Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Így tudunk spórolni az illeték...

Így tudunk spórolni az illetéken, ha apum fizet hivatalosan és aztán magunk közt megadom neki a pénzt?

Figyelt kérdés

Vennénk nekem egy lakást vidéken. Most a kerek számok miatt mondom, mondjuk 20 millióért. Ennek az illetéke ugye 800 ezer. 10 milliót ebből a családom áll, 5 milliót én saját pénzből és még veszek fel 5 millió hitelt. Apa a 10-et ingatlan eladásból szerzi, de az ingatlant amúgy persze bőven többért adja el nem 10-ért, csak ezt beszéltük meg, hogy abból ennyivel támogat.


Ugye az ő része után nem kell illetéket fizetni, mert ha ingatlanból ingatlanba teszi az ember a pénzt, akkor nem kell lényegében illetéket fizetni maximum az eladott áráig. Arra gondoltam mi lenne, ha papíron inkább ő fizetné az egész hitelen kívüli részt és aztán én később megadnám neki ezt. Így nem 400, hanem 600 ezret spórolnánk az illetéken. A tulajdoni viszonyokat is szívesen variáljuk ahogy kell, ezen nem múlik. A pénzt is mindegy hogy most adom meg, vagy fél év múlva is (ha esetleg ilyet nézne a hatóság). Ez a dolog működhet? Olyan válasza érdekel, aki próbált, csinált már hasonlót.


2021. aug. 27. 07:22
 1/6 anonim ***** válasza:
73%
Ha első lakásod és 35 év alatti vagy, kérhetsz illetékkedvezményt. Elengedik az illeték felét. Ezt is vegyétek figyelembe.
2021. aug. 27. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
90%

Ez így elég zavaros.


Ha papíron az édesapád veszi meg az ingatlan, akkor arra te nem tudsz hitelt felvenni.


Ahogy az1-es is írta, érdemes megnézni tudsz-e élni az illetékkedvezménnyel.

"A 35 év alattiak illetékkedvezménye az első lakás vásárlásakor igényelhető, ha az ingatlan összéértéke nem haladja meg a 15 millió forintot. A kedvezmény tulajdoni hányad megszerzésekor is igénybe vehető. Az illeték kedvezmény 50%-os - praktikusan 4% helyett 2%-ot kell fizetni a tulajdonszerzés után, ami egy 15 milliós lakás esetében 300 000 forint megtakarítást jelent. 15 millió forintot meghaladó vételár felett viszont egyáltalán nem jár a kedvezmény, még a 15 millió forint alatti részre sem. A jogszabály szempontjából első lakástulajdont szerzőnek minősül az, akinek nincs és nem is volt lakástulajdona, vagy lakástulajdonban 50%-ot elérő tulajdoni hányada."


Az illetékre első lakás vásárlásnál lehet 12 havi részletfizetést is kérni, életkortól és vételártól függetlenül. Ezt is érdemes számításba venni.

2021. aug. 27. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
#1 csak 15 millió alatt..
2021. aug. 27. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

2. Bocs, de mi zavaros? Apa is tulajdonos lenne (ha muszáj az illeték miatt) és én is. Én is, mert én is adok bele pénzt és a hitelt is én veszem fel. Egymás közt már úgy játszunk a tulajdonjoggal (akár később is), ahogy szeretnénk. A lényeg, hogy mivel apa most ingatlant ad el, ezért megvan a lehetőség arra, hogy az miatt erre az újra is kevesebb illetéket fizessünk. Kérdésem, hogy ehhez hogy kell (illetve kell-e) játszani a tulajdonjoggal, illetve megoldható-e, hogy ő fizeti az egészet az illeték miatt, de aztán én megadom neki a pénzt. Mert ő ad el ingatlant, neki jár ez az illeték csökkentési lehetőség úgy tudom.


A másik dolog amit írtatok csak akkor létezne, ha 15 millió ft alatti lenne a lakás. De Magyarországon ma ilyen már gyakorlatilag nem létezik, szóval ezt hagyjuk.

2021. aug. 27. 16:07
 5/6 mindentudó99 ***** válasza:
100%
Úgy is mentek ügyvédhez ők képben vannak ezekkel. Nekem os ügyvéd mondta mit hogy csináljunk hogy minél kevesebb lehyen az illeték. Én.is apámmal kóperáltam
2021. aug. 27. 17:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Rendben, köszönöm! Igaz, majd inkább az ügyvédet kérdezem meg, megértem hogy ez nem egy egyszerű amit kérdeztem.
2021. aug. 27. 17:33

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!