Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Haszonélvezeti jog?

Haszonélvezeti jog?

Figyelt kérdés

Venni fogunk egy 70 millió forintos házat. Pénzügyi okból, az 50-50% tulajdonrészünk mellett a férjem és én egymás részére haszonélvezeti jogot teszünk.

Van ennek valami olyan hátulütője amit esetleg nem tudhatok?

Van egy felnőtt lányom és van egy közös iskoláskorú fiúnk.

Azt tudom, hogy holtig szól, tehát a gyerekek akkor tudják eladni a házat, ha már mindketten meghaltunk, illetve ha mi is beleegyezünk az eladásba.

Mi a helyzet válásnál? Ha mondjuk egyikünk nem akar válni és osztozkodni, a másiknak kötelező kifizetni a haszonélvezeti jogcímet megillető összeget?



2021. szept. 24. 13:55
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Haszonelvezeti jogba az a szivas hogy ha valtok akkor nyugodtan donthet ugy hogy nem koltozik ki. Vagy ugy hogy tuzifanak felapritja az osszes butort ami a lakasban van. Vagy akar ugy hogy a konyhaasztalon dongeti az uj parjat vasarnapi ebed helyett. Kb azt jelenti hogy korlatlan joga lesz a tulajdon felett. 50-50 szazalek tulajdonresz szerintem boven eleg, ne haszonelvezetezzetek
2021. szept. 24. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
88%

"Pénzügyi okból, az 50-50% tulajdonrészünk mellett a férjem és én"

Házasság esetén vagyonközösség van, nincs külön tulajdnonrészetek.


"Azt tudom, hogy holtig szól, tehát a gyerekek akkor tudják eladni a házat, ha már mindketten meghaltunk, illetve ha mi is beleegyezünk az eladásba."

Ez akkor is így lenne, ha nem lenne haszonélvezet bejegyezve, hiszen a ti tulajdonotok.


"Ha mondjuk egyikünk nem akar válni és osztozkodni, a másiknak kötelező kifizetni a haszonélvezeti jogcímet megillető összeget?"

Nem.


"Van ennek valami olyan hátulütője amit esetleg nem tudhatok?"

Nincs, de igazából előnyét, értelmét sem látom.

2021. szept. 24. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
85%

Van hátulütő, haszonélvezetre is illetéket kell fizetni.

Előnye és értelme viszont semmi

2021. szept. 24. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
87%

"egymás részére haszonélvezeti jogot teszünk"

Ezt nem értem.

Egyetlen haszonélvező szokott lenni.

A mondatnak úgy van értelme, ha 2 külön házról lenne szó, és úgy egymás részére, tehát 'A' tulaj, 'B' haszonélvező 1. házon, 2. házon meg fordítva.

Úgy érted, a ház egyik felén és másik felén tennétek ezt meg? szerintem ez nem lehetséges és egyébként is ügyvéd csinálja ezeket, mért laikusokat kell erről neten kérdezni?...

2021. szept. 24. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
Akinek haszonélvezete van, azt nem lehet kitenni, sőt kivásárolni se, ha nem akarja. Akkor se, ha már új tulajdonos van (lenne, mert ki akarná így megvenni). Még ki is adhatja. Tehát ha váltok, eléggé keresztbe tudtok tenni egymásnak. Más értelmét esetetekben nem látom :)
2021. szept. 24. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
Mivel az adásvételhez amúgy is legalább ügyvédi ellenjegyzés kell, miért nem az ügyvéd intézi ezeket a dolgokat, amikor neki a kisujjában vannak ezek ??
2021. szept. 24. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

A vásárolt ingatlan illetéke 1.6 millió forint lett volna, így 800 ezer ft lett, hogy haszonélvezője lettem a házastársak tulajdonhányadának és ő az enyémnek.

Ennyi volt az oka. Köszönöm szépen a válaszokat.

2021. szept. 24. 23:29

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!