos nem emlékszel arra ,vagy talán nem is éltél,a krumplit is ezzel szórták meg a bogarak ellen .

1 bogarat sem lehetett látni.Akkor még nem volt erre a drága vegyszer,ami nem is mindig hatásos .

2019. jan. 24. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Miért szabálytalan kukába tenni? Hol van ez leírva?


Nem szennyező, hanem épp ellenkezőleg értékesebb szerves anyag annál mint hogy a kukába kerüljön.


Én valamennyit elteszek a tyúkoknak, tyúktetű ellen jó ha abban fürdenek. Kertbe is kiszórok valamennyit, de amiben pl. szegek vannak és nem tudom kiválogatni belőle az megy a kukába.

2019. jan. 24. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Én 3 cserépkályhában tüzelek még bontott faanyaggal(is).Egy tüzelési szezonban kb 100 l-s hordónyi hamu jön össze.

A szögeket,vasalatokat egy nagyobb hangszóró mágnessal kiszedem,tavaszra lesz 2~3 diszperzites vödörnyi,megy a vastelepre.

A hamut a kertbe, a tyúkok alá szórom,valamint a kertbe kifele van egy 30 m-s "csík" járdalapból(40x40-s) az alá rakosgatom,eddig csak símán a földre volt rakva.

2019. jan. 24. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
én szétszóróm a kertben a legjobb trágya.
2019. jan. 24. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. Igen, ezekről olvastam, annyit hozzáteszek, hogy egyes források szerint nem minden növény alá jó a hamu, egyesek növekedését gátolja, bár a legtöbbet védi valóban a kártevőktől.


Hóban mit tegyek? Várjam meg, míg elolvad, és utána szórjam ki a kertbe? A kert teljes hosszába mehet a fa hamu? És milyen vastagon? (Utóbbit azért kérdem, hátha a fűtésszezon végére elég sok hamu marad.)

2019. jan. 24. 21:41
 6/8 A kérdező kommentje:

Erre is írok: "Miért szabálytalan kukába tenni? Hol van ez leírva?"


Ügyfélszolgálatos mondta a hulladékkezelőknél.

2019. jan. 24. 21:43
 7/8 anonim ***** válasza:
89%

"A hamu a legtökéletesebb bio trágya a kertben .Minden növény alá jó,még a fák alá is ."


Nem feltétlenül. Egy kevés nem árt, de nem mindegyik növénynek. A fahamu lúgosítja a talajt, amit pl. a savas talajt kedvelő növényeknek (ők vannak nagy többségben!) nem feltétlenül tesz jót.


"Nem szennyező, hanem épp ellenkezőleg értékesebb szerves anyag annál mint hogy a kukába kerüljön."


A hamuban csak akkor van szerves anyag, ha tökéletlen volt az égés és fadarabkák maradnak benne. Pont a szerves anyag az, aminek felbomlása (égés közben gázzá változása) közben ég, izzik a fa. Miután kiégett a fából a szerves anyag, csak a szervetlen anyagok maradnak vissza, legfőképp különböző alkálisók.

2019. jan. 25. 04:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

Fával tüzelek, ezért alig marad hamu.

Azt viszont hosszú évek óta, a kukába teszem.

2019. jan. 25. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!