Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Melyik magyar városban a...

Melyik magyar városban a leginkább uralkodó stílus a szocreál?

Figyelt kérdés
Nagyon tetszik.

2021. máj. 1. 08:25
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%
A háború után felfuttatott ipari városokban. Dunaújváros, Kazincbarcika, Ózd pl.
2021. máj. 1. 08:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
84%
Almásfüzitő
2021. máj. 1. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
69%
Északkeleten elég sok van, Miskolc, Ózd, Gyöngyös például. A tipikus szoci "vasésacélországaleszünk" városok.
2021. máj. 1. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
0%
Pripjaty ... szinte erintetlen :)
2021. máj. 1. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%
#4: Azt aztán igazi magyar város...
2021. máj. 1. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
0%
5. de szocreal
2021. máj. 1. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
100%
#6: Olvasd el még kétszer alaposan a kérdést, a kérdező kimondottan magyar városokat keres.
2021. máj. 1. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
100%
Dunaújváros, Salgótarján.
2021. máj. 1. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
100%
Tiszaújváros (volt Leninváros, előtte Tiszaszederkény)
2021. máj. 1. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
100%

Ilyenkor mindig tisztázni kell, hogy te az eredeti szocreálra gondolsz, vagy a panel és hasonló kockaépületekre? Az igazi szocreál időszaka igen kevés ideig tartott, de az emberek körében elterjedt, hogy mindent annak hívnak, ami 1990 előtti és csúnya.


Összehasonlításképpen itt az igazi szocialista realista építészet:

Dunai Vasmű: [link]

Székesfehérvári vasútállomás: [link]

Semmelweis kórház egyik épülete: [link]


Látni lehet rajta, hogy alapvetően ez egy rendkívül konzervatív stílus, ami visszanyúl klasszikus elemekhez (timpanon, oszlopok, domborműves díszítések), mintha a rendszer direkt azzal próbálná legitimálni magát, hogy vizuálisan nagy kultúrákat idéz fel. (Erről kapta a gúnynevét is: sztálinbarokk.)


Amikor a köznyelv szocreált emleget, akkor többnyire viszont erre gondol:

Szombathelyi városháza [link]

Zalaegerszegi városháza [link]

Veszprémi húszemeletes lakóház [link]


Művészettörténeti értelemben ezek egyike sem szocreál, ez már a modern építészet alá sorolandó be, és amikor épült, akkor elég nagy újításnak számított. (Ha beszélsz 60 fölötti városlakókkal, mind elmondja, hogy a maga idejében ezek rendkívül menőnek, futurisztikusnak hatottak. Volt, aki mindenképpen ilyenbe szeretett volna költözni, képesek voltak belvárosi körfolyosós lakás bérleti jogát elcserélni egy ilyen lakótelepiére, ami utólagos szemmel nézve nem volt bölcs, mert ugye ezeket aztán a bérlőik vették meg a privatizáláskor, és a belvárosiak most dupla annyit érnek kb. minden belvárosban, mint a panelok. Viszont ha abból indulsz ki, hogy a panel volt akkor a modern technológia, akkor érthető, miért vonzotta őket a sokszor külön fürdőszobával sem rendelkező, társbérletes gangos házak helyett.) Ha mindenáron meg akarjuk különböztetni ezt a stílust a mai modern építészettől (ez jogos igény), a köznyelvben a szocmodern szó előfordul rá.


Szóval rátérve az eredeti kérdésre, az olyan város, amiben dominál a szocreál, elég ritka, mert igen kis ideig volt divatban a stílus. Emiatt emblematikus középületekben viszonylag ritka, bár lakónegyedekben szinte az egész országban előfordul.

Példa: Budapest, Kerepesi úti lakótelep: [link]


A szocreál város klasszikus példája Dunaújváros szokott lenni, talán ez az egyetlen, ahol erősen dominál. (Google-térképen a József Attila utcát nézd meg, igen klasszikus szocreál lakónegyed, kicsit lehangoló, de a rengeteg zöld nagyot dob rajta. Külön kiemelendő a két magasabb épület az utca végén, a stílus jellegzetes példája a timpanonos ablakokkal.) Itt, ha a belvárosban bárhol lemész a Google térképre nézelődni, jó eséllyel valami ilyet látsz.


