Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Jó döntés lenne 20% önerővel...

Jó döntés lenne 20% önerővel belevágni a lakásvásárlásba?

Figyelt kérdés

Egy éve határoztam el, hogy mindenképp szeretnék venni egy kis garzont Budapesten. 3,5 éve dolgozom, ez idő alatt szobát béreltem, hogy minél többet tudjak férre tenni a kereseremből, márciusban haza költöztem vidékre (home officeban dolgozom), hogy jobban haladjak a spórolással.. Az eredeti terv az volt, hogy egy 25 milliós lakásra 30% önerőt összehozzak (plusz legyen pénzem a lakásvásárlással járó egyéb költségekre és néhány bútorra), de látva az egyre jobban dráguló ingatlanárakat kezdem elveszíteni a reményt.. a dráguló hitelről nem is beszélve, attól tartok, hogy rövid időn belül már hitel képes sem leszek, évekig vidéken kell maradnom, vagy továbbra is idegenekkel együtt kell szobát bérelnem Pesten..

Ha most belevágnék a 25 milliós lakásra lenne 5 millió önerőm, plusz 1 millióm az egyéb költségekre.. de félek, hogy valami miatt mégse adnák meg a hitelt (túl sok lenne egymagamra 20 millió hitel, vagy az értékbecslő más összegre becsüli az ingatlant..) sajnos jelenleg 5 milliónál tovább nem nagyon tudok nyújtózkodni..


2022. ápr. 17. 14:49
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Az érték becslők mindig lefelé kerekítenek.

Én 24 millió hitelt vettem fel egyedülállóként, és a havi törlesztő kevesebb mintha egy lakást bérelnék.


Próbáld meg, amíg még nem szálnak el nagyon a kamatok. :)

2022. ápr. 17. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
84%

Várható hogy a hitelek drágulni fognak, ugyanakkor nem tudom az ingatlanárakkal mi lesz, mert ha lesz egy gazdasági visszaesés, emberek veszítik majd el a munkahelyüket akkor azért nem nagyon lesz ami hajtsa az ingatlanpiacot. Nyaralásokat már mondanak le a háború miatt (mondjuk ez akár ugyanolyan gyorsan rendeződhet is mint ahogy most elbaszódott).


Egy próbát mindenképp megérne, hogy lásd kb. hogy viszonyul a törlesztőd egy albérlet árhoz. De amennyiben sokkal többet fizetnél, esetleg nem atom biztos a munkahelyed akkor én inkább valami szerényebben gondolkodnék. (mert ha drágul az ingatlan akkor a szerényebb ára is nőni fog, így kevesebbet buksz bármi is történik)

2022. ápr. 17. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
vágj bele. A tulajdon jobb, mint a bérlés..adnak hitelt, ne félj..belőled él a bank.
2022. ápr. 17. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Csak akkor jó ötlet ha biztosan megkapod 20% -al a hitelt.

Nem mindig adják meg és van, hogy a bank 30-40% -ot kér és akkor bukod a foglalót.


JTM -re is érdemes figyelni.

Például fizetésem alapján felvehetnék olyan hitelt aminek a törlesztője 50% -ig leterheli a havi fizetésem.

Előzetes hitelbírálat után amit kézbe kaptam ajánlaton az állt, hogy csak 40% -ig terhelhetem a fizum.

2022. ápr. 17. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat :)


"szerényebb" árú lakásban sajnos nem igen lehet gondolkodni.. Többsége a 20 millió alatti és jó állapotú lakásoknak nem hitelképes (üzlethelységként vagy raktárként van bejegyezve, szuterén lakás, osztatlan közös tulajdon..) A legjobb esetben is jelenleg 23 millió körül kezdődnek a garzonok az olcsóbb kerületekben. :(


Amitől félek az az, amit a 4-es is írt, közel se biztos, hogy elég a 20% vagy nem engedik a fizetésem 50%-át hitelezni és bukom az eddigi megspórolt pénzem.. viszont túl sokat várni se szerencsés az emelkedő árak mellett..


Ti hogyan tájékozódtatok a hitelfelvétel előtt? Meg volt már a kiszemelt lakás vagy még előtte? Azt hallottam, hogy nem érdemes saját bankhoz besétálni, mert kevésbé kedvező ajánlatot adnak mint amit egy független hitelszakértő tudna közvetíteni.

