Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Ha a megvenni kívánt ingatlan...

Ha a megvenni kívánt ingatlan haszonélvezettel terhelt, akkor mi a teendő?

Figyelt kérdés

Kinéztem egy ingatlant, tulajdonos férj 1/1 tulajdoni hányad, felesége holtig tartó haszonélvezettel.


Az ilyet zökkenőmentesen meg lehet venni? Csak ír a haszonélvező egy nyilatkozatot, hogy lemond ingyenesen a jogáról az én (vevő) javamra? Van ennek valami költsége?



2021. jún. 9. 14:15
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
25%
Van erről a haszonélvezetről bármiféle papír? Mert alapban a férj halála után, a gyerekek (ha vannak) nem tehetik ki az özvegyet,hiszen jár neki a haszonélvezet. De ha erről nincs semmi, akkor a férj, az életében azt csinál a tulajdonával amit akar. Ez kb olyan, hogy a szülők is eladhatják a házukat, a gyerekek nem szólhatnak bele, még ha el is verik az árát.
2021. jún. 9. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 A kérdező kommentje:
1, a tulajdoni lapon van rajta. De nem a kérdésre válaszoltál... mindenesetre nyomtam neked egy zöldet, köszi.
2021. jún. 9. 14:41
 3/22 anonim ***** válasza:
96%
Úgyis kell ügyvéd az adásvételhez - kérdezd meg őt!
2021. jún. 9. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
16%

Mondjuk fura, mert a haszonélvezet csak a haláleset után szokott rákerülni a tul.lapra - a hagyatéki végzés után.


Lehet, hogy mikor vették a házat, így túlbiztosította magát a feleség...???

Nem hallottam még ilyenről....

2021. jún. 9. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
92%

A haszonévezeti jog az illetö haláláig tart és ezen a tulajdonosváltás sem változtat - ha megveszed, attól még a jog fennmarad.

A haszonélvezeti jogról csak a haszonélvezö tud lemondani, ha akar, erre semmi módon nem lehet rákényszeríteni, ha nem akarja, akkor te nem tehetsz semmit ellene.

2021. jún. 9. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 A kérdező kommentje:
5-ös, végre, köszi... De ha lemond róla (ez egy házaspár, megvenném a lakásukat), akkor kell bármi illetéket fizetnem nekem?
2021. jún. 9. 14:57
 7/22 anonim ***** válasza:
97%

6: te mindenképpen fizetsz illetéket, a lakásvétel okán.


Ha haszonélvezettel terhelt az ingatlan (ha úgy vennéd meg...), akkor alacsonyabb lenne az illeték, mert ugye a h.é. miatt a forgalmi értéke is sokkal alacsonyabb.

2021. jún. 9. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:
2021. jún. 9. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:
100%

#6

Ha megállapodtál a házaspárral, hogy az asszony lemond a haszonélvezetről, akkor azt akkor teheti, amikor az ügyvéd írja az adásvételi szerződést, tehát jelen kell lennie.

Az adásvételiben benne lesz egy melléklettel, hogy egyidejűleg XY haszonélvező a haszonélvezeti jogáról lemond. (és ezt természetesen aláírja).

2021. jún. 9. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:
100%

A haszonélvezetet csak a haszonélvező beleegyezésével lehet megszüntetni. Ahhoz, hogy egy ingatlan eladásakor a haszonélvezet is megszűnjön, a haszonélvezőknek kvázi eladóként szintén alá kell írniuk az adásvételi szerződést. De mint haszonélvezők, igényt tarthatnak a haszonélvezeti jog ellenértékére.

Adásvételibe ezeket bele kell foglalani és ezzel majd törlik is a földhivatalban. Külön erre illetékfizetési kötelezettség nincsen.

2021. jún. 9. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!