A többi városban már jóval ritkább, még a tipikus szocialista iparvárosokban is. Kazincbarcikán megkezdődött a szocreál városkép kialakítása, de annyira a végén, hogy jóval kevesebb ilyen épület készült el, itt és Tiszaújvárosban is tíz-tíz helyre ledobva a Google utcaképes emberkét gyakorlatilag nem találtam ilyet, de belőlük kinézem, hogy biztos van. Almásfüzitőn van pár, ahogy elnézem, de akkora az a gyár középen, hogy keresnem kellett, egyáltalán hol van a város, csak futólag néztem meg. (A timföldgyár bejárata, ha az az a piros épület, az eléggé jellemző.)


A többi felmerült várost semmilyen szempontból nem mondanám szocreálnak, nem is értem, hogy kerültek ide.

Gyöngyös: jellegzetes régies belvárosa van, mint majdnem minden magyar városnak, ez természetesen körbeépült kertvárosokkal és panel lakótelepekkel is, mint minden más város. Utóbbiak közt elképzelhető, hogy kisebb számban van szocreál is, ekkora településen szokott lenni, de hogy ez a város itt hogy merült fel, rejtély.

Miskolc: jellegzetes 19. századi belváros, szokott módon körülvéve kertvárosokkal, utólag hozzácsatolt településekkel és persze lakótelepekkel (panel is és szocreál is, ekkora városban jellemzően megvan mindkettő, de utóbbiból messze kevesebb van, most Selyemréten kívül nem is tudok mást hirtelen). Az ipari város se úgy értendő itt, mint Dunaújvárosban vagy Tatabányán, mert míg előbbieket a semmiből fejlesztették fel, addig Miskolcon egy kb. 200 éves múltra visszatekintő ipart kellett megtolni (ha a vasgyári munkástelep eredeti 19. századi hangulata érdekel, fuss végig a térképen a Pléh Sándor vagy a Glanzer Miksa utcán, a vörös tégla épületeket nézd), ráadásul ezek jellemzően peremkerületben vannak.

Salgótarján: ez elég speciális helyzetű a magyar városok között, mert ugyanúgy megvolt a régi, 19. századi hangulatú belváros, de aztán lerombolták és újraépítették az egészet. Ez jóval a szocreál virágzása után történt, mai formájában ez egy szocmodern város. A Rákóczi úton fuss végig a térképen, és képzeld bele magad azoknak a helyébe, akik akkor látták először ezt az építészeti stílust. Ez akkoriban olyan menőnek és futurisztikusnak számított, hogy az egész ország minden belvárosát ilyenre akarták átépíteni (lesz, aki most először ad hálát a sorsnak, hogy ebben az országban ritkán van pénz nagyszabású tervekre).

Ózd: ez is annak a kategóriának látszik, amit megkezdtek szocreálban, aztán hamar áttértek szocmodernre, a városháza környékén pl. mindkettő előfordul, de magasan az utóbbi dominál (OFF: az a városháza tök jól néz ki.) Tudom, hogy a köztudatban csúnya városként él, de már tisztáztuk, hogy a szocreál nem egyenlő a csúnyával (egyébként ahogy elnézem, van itt pár jól eltalált épület, az a Forum üzletház például úgy idézi fel az itt hiányzó 19. századi hangulatot, hogy közben nem az, kellett egy ilyen ide.


Pripjaty, ha már szóba került: lehet, hogy külföldön tovább fennmaradt a szocreál (bár nem valószínű, mert a vége elég pontosan Sztálin halálához köthető), de azért a 70-es, 80-as években már az oroszoknál se az ment, ez a város a szovjet modernista építészet tipikus példája.


Bocs a kisregényért, mostanában az egyik becsípődésem ez a szocreál meg a gyakori félreértelmezése :)

2021. máj. 2. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!