2022. ápr. 17. 17:40
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Én végighívtam 4-5 bankot és kértem előzetes hitelbírálatot.

Nem kellett besétálni, lehetett interneten csinálni de olyat választottam aminek van a közelben fiókja ha mégis gond lenne be tudjak menni.

3 -an adtak konkrét ajánlatot ami 30 napig érvényes.


Hitelszakértő is jó ötlet.


Azt ha a lakásra nem adnak 80% hitelt nehezebb kivédeni mert az eladók többsége nem hagyja úgy írni az adásvételit, hogyha a lakás miatt hiúsul meg a hitel visszajárjon a foglaló.

Buktam szerződéskötést emiatt mert egyszerűen nem vállalta a tulaj, hogyha lakás állapota miatt nem kapok hitelt visszajárjon bánatpénz.

Abba sem ment bele, hogy előzetes értékbecslést csináltassunk a lakásra.

Azt mondta, hogy az én felelősségem 40-50% önerővel jönni.


Egyelőre maradok albérletben és azt számoltam, hogy a banki hitelek úgy megdrágultak már eléggé kérdéses, hogy megéri-e fölvennem.

Igaz elég olcsó az albérletem.

75 ezret költök albérletre.

Banki havi törlesztő 160 ezer lenne, ebből 90 ezer menne kamatra.

2022. ápr. 17. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Mi ugyan nem Pesten, de próbáltunk 20% önerővel, hát nem jött össze. Eleve az ügyvédi költségek, az adó meg még ráadásul nyilván alá is becsülték, úgy hogy a 20% nem volt elég egyáltalán.

Igaz 25 milliós lakásnál azért lényegesen kisebbek az egyéb költségek rá, de így sem egyszerű.

De igen, előzetes hitelbírálat mindenképpen jó dolog, meg ilyen kevés önerőnél mi előre kértük a felbecslést mielőtt még lerakunk pénzt pont a meglepetés miatt, mert ha nincs mivel kipótolni akkor szopó van. És szopó is lett volna, ha másként csináljuk, mert a 20% önerőn felül kellett volna még pár milla ami nem volt rendelkezésre nekünk.

2022. ápr. 17. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
Kérdező, pont ugyanígy állok, mint te. 6 misim van összesen, 25 millióért vettem volna. Én letettem a dologról, mert nekem egyszerűen már nem ér meg egy - valószínűleg még rossz helyen is lévő - egérlyuk ekkora anyagi vállalást. Akkor már inkább kidobom a pénzemet bérleti díjra (a horror kamatra, méregdrága amortizációra ugyanúgy kidobnám), az önerőt meg befektetem másba. Nekem ekkora kockázatot, ennyi buktatót elhárítani egyszerűen nem ér meg az egész, hogy utána fizessek, mint kiskatona, és ugyanúgy gazdagítsak valaki mást a kamaton keresztül. Pedig rá voltam feszülve a témára sok évig, de elengedtem, vannak az életben fontosabb dolgok is.
2022. ápr. 18. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Ugyanezen a véleményen vagyok most, mint a 8-as válaszoló. Két éve nézegetem a lakáspiacot, mostanra gyűlt össze annyi önerőnk, hogy tudnánk lakást venni, de az az igazság, hogy olcsóbban sokkal jobb helyen lakunk jelenleg az albérletben, mint amit meg tudnánk magunknak engedni hitelből. Pedig nem kevés önerőt gyűjtöttünk össze, 15 millió forintra tudnánk felvenni hitelt (max. 20 milliót), de olyan gusztustalan helyeken van 35 millióért rottyant panel, hogy inkább befektetjük ezt az összeget.


Nekünk sajnos nem opció vidék, és a szociális életünk/család miatt nem is költöznénk vidékre. A fejemben pedig már átkattant az egész, hogy az albérlet és a befektetett 15 millió forintunk jóval nagyobb szabadságot ad, mint 20-25 évre eladósítani magunkat a banknak úgy, hogy minden pénzünk a lakásban van. Plusz ha valami tönkremegy nekünk kell fizetni, albérletnél pedig megoldja a tulaj, ehhez persze az kell, hogy normális főbérlőt fogjon ki az ember, mi már 4 éve lakunk ugyanabban a lakásban.

2022. ápr. 19. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!