Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Lakásvásárlás, hitel, értékbec...

Lakásvásárlás, hitel, értékbecslés: Mostanában másnak is leértékelte a banki értékbecslő budapesti újépítésű lakás piaci-forgalmi értékét?

Figyelt kérdés

A hitelügyintézőm az adás-vétel előtt azt mondta, teljesen biztos benne, hogy az értékbecslő nem fogja leértékelni újépítésű lakás piaci-forgalmi értékét, Budapesten újépítésű lakásoknál nem szokták.


Ehhez képest az értékbecslő 3%-kal alulértékelte a lakás piaci-forgalmi értékét, ami különbözetet ki kell fizetnem vagy mehetek a fenébe. A hitelügyintézőmet is meglepte.


Az lenne a kérdésem, hogy budapesti újépítésű lakásoknál tényleg eddig nem szokott alulértékelés lenni? Egy ilyen lakás esetében 3% alulértékelés sok/kevés? Mostanában (elmúlt 1-másfél hónap) másnak is alulértékelták újépítésű lakását?


Köszi


2022. jún. 16. 03:24
 1/9 anonim ***** válasza:
Az értékbecslő az ingatlanhirdetés-nepper egyik alfaja. Ha talál egy adatot, ami egy adásvételi szerződésben szerepelt ugyanolyan vagy hasonló lakásra, akkor lecsap rá, mint gyöngytyúk a takonyra. Lehet, hogy 1 évvel ezelőtti adásvétel, azóta megvolt a szokásos 20 % növekedés, de emberünket nem zavarja. Az is lehet, hogy valamilyen okból kisebb összeg ment a papírra, az sem érdekli. Annyi a különbség az ingatlanhirdetés-nepper és az értékbecslő között, hogy az utóbbinak van plusz egy okj-s sajtpapírja, amúgy ugyanakkora ingyenélő szarházi analfabéta tróger.
2022. jún. 16. 04:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
96%
Lehet tényleg elkezdtek lefele menni az árak.
2022. jún. 16. 05:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
90%
2-es de jó lenne... tavaly még nem tudtunk venni, idénre brutálisan megdrágultak a házak és a hitelek is...:((
2022. jún. 16. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
94%
Tökmindegy hogy új vagy régi, a bank mindig kicsit alábecsli, hogy biztosra menjen.
2022. jún. 16. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
4-es jól mondja, a bank szeret biztosra menni. Illetve hallomás és saját tapasztalat szerint is létezik egy nem ritka banki gyakorlat, aminek a lényege, hogy tesztelik a jövőbeni adós fizetési képességét, különösen ha mondjuk 20-30%-os önerővel akar valaki hitelt felvenni. Mindez úgy történik, hogy valamivel (tehát tényleg csak valamivel) alábecsli az értékbecslő az ingatlant annak érdekében, hogy a hitelfelvevőnek plusz önerőt kelljen hirtelen előrántania valahonnan. Ha erre képes, akkor megbízható, váratlan helyzetben is megfelelő likviditású adós lesz belőle, ha nem, akkor pedig jobb is a banknak ha nem ad ki hitelt neki.
2022. jún. 16. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
59%

Ha 30% önerőre ad hitelt, miért fontos, hogy elő tudjak rántani 45%-ot a semmiből, SOS?

Ez mennyiben mutatja meg majd a törlesztési hajlandóságot? Semennyire. Jövedelmi viszonyokat külön vizsgálja úgyis.

2022. jún. 16. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Azért írtam, hogy valamivel, azaz csak egy kicsit becsli alá, ahogy a kérdésben is szerepel (3%). 30 és 45% között már nem csekély a különbség. Ennek pont az a lényege, hogy egy kicsit még jobban feltárja a fizetési hajlandóságot, olyan meta dolgokra is rátapintva, amik egy sima jövedelem vizsgálatnál nem derülnek ki. Pl. bár a fizetésed alapján tudod törleszteni a hitelt, de lehet, hogy annyira kicentized a lakásvásárlást, hogy ha kirúgnak a melóhelyről, akkor a következő hónapban már nem tudod fizetni a részletet. Míg ha mondjuk van a párnádban dugi pénz, vagy a rokonság, ismeretség meg tud dobni egy kis lóvéval, ha gáz van, akkor nem fogsz elmaradni a részletekkel, míg nem rendezed újra az életed. Amikor én eladtam a lakásom, akkor 200 ezerrel becsülték alá a lakást, így a vevőmnek még gyorsan ki kellett fizetni +160 ezret, de ő ezt szerencsére simán meg tudta oldani. Aztán lehet nem így van és egy csak egy urban legend, nekem pedig tényleg 200e-vel kevesebbet ért a lakásom.
2022. jún. 16. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

160-200 ezer forint plusz-mínusz nem tétel ebben az esetben.

Azt hittem, milliókat kellett volna pluszban előkapni. Mert az nekünk se menne - örülünk, ha összejön a nem kevés milliós önerő.

2022. jún. 16. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
60%
Tavaly előtt vettem lakást Szabolcs megyében megyeszékhelyen nem új építésű én nekem 4 millió volt az önerő 10 et vettem fel és 14,7 millióra értékelték szóval nekem ez furcsa simán még felül is értékelte nem sokkal de kicsit igen.
2022. jún. 16. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!