Kezdőoldal » Otthon » Ingatlan vásárlás, eladás » Haszonélvezeti jog hogyan adható?

Haszonélvezeti jog hogyan adható?

Figyelt kérdés
Párom nagymamája 24 éve a fiának adta a háza felét, másik felét a másik fiának. Idő közben az egyik gyerekkel megromlott a kapcsolat. A néni már 83 éves, haszonélvezeti joga van csak, de a saját házában már nincs tulajdona. Az unokája gondozza, ezért rá szeretné hagyni a házat, de mivel nem tulajdonos, így erre nincs esély. A kérdésem lenne, hogy az unokáját be tudja e vonni a haszonélvezeti jogba, vagy tehető e az ő nevére is haszonélvezeti jogot? Az unoka apja 50%ba tulajdonos, arra a részre vagy esetleg az egész ingatlanra be lehet e őt jegyeztetni? Köszönöm
2023. márc. 14. 19:54
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

A haszonélvezeti jog kizárólag arra a személyre érvényes, akinek van, ezt továbbadni, vagy örökölni nem lehet.

A mamának nincs háza, ezért nem tudja senkinek odaadni, a ház a két fiáé, a mamának csak használati joga van.

At unoka akkor kaphatna haszonélvezeti jogot, ha a mama fiai megadnák neki, de értelemszerüen ezt nem teszi meg egyetlen épeszü ember sem.

2023. márc. 14. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
Az apja a saját részére adhat haszonélvezeti jogot, de ennek illetéke is van.
2023. márc. 14. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy #1 írta, a néninek már nincs joga haszonélvezetet adni, mert már nincs háza.

A haszonélvezet nem átadható, nem örökölhető, csak azt illeti meg haláláig aki megkapta.

2023. márc. 15. 02:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Épp ez érdekelne, hogy a srác apja, aki 5/10ed részbe tulajdonos, ha ő meg akarja adni a haszonélvezeti jogot a fiának, ezt lehet?
2023. márc. 15. 10:59
 5/12 anonim ***** válasza:
89%
A saját tulajdonrészére igen. Csak elég hülye, ha megteszi
2023. márc. 15. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
56%

#4 Megadhatja, de csak a néni halálát követően.

Mivel a teljes ingatlan haszonélvezeti joga már foglalt, az már a nénié. Majd akkor lehet másnak adni - a saját tulajdoni hányadára eső mértékben - ha felszabadul az ingatlan haszonélvezete.

2023. márc. 15. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
5-ös. Épp azért kell, mert az unoka gondozza, ő lakik vele. A másik fia felé se néz 25 éve és nem akarják, hogy ő a néni halála után eladja az ingatlant. A másik gyereknek, akinek a fia gondozza a mamát, van saját háza. Szóval szerintem nem hülye ha a saját fiának segít.
2023. márc. 15. 19:46
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

#7 A haszonélvezet nem befolyásolja azt hogy ki adja el és mikor. Most is el lehet adni az ingatlant, csak nem lesz aki megvegye úgy, hogy nem tud vele semmit kezdeni mert másé a haszonélvezet.

Az unoka hiába gondozza a nagymama már nem adhat neki haszonélvezetet, mert nem az övé a ház és mivel a teljes ingatlan utáni haszonélvezet már a nagymamáé, nem adhat az új tulajdonos belőle a fiának.

Ez olyan, mint egy könyvtári könyv. Attól mert tulajdonost vált a könyvtár még ha kikölcsönözte valaki attól nem fogják elvenni a könyvet és nem is tudják még egy embernek kikölcsönözni, mert már ott van valakinél. Amíg vissza nem viszi - vagyis a nagymama él - addig nem lehet másnak adni.

Ingatlant nem lehet eladni scak minden tulajdonos közös akaratával. Anélkül csak a saját tulajdonrészét kínálhatja eladásra és akkor is elővásárlási joga van rá a többi tulajdonosnak.

A másik fia megpróbálhatja eladni a maga 50%-os részét de nem fogja megvenni senki.

Ezzel nem tud a fiának segíteni, mert a másik örökös bármikor kérheti hogy adják el a házat és bírósághoz is fordulhat a vagyonmegosztás miatt - vagyis hogy vagy vásárolja meg tőle a testvére az 50%-os részét vagy adják el az egészet és felezzék a pénzt.

Ha a fiának akar segíteni akkor vegye meg a testvérétől a ház másik felét!

2023. márc. 15. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Ezzel nem segít a saját fiának, éppen ellenkezöleg.

A másik testvér ettöl még eladhatja az ingatlant, csak ha van rajta haszonélvezeti jog (az unokának), akkor jóval áron alul megy csak el. Ezt akkor is meg tudja csinálni, ha a gyere apja nem egyezik bele, a bíróságon kéri a közös tulajdon megszüntetését, ilyenkor az intatlant elárverezik, ami szintén nagyon ár alatt szokott menni. Ha ehhez még hozzájön a fél házta a haszonélvezeti jog, akkor örülhetnek, ha féláron veszi meg valaki. Az árát a két tulajdonos közt felezik, magyarul az apa kidobta a fele ház árát az ablakon, a gyereknek nincs semmi a kezében.

Sokkal értelmesebb ötlet, ha az apa a gyereknek ajándékozza a saját részét, akkor tényleg jut valami neki.

2023. márc. 15. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Fel kell hívni egy ingatlanos ügyvédet.

Szerintem is csak tulajdonos adhat haszonélvezeti jogot, de majd megmondják.

2023. márc. 15. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!